» «
סיאול
העיר סיאול
#על המטרופולין העמוס בדרום קוריאה

העיר סיאול היא אחת הערים הגדולות בעולם וללא ספק מהמרשימות שבערי תבל. זוהי עיר שנבחרה לא פעם כעיר המעוצבת ביותר בעולם. יש לה את הרכבת התחתית הכי טובה ונמל התעופה שלה גם הוא נחשב לטוב ביותר בעולם. היא מושכת תיירים רבים מכל העולם ונחשבת לפצצת תיירות של התיירים מסין, יפן ותאילנד.

סיאול היא המרכז הפיננסי, כלכלי, פוליטי ותרבותי של דרום קוריאה. במטרופולין שכולל את העיר ואת פרבריה מתגוררת מעל מחצית מאוכלוסיית דרום קוריאה, יותר מ-26 מיליון תושבים. אחרי טוקיו, ניו-יורק ולוס אנג'לס, הכלכלה שלה היא הרביעית בערי העולם. זוהי עיר ענקית, מלהיבה ומבלבלת בהיקף המטורף שלה, כרך שמחייב זמן רב עד שמכירים אותו ומטרופולין שנדמה כאילו אין לו סוף.

העבר של סיאול מפואר לא פחות מההווה שלה. מדובר בעיר מאוד עתיקה, עם היסטוריה בת 3,000 שנה, אינספור מקדשים, ארמונות ושרידים מתקופות של בתי מלוכה בני מאות שנים.

אבל אי-אפשר להתעלם מההצלחה המטורפת של סיאול בעולם המודרני. החברות הקוריאניות שמככבות בעולם כולו מניעות מכאן את החדשנות הקוריאנית לכל פינות תבל. ביניהם תמצאו את מותגי האלקטרוניקה המפורסמים סמסונג ו-LG ואת מותגי הרכב יונדאי וקיה.

לצד התרומה שלה לחדשנות הטכנולוגית העולמית סיאול מושכת אליה בדרום קוריאה כמו מגנט את כולם. היא מציעה את מקומות העבודה המבוקשים ביותר, את מוסדות החינוך המובילים ואת איכות החיים הגבוהה במדינה. תרבות הצריכה שבה היא קיצונית ועם שעות העבודה שהן מהארוכות בעולם, הקרייריזם של תושביה הופך היום מושא למחקרים שעוסקים בחברת העתיד ובקשת האתגרים שבפניהם היא ניצבת ושחלקם נראים כאן כבר היום.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "סיאול".


#היסטוריה
לקוריאה יש היסטוריה רבת שנים. תחילתה בתקופת האבן, כשמעיד על כך אתר פרהיסטורי שנמצא בסמוך לגדה הדרומית של נהר האן, בסיאול של היום.

בהמשך ההיסטוריה ידעה קוריאה בכלל וסיאול בפרט, מספר שושלות מלכים ששלטו בה. כל מלך תרם את חלקו ההיסטורי לתולדות העיר. גם היום ניתן לראות בעיר מקדשים, ארמונות וגנים רבים, שמדגימים את רמת הבנייה, העיצוב והטכנולוגיה המרשימים של הקוריאנים בתקופות השונות.

במאה ה-20 ידעה המדינה המאוחדת את "מלחמת קוריאה", מלחמת אזרחים אכזרית, שארכה מעל לשלוש שנים, בתחילת שנות ה-50. המלחמה הזו הביאה לקריעת משפחות לשתיים, לקרובים שנפרדו ולא התראו עוד ולפיצולה של המדינה לשתי קוריאות, צפונית ודרומית, שמאז אינן במצב של שלום, אלא בהפסקת אש מתוחה.

סיאול, אגב, עברה במהלך המלחמה 4 פעמים מיד ליד ונהרסה כמעט עד היסוד. מרבית העיר נבנה מחדש אחרי המלחמה. בשנות ה-60 וה-70 היא נבנתה במהירות והחלה לפרוח. כיום היא אחת הערים הגדולות בעולם ומכילה גורדי שחקים בכמות ובגבהים המובילים במזרח אסיה.


#גאוגרפיה
במיקומו של חצי האי הקוריאני, בין ים יפן לבין הים הצהוב, הוא בית למיליוני קוריאנים, הן מקוריאה הצפונית והלוחמנית, והן מהשכנה שוחרת השלום שמדרום.

קוריאה היא ארץ הררית, עם טבע עוצר נשימה, הרים ושמורות טבע נהדרות. אם יש לכם זמן, צאו מסיאול וטיילו במדינה כולה. תוכלו לראות בה את היערות העצומים, שתופסים מעל 64% משטחה של דרום קוריאה. חופי הים שלה נמשכים לאורך 2,413 קילומטרים ממנה ויש בה כ-3,000 איים. דרום קוריאה ידועה גם בטיפוח הסביבה שנהוג בה.

במדינה הדרומית יש ערי נמל נעימות ועיירות קטנות רבות, מקדשים יפים ושרידים מרשימים של תרבות קוריאה העתיקה.

כבכל חצי אי, מקור חלק משמעותי מהמזון בה, הוא של דגים ופירות ים, מחופיה הרבים. בחקלאות תופס האורז מקום מרכזי. מגדלים אותו הן בשיטות של חקלאות מודרנית, מתקדמת וממוחשבת והן בשיטות מסורתיות, על גבי טרסות בהרים או בשטחי הצפה מישוריים. לא מעט משטחי הגידול הללו מצויים בשטחים שיובשו בים סין, שטחים שבהם פותחו שיטות גידול אורז באמצעים ממוכנים וחדשניים.

את העיר סיאול חוצה הנהר האן, המכונה כאן "האנגאנג". הוא מהווה מעין גבול גס, בין החלק הצפוני לו, שבו נמצאים מוקדי ההיסטוריה והתרבות של העיר, והחלק שמדרום לנהר - בו יושבים מרכזי הטכנולוגיה והעסקים של העיר והמדינה.


#אנשים
הקוריאות בכלל משתרעות על חצי אי הררי, מהנהר שמפריד בינה לבין סין ודרומה. אין בה הרבה משאבי טבע ולכן פותחה שם כלכלה המבוססת על האיכות האנושית והטכנולוגית הגבוהה של החברה הקוריאנית.

הקוריאנים החרוצים והשאפתנים מעמידים את החינוך וההשכלה במקום מאד חשוב והם משקיעים מגיל צעיר מאד את כל משאביהם ומאמציהם בלימודים. לטובתם עומדת מערכת חינוך מהטובות בתבל. גם אחוזי הפשיעה במדינה הם נמוכים.

בקוריאה מתקיים איזון מסוים, בין העבודה לחיים האישיים. מערכת המוסכמות השמרנית כאן כוללת כללי קריירה תובעניים שמקדשים את ההישגיות וההצלחה. כך היא צמחה למעצמה טכנולוגית מדהימה, אך יש מחיר נפשי שתושביה החרוצים משלמים.

יש כאן גם מערכת בריאות מהטובות והמתקדמות בעולם, מערכת שמאפשרת לתושבים כאן רמת בריאות מהגבוהות ביותר.

כיום שומעים בעולם לא מעט על המתח הצבאי שבין קוריאה הצפונית לדרומית. אבל לפני הכל בולטים בקוריאה דווקא החמימות של האנשים, הנכונות לסייע לזרים והנימוסים הטובים שלהם. חשוב לציין גם את החריצות העצומה של הקוריאנים ולידה את הסטרס המטורף שמציבים להם החיים המהירים בסיאול והקרייריזם המטורף שמוכר במדינות מתקדמות רבות.


#מתי לבוא?
מבחינות רבות הסתיו היא העונה המתאימה ביותר לחופשה או טיול בסיאול. גם האביב פופולרי מאד לביקור בסיאול, כי אז חוזים כאן, ממש כמו ביפן, בפריחת הדובדבן. בסתיו נהנים מעלי השלכת ומשפע הצבעים שלהם, שנע מאדום ועד צהוב.


#לינה
בחלק הצפוני של סיאול נמצאות מרבית האטרקציות התיירותיות. בביקור קצר בעיר וכדי שלא לבזבז זמן בפקקים בכניסה והיציאה ממרכז העסקים הראשי, כדאי למצוא מלון בחלק הצפוני של העיר, ככל האפשר בסמוך לתחנת רכבת תחתית.


#חסכון
קוריאה פחות יקרה מיפן, יותר אלגנטית מסין וממש לא חסר מה לקנות בה. ראו מקומות לקניות כאלה בתגית "שופינג בסיאול".


#אוכל
לצד המטבח התאילנדי המופלא, המטבח הקוריאני הוא מהמשובחים באסיה. המטבח הזה שונה ממטבחים אחרים שהכרתם, בחריפותו ובתבלינים שקשה להישאר אליהם אדישים, או שתתאהבו בהם או שתשנאו אותם. הרוב מתאהבים!

לקוריאנים יש את הקימצ'י, החמוצים הקוריאניים. זה המאכל הלאומי של קוריאה שמכיל כרוב מוחמץ וחריף, עם פלפלי צ'ילי. נהוג לומר כאן שאם לא טעמת קימצ'י - לא היית בקוריאה! - ואגב, יש גם את הקימצ'י ג'יגה (Kimchijjigae), תבשיל הקימצ'י המעולה.

נסו גם את הגלבי, הקוריאן ברביקיו, שהוא בשר צלוי על גריל שולחני, שנמצא בתוך המסעדה. במסעדות המסורתיות תוכלו למצוא את עצמכם יושבים על הרצפה, מעליכם ארובות לריכוז העשן ומדי פעם מגיעה גברת קוריאנית להפוך את הבשר שעל הגריל שלכם.

בדוכני הרחוב תוכלו לזלול מעדנים נהדרים של הקוריאנים. ביניהם בולט מאכל האורז המעורבב שנקרא "ביבימבאפ" (Bibimbap). זהו מאכל עשיר וצבעוני. תערובת של אורז, ירקות, ביצת עין ובשר. לרוב יגישו לכם אותו בקערת אבן שחורה ורותחת.
יהיו בדוכנים גם גימבאפ (Gimbap), סוג של סושי קוריאני, מאנדו שהן כופתאות ממולאות, ג'ג'נגמיון שהיא מנת אטריות ברוטב סמיך ועשיר מבוסס ממרח שעועית שחורה, חתיכות חזיר וירקות. ויש את הסאמגיופסאל (Samgyeopsal)‬, שמכיל נתחי בייקון צלויים על האש. כמובן שגם הדגים מהווים מקור מזון חשוב כאן.

את הקינוחים המסורתיים בקוריאה מכינים בדרך כלל משילוב של בצק אורז עם שעועית מתוקה ולשתות מעדיפים בקוריאה יין אורז מזוקק שנקרא סוג'ו. זהו יין עתיר אלכוהול, שאוהבי היין ישמחו ללגום כאן.

מקומות מעולים לסעוד בסיאול תמצאו בדוכני האוכל שבשווקים ובמסעדות שבתגית "מקדשי אוכל בסיאול".

עוד 25 המלצות למקומות ששווה להתחבר יש כאן:

https://youtu.be/RT10bYEu1YA#תחבורה
משדה התעופה הכי מהיר וחסכוני להגיע באמצעות רכבת. יש רכבת רגילה שלוקחת כ-55 דקות ורכבת אקספרס שמקצרת את הזמן בכ-10 דקות אבל עולה יותר מפי 3.

בתוך סיאול התחבורה המוצלחת ביותר היא ברגל. ניתן למצוא בעיר גם מוניות, אוטובוסים ורכבות תחתית. ככלל, המטרו בסיאול הוא זול ויעיל ומגיע כמעט לכל פינה בעיר. שווה!


#תשר
לא נוהגים לקבל טיפים בדרום קוריאה.


#שופינג
סיאול היא סוג של גן עדן צרכני. היא חזקה מאד באופנה ובקוסמטיקה. ראו המלצות למקומות הטובים לשופינג בתגית "שופינג בסיאול".


#בילויים
יש בסיאול 3 מוקדי בילוי מרכזיים: גנגנאם (Gangnam), שאליו מגיעים הבליינים היוקרתיים והמבוגרים יותר. איטוואן (Itaewon) מנקז את התושבים הזרים של העיר. הונגדה (Hongdae) , שאליו מגיעים בדרך כלל הסטודנטים, ההיפסטרים והצעירים.

למקומות הבילוי המומלצים בסיאול ראו תגית "בילויים בסיאול".


מדריך מועדונים בסיאול:

https://youtu.be/gNvJQCi5Bgs


#קידומת דרום קוריאה
+82


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים הם Type C, F ו-E (ראו למטה קישור עם צילומים).


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה סרטון שיציג לכם את העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/ZVcJVmyjhyw


עיר בהילוך מהיר:

https://youtu.be/kizQcI7aMqc


הדרכה:

https://youtu.be/sr3O7ArQTYY
גנגנאם
גנגנם
#על אזור הבילויים של המבוגרים בסיאול

אל רובע גנגנאם (Gangnam) האמיד, על מאות גורדי השחקים שבו, מגיעים הבליינים היוקרתיים והמבוגרים יותר בעיר. כאן כמעט ולא תמצאו מתבגרים או צעירים שמסתובבים כל הלילה. מכוניות יוקרה ,שמלות ערב וחליפות, לעומת זאת, יהיו כאן לא מעט.

בשנת 2012 גאנגנם התפרסם ברחבי העולם, בעקבות הצלחתו של הלהיט "Gangnam Style" של הראפר הדרום-קוריאני סיי (PSY). אם ביום מדובר באזור המסחר המרכזי של העיר, בשעות הערב ובלילה מתרכזים כאן חיי הלילה והבילויים, בעלי האופי היוקרתי והמבוגר יותר בעיר.


#טיפים
אזורי הבילוי הצעירים יותר בסיאול הם הונגדה ואיטוואן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NqyIhgBzsqc


ביקור במקום:

https://youtu.be/Lq8Pa3HTUmw
איטוואן
איטוואן, אזור הבילויים
#על אזור הקניות ובילויי הלילה הכי בינלאומי בסיאול

רבים רואים באיטוואן (Itaewon) את אזור הזרים של העיר סיאול. השכונה הזו גובלת בבסיס ענק של הצבא האמריקאי שנמצא במרכז העיר. כך יוצא שבסופי שבוע אפשר לפגוש כאן המון חיילים קרביים שנראים מצוין, בחורות מקומיות שמסתובבות סביבם ולא מעט תיירים צעירים וצעירות מקנדה ובריטניה, שבאים כולם לחגיגה של איטוואן.

אם בשעות הבוקר תמצאו כאן בעיקר דוכנים של אמנות ומזכרות, חיי הלילה כאן פעילים ביותר והרחובות שוקקי חיים. יש כאן המון ברים, מסעדות, פאבים ומועדונים, חלקם הגדול בעיצוב מודרני ומערבי מאוד וכולם מזמינים לכולם.

מה שנחמד כאן, בשעות אחר-הצהריים והערב, הוא שניתן להסתובב כאן ולעשות שופינג במאות החנויות שבאזור. בהמשך הלילה תוכלו אז לרקוד, לשתות, לאכול ולבלות עד מאוחר, אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

אגב, שימו לב והיו מודעים לכך שרבות מהבחורות שרוקדות כאן במועדונים הן נערות עובדות. ממש במרכז השכונה פועלים לא מעט בתי-בושת, מה שמסביר את הכינוי שלו זכה האזור - "גבעת הזונות" (Hooker Hill).


#טיפים
האזור יקר. עם המון תיירים מארצות אחרות, המחירים כאן עולים למעלה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yoVn3KbJarU
אגם אנאפג'י
אגם אָנאָפּג'י
#על האגם המפורסם במראהו הלילי


אגם אָנאָפּג'י (Anapji Pond), או בריכת אנאפג'י, הוא אחד האתרים המרהיבים ביותר בגיונג-ג'ו. זהו אגם מלאכותי מרהיב, עם איים קטנים ועליהם פביליונים, שנחפר במאה ה-7 על ידי המלך מונמו (King Munmu), מלך שילה.

האגם הזה מפורסם כיום במיוחד במראה הקסום שלו בלילה. המראה הזה מתגלה עם רדת החשכה, כשהמתחם שמסביב לאגם מואר. אז יוצרים מבני הפגודות המוארות שמסביבו ושלל האורות המשתקפים במים, משחקי אור המקנים לאזור כולו מראה מדהים ומרשים ביופיו. כיף לטייל כאן בטיול לילי שליו ולצלם את המראות הנהדרים של המקום.

זהו הפארק היחיד שנותר מהמתחם ההיסטורי של שילה. מטרת האגם בימי המלך הייתה לארח בו אורחים חשובים של ממלכת שילה העתיקה. בימי הממלכה הוא היה בתוך מתחם הארמון. על אף היותו אגם מלאכותי, המים זורמים כאן כל השנה. ואגב, פרט מעניין הוא שמשום נקודה על שפת האגם, לא ניתן לראות את כולו.


#מה רואים כאן?
במתחם של אגם אנאפג'י המלאכותי תוכלו לראות מספר מבנים מלכותיים המשמשים חלק נפרד מהארמון המרכזי של משפחת המלוכה. שימו לב לשיפוץ הנאה שלהם ולתאורת הלילה הקסומה. הביטו בגגות האופייניים לאדריכלות של ממלכת שילה, שקצותיהם הם כשל מדליות עגולות.

הממצאים שנמצאו בקרקעית האגם ובסביבתו, במהלך מבצע שנערך לניקוי האגם בשנות ה-70 של המאה הקודמת, לא נמצאים כאן. את רובם תוכלו לראות היום במוזיאון הלאומי בגיונג-ג'ו. בחפירות שנערכו כאן, לפני ששוחזרו ושופצו המבנים הללו והאגם עצמו, נמצאו כאן שלל ממצאים. ביניהם תכשיטים שונים, כלים רבים, חלקי מבנים, סירת עץ מסורתית ועצמות וגולגלות של חיות שונות. פרט מעניין הוא קוביית עץ בעלת צורה מרובת צלעות, שעליה כתובות מטלות בנוסח "אמת או חובה", שבהם השתעשעו כבר אז, אבל ללא האמת. רק מטלות משעשעות, כמו שתיית אלכוהול בצורות שונות ומילוי משימות מופרכות...


#טיפים
השתדלו להגיע לאגם בשעות הערב - הזמן בו המראה שלו הוא הקסום והמיוחד ביותר!


ביום ובלילה:

https://youtu.be/4GgSL39OgXE


הקסם הלילי בחשיכה:

https://youtu.be/FU9h9KLlFrA


ביקור בבוקר:

https://youtu.be/5-QWc9zNd4s


הדרכה:

https://youtu.be/A_xoYtyLZmg

סיאול

סיאולו 7017
סיאולו 7017
#על הפארק העילי של סיאול

סיאולו 7017 (Seoullo 7017) הוא פארק עילי, בגובה של 17 מטר ובאורך של קילומטר. כמו ההיי ליין המפורסם של ניו יורק, הוא הוסב ממעבר עילי למכוניות, שנועד להקל על עומסי התנועה בעיר המתפתחת, לגן תלוי בשמיים ואי ירוק ונדיר בלב העיר הסואנת סיאול.

מעבר המכוניות נסגר לאחר 45 שנה בהן פעל ומשלא עמד יותר בתקני הבטיחות למכוניות. שמו החדש הוא חיבור בין המילה "סיאולו", רחוב בשפה המקומית, עם שנת פתיחתו המקורית לכלי רכב ב-1970 ומועד פתיחתו לבני אדם ב-2017. אבל 17 הוא גם גובהו ומספר המדרכות להולכי רגל שבפארק העילי החדש.

בין עשרות אלפי פרחים, עצים וצמחים הגדלים בו, מציע הפארק העילי גם פעילויות לילדים, כולל טרמפולינה, מגרש משחקים וחלונות זכוכית שניתן לצעוד מעליהם. בסיאולו 7017 מתקיימות גם תערוכות פתוחות של אמנות ובסופי שבוע מתקיימים בו מעת לעת גם קונצרטים.


מבט מקרוב ב-VR 360:

https://youtu.be/XelhitrjRe4


וביקור במקום:

https://youtu.be/u0YWJpG1sy8


הדרכה:

https://youtu.be/-a4qRLYc0sE
מקדש ג'וגיה סה
מקדש ג'וגייה-סָה
#על המקדש הגדול והחשוב בסיאול

מקדש ג'וגייה-סָה (Jogyesa Temple) הוא המרכז של כת בודהיסטית, שנחשבת לגדולה ביותר בקוריאה. המקדש הוא למעשה המרכז המנהלי והרוחני של הזרם המרכזי בבודהיזם הקוריאני.

מהאולם הראשי עם פגודת שבע הקומות נפתח מקדש מרשים ויפה להפליא. הוא מעוטר כולו בפסלי בודהה, קטורת ומנורות נייר ססגוניות, שתמיד שוהים בו שלל מאמינים קוריאנים ובודהיסטים. לצידם התיירים מגיעים לכאן בהמוניהם. אגב, בשל מגבלה דתית, מי שאינם מתפללים לא יכולים להיכנס כאן לאולם התפילה עצמו.

במקדש נערכים במהלך השנה מספר פסטיבלים, הכוללים טקסים מסורתיים רבי רושם. בתקופות אלה המקדש מקושט באופן מיוחד.

ליד המקדש תוכלו לראות מוזיאון בודהיסטי נחמד ואת בניין הדואר הראשון של קוריאה. המבנה, בסגנון פביליון מסורתי, נבנה בסוף המאה ה-19.


#טיפים
המקדש פתוח לאורך כל השנה.

הגיעו למקדש בשעות אחר הצהריים ותוכלו לחוות אותו גם בשעות האור וגם בחשיכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YojdwPuf6S8


הצצה למקדש:

https://youtu.be/b9dzlFx3MLk


וביקור במקום:

https://youtu.be/dWJm46lat4A
כנסיית קיונגדונג
כנסיית קיונגדונג
#על הכנסייה המודרנית עם מראה ימי הביניים

כנסיית קיונגדונג (Kyungdong Presbyterian Church) היא אחת הפנינים האדריכליות הפחות מוכרות של העיר סיאול. היא נבנתה בשנות ה-80 של המאה הקודמת, בתכנונו של האדריכל הקוריאני הנחשב קים סו גיון (Kim Swoo-geun).

מבנה הכנסייה מאופיין באדריכלות יפה ומודרניסטית, שרובה מתאפיין בעבודה נהדרת עם בטון חשוף. הכניסה היא מהחלק האחורי השל מבנה הכנסייה והיא עוברת ברצף מדרגות ארוך, בסגנון המנזרים האירופיים של ימי הביניים.

בשל עלויות התאורה ומיזוג האוויר במקום, זמני הכניסה כאן מוגבלים מאד. בכל מקרה, שווה לעשות מאמץ ולהגיע אליה.


#טיפים
הכניסה אפשרית רק ברביעי בערב בשעת התפילה ובראשון בבוקר.


מבט מקרוב אל תוכה:

https://youtu.be/nyj2Oog9thQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/sEq19bpXGcQ
שוק הדגים של סיאול
שוק הדגים של סיאול
#על שוק האוכל הגדול בקוריאה

שוק הדגים (Noryangjin Fish Market) הגדול והוותיק בקוריאה, נמצא על שפת נהר ההאן. השוק הזה מציע מאות מטרים של דוכנים ואקווריומים שבהם נמכר כל יצור ימי שניתן לאכול. חלקם יהיו כאלה שמעולם לא ראיתם.

בשוק הענקי הזה סביר שתמצאו את כל מה ששוחה בים. הוא משתרע על פני שטח של 6,000 מטרים רבועים ותוכלו לראות בו כמות אינסופית של דגים וסרטנים לצד חלזונות, מלפפוני ים ודיונונים - כולם חיים. מרבית מאכלי הים שתאכלו במסעדות סיאול עברו כאן.

הביקור כאן הוא חוויה תרבותית ואנתרופולוגית של ממש. ההרגשה היא כמו במוזיאון מוזר ומעט עצוב, או ביקור בחלק הימי של גן חיות שלא נגמר.

השוק הזה פעיל מאז 1927. בשנת 1971 השוק הועבר למיקומו הנוכחי. הוא פתוח 24 שעות ביממה, אם כי השעות המעניינות הן שעות הבוקר המוקדמות, בהן יש גם את מכירות הדגים הפומביות למקצוענים.

בשוק תוכלו לקנות פירות ים ודגים ואז לצאת אל המסעדות שמסביבו, בהן ישמחו הטבחים להכין לכם אותם, תמורת תשלום נוסף. אחרי כן תוכלו לשוטט מעט בשכונה ולזכות בהצצה בחיים של תושבי סיאול האותנטית.


#טיפים
המכירות הפומביות מתקיימות כאן בין השעות 4:00-6:00 בבוקר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qFESDsdGixg


וביקור במקום:

https://youtu.be/jyY0bTlEyF4


מגדל הפעמון
מגדל הפעמון
#על המגדל עם פעמון הענק

מגדל הפעמון (Bosingak Bell Tower) ידוע בצליל הפעמון הענקי שמבליח את המולת העיר בכל יום בצהריים.

בבניין הזה יש פעמון עתיק וגדול מידות, שנקרא בוזינגק (Bosingak). לפעמון הזה היה תפקיד בטחוני בהיסטוריה של העיר - בתקופת שושלת ג'וסון הוא שימש בכדי להודיע במהירות לשומרי העיר, לסגור את שמונת השערים שבחומה המקיפה אותה.

עד היום מצלצל הפעמון בחוזקה. בביקור כאן יתכן שתוכלו לראות הדגמה של הצילצול בו ואולי אף להשתתף בו במו ידיכם.


מבט מקרוב על מגדל הפעמון:

https://youtu.be/BNt-wYoY3jE


הפעמון:

https://youtu.be/42luSnqRpMk


מצעד מול המגדל:

https://youtu.be/M4nXLEjx2G4


ביקור במקום:

https://youtu.be/suNk1EXQJ7A
מדרחוב אינסה דונג
#על המדרחוב עם עבודות היד האותנטיות והתרבות המסורתית

מדרחוב אינסה דונג (Insa Dong) התוסס והמתוייר, או בשמו הנוסף רחוב זאדונג, הוא רחוב גדול ורחב שבו ניתן לקבל הצצה אל האמנות העממית והפולקלור הקוריאני. בעברו הרחוק היה הרחוב הזה משכנם של האריסטוקרטים בסיאול. כיום הוא מהווה את רובע האמנות של העיר, עם שפע של גלריות, חנויות מיוחדות, דוכני מזכרות ועוד.

במדרחוב הססגוני שלל חנויות שבהן ניתן לרכוש מזכרות, מוצרים אותנטיים ומתנות מעבודת יד מתוצרת קוריאה. במדרחוב הענק, שאפשר לראותו כרחוב העתיקות של סיאול, תוכלו למצוא מגוון של חפצים ומזכרות מהמסורת הקוריאנית, כמו מניפות מצוירות, כלי פורצלן מסורתיים, הדפסי נייר בעבודת יד, פריטי לבוש קוריאניים, כלי קרמיקה, מוצרים בעבודת יד, ציוד לקליגרפיה, אמנות, בגדים, חנויות לציוד לקליגרפיה, עתיקות מסוגננות ועוד.

תנו גם מבט בסמטאות המסתעפות מהמדרחוב ובהן שלל בניינים עתיקים. קחו את הזמן, שוטטו ברוגע וספגו את האווירה השונה כאן. לעתים, אנחנו כבר יודעים, שווה לצאת מהדרך הראשית אל הרחובות הקטנים ואל החנויות הקטנות והציוריות שבהם.

בחזרה לאינסה דונג, יש כאן גם אוכל רחוב נהדר, עם דוכני אוכל טעימים, לצד מעדניות מיוחדות, מסעדות שוות, בתי תה מסורתיים ובתי קפה טרנדיים.

ואגב, לא רחוק מכאן נמצאת שכונת סמצ'דונג (samchoendong) השלווה, המוגדרת בעיר כ"שכונת האמנים של סיאול". בה תמצאו שלל חנויות של מעצבים מקומיים, גלריות וסדנאות אמנים, המציעים ציורים ופסלים למכירה וגם חנויות תכשיטים בעבודת יד.


#חוויות צילום
רוצים ללבוש את ה"הנבוק", השמלה הקוריאנית המסורתית, ולהצטלם איתה? - פנו ל"אינסדונג PR סנטר".


#טיפים
זה המקום לחיפוש מזכרות מיוחדות מסיאול.

אל תטעו לחשוב שזול כאן. החנויות יפות, האווירה נעימה והמבחר גדול, אבל בשווקים הגדולים יותר זול. אולי לא מלכודת תיירים אבל הפולקלור לא הופך את המקום לעממי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fwVBut_Ho_w


הדרכה:

https://youtu.be/FxXV7QlTgKc?t=1m18s


הצעות:

https://youtu.be/uh5lWPh2dUQ
המוזיאון הלאומי של קוריאה
#על מוזיאון הדגל של ההיסטוריה והאמנות בקוריאה והגדול במוזיאוני סיאול

גם אם במבט ראשון הוא נראה עוד מוזיאון, המוזיאון הלאומי של קוריאה (National Museum of Korea), הגדול במוזיאוני העיר, הוא אחד המוזיאונים הטובים ביותר ורבים אומרים שאף הטוב ביותר בקוריאה. המוזיאון הלאומי של קוריאה מציג אמנות מגוונת ויפהפייה והוא מוזיאון ברמה גבוהה ששווה ביקור, גם למי שלא רצים למוזיאוני אמנות. מדובר כאן, אחרי הכל, באחד המוזיאונים עם מספר המבקרים השנתי הגדול בעולם.

במוזיאון, המכונה בקצרה NMK, יש הצגה של המורשת התרבותית של קוריאה, החל מהממלכה הקדומה ביותר בתקופת גוֹג'וֹסוֹן, ועד השושלת האחרונה שמלכה בקוריאה, היא שושלת ג'וסון (1895-1392). יש כאן שלל מוצגים מתקופות העבר ומהשושלות המלכותיות של קוריאה, כמו גם ממדינות המזרח הרחוק האחרות, דוגמת סין, הודו, וייטנאם, מרכז אסיה ויפן.

המוזיאון הוקם ב-1945, עם העצמאות של קוריאה הדרומית. העובדה שהוקם במקביל להולדת האומה החדשה, הפכה אותו למשכן של אוצרות התרבות וההיסטוריה הקוריאניים. אבל היה לו גם תפקיד משמעותי בשיקום הגאווה הפגועה של האומה הקוריאנית, לאחר הכיבוש היפני הקשה, שהגיע לשיא אכזריותו במלחמה.

אגב, בזכות היופי והחשיבות ההיסטורית שלו, משמש במקום כאתר צילומים לדרמות קוריאניות, מה שמביא אליו מעריצים רבים.


#מה תראו כאן?
המוזיאון, הנחשב לספינת הדגל של הצגת ההיסטוריה והאמנות הקוריאניות, הוא עצום בגודלו ובעושר המוצגים שבו. יש כאן אוסף ענקי של יצירות אמנות, כמו ציורים, פסלים ותכשיטים, לצד עתיקות מגוונות, שחלקן בנות אלפי שנים. מרבית המוצגים כאן הם ממצאים ארכיאולוגיים, אך יש גם עבודות מלאכה מסורתיות ועבודות אמנות היסטוריות.

אחד המוצגים המעניינים כאן הוא "פגודת עשר הקומות" שבמרכז המוזיאון. היא נבנתה ב-1348 והיא מרשימה ביותר.

נסו להגיע לתערוכה הנפלאה של הציורים והפסלים ההודיים. במקביל שימו לב לחדר החשוך שבו מוצג לבדו פסל של הבודהיסטווה המהרהר. זהו פסל מיוחד ויפה להפליא של מאמין בודהיסטי שהגיע ל"הארה" ומסייע בתורו לאחרים. שימו לב לעדינות של היד על הסנטר ולרגלו המונחת בעדינות על
הבדים וקפליהם שעל הרגל השנייה. הפסל העתיק הוא בסגנון ממלכת שילה העתיקה. הוא יושב בחדר משלו, באור המועט והסמלי, שמדגים יפה הארה בודהיסטית מהי.

מחוץ למוזיאון תוכלו לבלות בגן הקוריאני המסורתי. הבריכה שלידו נקראת "בריכת ההרהורים". הרהרו לרגע - האין זה נפלא כאן?


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית.

המוזיאון סגור ביום שני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TN6ACohTGy4?t=5s


ביקור במקום:

https://youtu.be/NDUl0nX48Cc


הצצה:

https://youtu.be/vEbDvd0Y_B4
מוזיאון המלחמה בסיאול
#על מוזיאון ההנצחה למלחמות ההיסטוריות של קוריאה

מוזיאון המלחמה בסיאול (War Memorial of Korea) הוא מוזיאון שמתעד את המלחמות הרבות בתולדות קוריאה, לאורך אלפיים השנים האחרונות, מתקופת שלושת הממלכות ועד המאה הקודמת ומלחמת קוריאה - מלחמה שבה נלחמו בני העם הקוריאני, איש באחיו.

במוזיאון המלחמה להיסטוריה, שנחשב לגדול מסוגו בעולם, יש מעל 13 אלף שרידי מלחמה, מטנקים ותותחים ועד אניות, מטוסי קרב ומפציצים. הוא נבנה לזכר הרוגי המלחמות ההיסטוריות של קוריאה ויש בו גם פסל הנצחה לזכרם.

במוזיאון הענקי הזה מוצגת ההיסטוריה הצבאית, רבת התהפוכות ובת 600 השנים, מאז משתמשת סיאול כבירת קוריאה. יש כאן גם דגם מוקטן של העיר הענקית ובה הצגה של העיר, המבנה שלה ותולדותיה לאורך השנים.

המתעניינים בהיסטוריה ובתרבות המקומיים, כדאי שימצאו כמה שעות לביקור כאן. יש כאן תצוגות אינטראקטיביות ומסכי מגע חדישים, עם הסברים בווידאו ובשלל שפות.


#מה תראו כאן?
בחזית המוזיאון מוצגים עשרות אלפי מוצגים צבאיים מהמלחמות השונות, כולל טנקים, משאיות, טנדרים, אניות, תותחים, הליקופטרים, מטוסי קרב, טילים, מטוס B52 ואפילו ספינת מלחמה.

בפסלים והמונומנטים שמסביב בולטת "אנדרטת האחים", בה נראים שני אחים הנפגשים בשדה הקרב. מה לדעתכם מסמלים החייל הצפון קוריאני, הנמוך, מרופט המדים וללא הנשק, הנראה בה מחבק את אחיו, הקצין הדרום קוריאני, המרשים והגבוה ממנו?

במוזיאון עצמו יש תצוגה של חיי הלוחמים, עם שחזורים מדויקים של הפרטים ובובות של חיילים ולוחמים ביום יום הצבאי שלהם. בחדרים אחרים מדים של כל הצבאות שהיו מעורבים במלחמות של קוריאה, במיוחד במלחמת קוריאה בשנות ה-50 של המאה ה-20.

יש כאן אפילו אוסף גדול של צעצועי מלחמה לילדים, בתקווה שהם ישחקו רק בצעצועים כאלה. מנגד יש אולם זיכרון (Memorial Hall) עם עמודי הנצחה, שעליהם אינסוף שמות של חיילים קוריאניים שנפלו במלחמות השונות.

באולם הראשי תוכלו לראות דגם של "אניות הצב" המפורסמות, שניצחו במלחמות נגד היפנים. הספינות האלה תוכננו על ידי האדמירל הקוריאני הגאון יי-סוּן-סִין, שמת כגיבור בקרב. זה היה במהלך קרב ימי כנגד צי הפלישה האדיר שהוביל בשנת 1592 השליט היפני טויוטומי הידיושי. בקרב ההירואי הזה הטביעו 12 ספינות הצב הקוריאניות של סוּן-סִין, מאות ספינות מלחמה יפניות. בכך הם מנעו את כיבוש קוריאה והנחילו תבוסה מוחצת לצי היפני החזק מאוד.

עד היום נחשב אדמירל יי-סוּן-סִין על ידי מומחים צבאיים לאחד משני מפקדי הציים הטובים בהיסטוריה. מרשימה במיוחד התערוכה שמוקדשת לו כאן, כראוי לגיבור הלאומי של קוריאה. יש בה דגמים והדגמות רבות ומודלים של שדות הקרב בפיקודו, כולל בקרב שבו נהרג. מפות מפורטות ואפקטים קוליים מסייעים להבין כיצד הצליח יי-סוּן-סִין להביס את צי הפלישה האדיר של היפנים אל האי האנסאן.

בחצר המוזיאון תוכלו לראות פסל הנצחה לזכר הנופלים במלחמות של קוריאה ושעון התקווה,שעון מלחמה, שמעליו סמל התקווה לשלום.


#על מלחמת קוריאה
חלק מכובד במוזיאון מוקדש למלחמת קוריאה, בה איבדו את חייהם מיליוני בני-אדם. במוזיאון מגוון כלי נשק שנעשה בהם שימוש במלחמה.

המלחמה הזו החלה בכיבוש כמעט מלא של דרום קוריאה בידי הצפון קוריאניים. לאחר שארה"ב התערבה, מתוך אינטרסים אנטי-קומוניסטיים, נהדפו הצפון קוריאניים וכמעט נמחקו לחלוטין מהמפה.

רק התערבות סינית לטובת הצפון-קוריאנים מנעה את תבוסתם המוחלטת ובשנת 1953 נקבעה הפסקת האש. אז נקבעו הגבולות בין המדינות, כשמשפחות שלמות נחצו בין מדינות קוריאה המסוכסכות.


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית.

המוזיאון מתאים לכל הגילאים כולל ילדים

אתם עשויים לקבל בכניסה ספר שלם ומושקע מאד.


ביקור במקום:

https://youtu.be/8hM8DrqYx2U?t=1m


הדרכה:

https://youtu.be/CDCIguFSgqM


בלוגרים:

https://youtu.be/QmhOneVPLGo


וסקירה לעומק של מוזיאון המלחמה ואניות הצב:

https://youtu.be/agyXm8RNn5o
תעלת צ‘אונגיצ‘און
#על הנחל הצלול שזורם בתוך סיאול

תעלת צ‘אונגיצ‘און (Cheonggyecheon Stream) מאפשרת להרגיש בטבע, כשאתם במרכז העיר סיאול. מדובר בשמורת טבע של ממש, במרכז המטרופולין ההומה במיליוני בני אדם.

שימו לב לנחל, שהוא תעלה מלאכותית ושקועה, באורך של 6 קילומטרים, המובילה ממרכז העיר ועד לנהר ההאן. לאורכה תראו ותוכלו לחצות על פני 22 גשרים מקסימים. היא נחפרה בתוואי של אפיק הנחל צ'אונגיצ'און וזורמת לה בנחת, בליבה של סיאול, מתחת לאחד הכבישים העמוסים בעיר.

בעוד אלפי מכוניות חולפות מעליו מדי שעה, לאורך הנחל השקוע מטיילים זוגות חבוקים ומשפחות בכל שעות היממה. הצעירים רצים לידו, או קוראים ספר תוך טבילת הרגליים במים הצוננים. בקצה הנחל תוכלו לראות כיכר נעימה ומפל. שם נראים זוגות מקומיים, כשהם משליכים מטבעות לנהר ומצטלמים.

בעבר הרחוק היה הנחל מרכז העיר, מקום שנשות העיר התאספו בו כדי לכבס וגברים פגשו חברים. עם השנים הוא זוהם והפך לזרם שפכים. איפה שהוא, בשנות ה-50 של המאה הקודמת, במהלך הפיתוח הכלכלי שלאחר מלחמת קוריאה, יובש הנחל וכביש נבנה ממש מעליו. ב-2005 נזכרו פרנסי העיר בנחל שהוכחד והחליטו להחזירו לחיי העיר. לאחר ששיקמו אותו, הוא זכה לטיילת נעימה שמחברת בין אתרי תיירות שונים בעיר ומספקת מעט טבע בתוך האורבניות, המגדלים והבניינים הגדולים של העיר.

האווירה ליד התעלה, שופעת התיירים והמקומיים, מלאת חיים. ממוקמים שם דוכנים, מסעדות וחנויות שונות. אמני רחוב מבצעים מופעים ולהטים. לא פעם תוכלו לראות במקום גם מיצגים ותערוכות מתחלפות. אפשר לראות בתעלת צ‘אונגיצ‘און מטפורה להתמודדות של כל סיאול עם המודרניזציה והפיתוח המהיר שהיא עוברת, אל מול הצורך בשימור הסביבה וההיסטוריה שלה.


#טיפים
לטיול בטבע - הגיעו בשעות הבוקר המוקדמות.

לטיול רומנטי ויפה - בואו לקראת השקיעה.

בעונת התיירות, בשעות הערב, תוכלו לראות לאורך התעלה מיצגי אורות נאים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AEPIBFdWLqo


ועוד מבט:

https://youtu.be/a7qm1K2TTrQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/XDiOQXBvT0c


והדרכה:

https://youtu.be/IBSoGbve-Tk
ארמון צ’אנגדוֹק גוּנְג והגן הסודי
#על הארמון שבו חיים עדיין בני המלוכה

ארמון צ'אנגדוק, או צ’אנגדוֹק גוּנְג (Changdeokgung Palace), הוא ארמון היסטורי שמור, יפה ומטופח שהוקם החל משנת 1395 ואל תוך המאה ה-15. מאז הוא היה לארמונם של רבים ממלכי קוריאה ההיסטוריים ומרכז הכוח של המלוכה הקוריאנית, מאז המאה ה-15 עד המאה ה-19. כיום הארמון הוא אתר שימור של אונסק"ו.

פירוש שמו של הארמון הוא" ארמון המעלות המשגשגות". ואגב, לא צריך לומר ארמון צ'אנגדקגונג, שכן גוּנְג פירושו בקוריאנית ארמון.

הארמון הזה הוא דוגמה לעיצוב קוריאני מסורתי, שבו אין מבנה מרכזי אחד, אין ארמון סימטרי, לפי המודל האירופי המקובל. האדריכלות והתכנון של הארמון כאן, כוללים לא פחות מ-13 מבנים מרכזיים ו-30 מבנים וביתנים נוספים ונפרדים, שמשתלבים בנוף ובטופוגרפיה של האזור. ביניהם משתרעים במתחם הענקי שלל גינות וגנים מטופחים, המוני עצים, חלקם הגדול עתיקים ואגם מלאכותי מרשים.

מבני הארמון, הממוקם על גבעה רחבה, מפוארים ומרווחים מאד. ביניהם משתרעים גנים מטופחים ומרהיבים. פעמיים הוא נחרב על ידי היפנים, פעם אחת בכיבוש ב-1592 ושוב - במהלך הכיבוש שהחל ב-1910. בחלק מאגפיו ניתן לראות עדיין את בני המשפחה המלכותית של קוריאה.

ארמון צ'אנגדקגונג הוא יצירת פאר אדריכלית מרהיבה וייחודית לקוריאה. למעשה, כאן תוכלו להתרשם מאורח החיים של השושלת המלכותית ג'וסאון, שבניה התגוררו כאן במשך כמעט 600 שנה.

במתחם הארמון תוכלו להיכנס אל "הגן הסודי" (Secret Gardens), שטח סגור שרק בני המלוכה הורשו להיכנס אליו וגם כיום ניתן לסייר בו בסיור מודרך בלבד. הגן הסודי, היפה להפליא והמפורסם הזה מכיל מאות צמחים נדירים, חלקם בני 300 שנה לפחות.

גם הגן הסודי וכמוהו כל מבני הארמון וגניו האחרים - כולם מהווים דוגמה לאדריכלות הקוריאנית, המבטאת הרמוניה עם הסביבה ועם הטבע. ניתן לראות זאת יפה מאד בעיצוב, שמתאים את עצמו היטב לשינויים שחלים מסביב, לאורך עונות השנה המתחלפות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SYO_CWtjkoQ


ביקור בגן הסודי:

https://youtu.be/UmWktAXMWNs


הדרכה:

https://youtu.be/xUZRQG2bDTY
מוזיאון ליאום לאמנות
#על מוזיאון האמנות של סיאול

מוזיאון ליאום לאמנות (Leeum, Samsung Museum of Art) משלב אמנות כללית ומסורתית שנוצרה בקוריאה, עם אמנות מודרנית ועכשווית מקוריאה ומהעולם כולו. זהו מאגר אדיר של יצירות עתיקות וחדשות, שיצרו אמנים חשובים מקוריאה והעולם כולו.

מדובר בפנינה אמנותית, שנוצרה ביוזמה ובבעלות של אנשי חברת "סמסונג" הקוריאנית והיא נפלאה ואיכותית במיוחד. המוזיאון הזה לאמנות נפתח בשנת 2004 ומציג שני אוספי אמנות מרהיבים וגדולים ששייכים לבכירי החברה. השניים רכשו במשך שנים רבות יצירות אמנות קוריאניות מעולות, בין השאר כדי למנוע את מכירתן ו"בריחתן" אל מחוץ לקוריאה. הם עשו זאת עוד בשנים שבהן קוריאה הייתה ענייה ולא היה מי שירכוש ויקים מוזיאון ממשלתי או ציבורי לאמנות מסוג זה.

האוסף הראשון הוא של מייסד סמסונג הואם לי ביונג צ'ול והוא כולל אוסף אמנות קוריאנית מסורתית. השני שייך לנשיא "סמסונג" ליקון היובו. מוצג בו אוסף של אמנות מודרנית ועכשווית, אמנות קוריאנית, אמנות מערבית ואמנות של המזרח הרחוק.

המוזיאון מציג רעיונות וחידושים שונים מהעידן המודרני ויוצר חיבור מלהיב ורעיונות חדשים, לחיבור בין עבר, הווה ועתיד ובין מזרח למערב.

במקום מתקיימות פעילויות רבות ומגוונות לילדים ולמבוגרים, כמו הרצאות, חוגים וקונצרטים שונים. במוזיאון מוצגות לצד התערוכות הקבועות גם תערוכות מתחלפות, גם תערוכות מסורתיות וגם תערוכות עכשוויות ומודרניות שונות.


#מה תראו כאן?
על אף שלמוזיאון שלושה חללים, שכל אחד מהם תוכנן על ידי אדריכל עולמי אחר, הם מתחברים זה לזה בהרמוניה נהדרת וגם משתלבים היטב בטבע.

את "מוזיאון 1", המשמש בית לאמנות הקוריאנית המסורתית, תכנן הארכיטקט השווייצרי מריו בוטה. האדריכל הצרפתי ז'אן נובל היה מי שעיצב את "מוזיאון 2", שבו מוצגים האוספים העכשוויים של אמנים קוריאניים ובין-לאומיים שונים. רם קולהאס, האדריכל ההולנדי הנודע, הוא שעיצב את המבנה השלישי. הוא משמש הן להצגת תערוכות מתחלפות והן כמרכז חינוך והשכלה לילדים ולמבוגרים.

באוסף הקוריאני המסורתי של "מוזיאון 1" תפגשו פריטי אמנות מסורתיים מההיסטוריה והתרבות של קוריאה העתיקה. יש כאן יצירות מתחומי אמנות שונים ומגוונים. ביניהם תמצאו אוספי קרמיקה ופורצלן נדירים, בגווני כחול לבן, טורקיז וירקרק. תראו כאן מבחר של קערות, כדים, בקבוקים, צנצנות, צלחות, תכשיטים ועצמים שנועדו לפולחן ולקבורה.

באוסף גם לא מעט יצירות אמנות מהתקופה הפרהיסטורית ועד לתקופת שושלת ג'וסון (Joseon Dynasty) ששלטה בקוריאה מסוף המאה ה-14 ועד תחילת המאה ה-20. ביניהן בולטים לא מעט ציורים, עבודות קליגרפיה נהדרות, כתבי יד וספרים מודפסים, אמנות בודהיסטית לצד עבודות מתכת ורהיטי עץ.

באוסף המודרני והעכשווי של "מוזיאון 2" תוכלו לראות את השוני והדמיון שבין אמנות המזרח הרחוק והמערב. יש כאן עבודות אמנות קוריאנית מכל המאה ה-20 ואמנות בינלאומית מהמחצית השנייה שלה, החל מ-1945. אלה לצד אלה מוצגות כאן יצירות של אמנים מזרח אסייתיים מהשורה הראשונה, אך פחות מוכרים בעולם ושל אמנים מערביים מוכרים הרבה יותר, כמו מארק רותקו, אנדי וורהול, פרנסיס בייקון, ואמנים עכשוויים, כמו ג'ף קונץ, דמיאן הרסט, אניש קאפור, נאם ג'ון פייק ולואיז בורז'ואה.


מבט מקרוב על מוזיאון ליאום לאמנות:

https://youtu.be/6gEkbvAu62A


ביקור במקום:

https://youtu.be/67Q0p_Rv8nc


הדרכה:

https://youtu.be/5l_ZYnYLrvE
הבית הכחול
#על מעונו הרשמי של נשיא המדינה הדרום קוריאנית

הבית הכחול (Blue House) הוא מעון נשיא המדינה בדרום קוריאה. זהו מבנה מרשים אך לבן, עם גג רעפים כחול, שבו מתגורר נשיא דרום קוריאה. הבית נחשב למרכז הפוליטי של המדינה.

המבנה, שלמעשה הוא מתחם עם כמה מבנים שונים, משמש כמעונו הרשמי של הנשיא. הוא מוקף שומרים מכל עבריו. ניתן להציץ בו ולצלמו מהאוטובוס, אך לא לבקר בו או להתקרב אליו.

אגב, כפעילות ספורטיבית ולתצפית וטיול בטבע, שווה להקדיש חצי יום ולטפס אל פסגת הר בוגאק (Bugaksan) הסמוך. הסיפור כאן הוא שאל פסגת ההר טיפסו, בשנת 1968, מרגלים צפון קוריאניים. זה היה במסגרת ניסיון להתנקש בנשיא דרום קוריאה, ניסיון התנקשות שנכשל.

בדרך לפסגה, בכל אופן, תעברו דרך שרידי שערים מהמאה ה-15 ותמצאו את עצמכם צועדים לאורך חומת העיר העתיקה של סיאול. מהפסגה, ממש כמו המרגלים הכושלים ההם, תוכלו לצפות מגובה של 342 מטר, אל הבית הנשיאותי, הלא הוא ה"בית הכחול".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/AD-iQ5694fc


הדרכה:

https://youtu.be/sc0ula5XDfI
פארק נאקסאן
#על פארק אחד מרבים בעיר

ממוקם במרכזה של סיאול, פארק נאקסאן (Naksan Park) הוא פארק היסטורי יפה ושליו, שנמצא על הר עשוי סלע גרניט ומציע נוף נהדר ותצפית על העיר. הביקור בפארק הירוק מכריח את המבקרים ללכת במגמת טיפוס, שכן הוא בנוי על שיפולים של ההר. כך מגיעים, לאחר שעולים ביער, לאורכה של חומת אבן בנויה, המובילה אל ראש הגבעה. ממנה תוכלו להשקיף ולצפות מלמעלה בעיר סיאול.

נקסאן, שמו של הפארק, בא מהמראה שלו שמזכיר דבשת של גמל. נקטה (nakta) בקוריאנית הוא גמל. סן (San) פירושו הר. ומכאן ש"נקסאן" הוא הר הדבשת, או הר הגמל.

תולדות ההר חוזרות מאות שנים לאחור, כשבני משפחת המלוכה ג'וסון (Joseon) נהנו מיופיו הטבעי של הר הגרניט המרשים. במהלך תקופת הכיבוש היפני הקולוניאליסטי, הביא התכנון העירוני החפוז והלא מוצלח של היפנים, להריסתו של ההר. בעשורים האחרונים עשתה דרום קוריאה מאמץ עליון להציל את ההר הירוק ואת הטבע שנותר בו. בשנת 2002 היא שיקמה את המקום ועיצבה אותו מחדש.


#טיפים
הכניסה לפארק חופשית.

אורכה של ההליכה בפארק והעליה הלוך חזור הוא כשעתיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ey_BjfAUVTE?t=10


ביקור במקום:

https://youtu.be/eLeIAYH5ct0


חומת העיר סיאול בפארק:

https://youtu.be/PdLt8gyBm5Q


שוק העתיקות של סיאול
#על שוק העתיקות בסיאול

בדפסימני מרקט, שוק העתיקות של סיאול (Dapsimni market), תוכלו לראות ולקנות מבחר של עתיקות וחפצים משומשים מכל הסוגים. המחירים כאן אמנם גבוהים, אבל יש בשוק הזה מבחר מרשים של עתיקות וחפצים מכל התקופות והתרבויות של המאות האחרונות בקוריאה.

המוכרים כאן נחמדים, אבל אל תתנו לזה להטעות אתכם. הם יודעים את הערך של החפצים שברשותם ולא פחות מזה - מרביתם אלופים בהתמקחות, כך שסביר שלא תוציאו מהם קניות ממש בזול. מקסימום תקבלו הנחה נאה. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FgIz2VnipOQ
הפארק האולימפי של סיאול
#על הפארק שנבנה לאולימפיאדה בסיאול ונשאר כפנינה בלב העיר

האולפארק (Olpark), הפארק האולימפי של סיאול (Olympic Park of Seoul), שימש במקור בתור הכפר האולימפי שבו אירחה סיאול את המשחקים האולימפיים בשנת 1988. לאחר האולימפיאדה הפך הכפר האולימפי לפארק עירוני רחב ידיים ואהוב על תושבי סיאול.

הפארק מטופח ומלא בפסלים שהוצבו בו על ידי אמנים ממדינות שונות בעולם. כיום יש בו אגמים, כרי דשא גדולים, פארק אקולוגי, מסלולי הליכה, טיילת נעימה ועוד. יש כאן גם מגרשים ומתקני ספורט, כשכל אלה ניצבים בסמוך לאצטדיון ענק, המשמש למשחקי ספורט ולהופעות של כוכבי פופ מדרום קוריאה ומכל רחבי העולם.


#על אולימפיאדת סיאול שבה נולד המקום
המשחקים האולימפיים שהעיר סיאול זכתה לארח בשנת 1988, היו האולימפיאדה השנייה באזור מזרח אסיה. הראשונים היו המשחקים האולימפיים שהתקיימו ב-1964 בטוקיו.

האולימפיאדה שנערכה כאן העניקה לעיר סיאול דחיפה משמעותית בהתפתחות שלה כעיר מודרנית. כבישים רבים נוספו או שודרגו בה מבחינת תשתית. נבנו מתקני ספורט ונכנס כסף רב לקופה הציבורית של המדינה, שלא הייתה אז עשירה מדי. האולימפיאדה בסיאול הכניסה המון כסף לקופה הציבורית של דרום קוריאה בכלל ושל סיאול בירתה בפרט. אחרי חישוב ההוצאות וההכנסות ממנה, נותר עודף של 288 מיליון דולר בקופה הציבורית הקוריאנית, שלא לדבר על הזינוק שנזקף לזכותה בתיירות אל ומדרום קוריאה ובמסחר עם דרום קוריאה, מכיוונים שונים בעולם.

עד היום נחשב הכפר האולימפי לאתר תיירות מוביל ולמרכז ספורט משמעותי בעיר ובדרום קוריאה בכלל. גם את האולימפיאדה עצמה זוכרים תושבי סיאול כאירוע מוצלח וחיובי בתולדות העיר.

אבל עם כל ההצלחות הללו, היה גם פאן פחות מלהיב במשחקים האולימפיים שנערכו כאן. מאז 1975 ובמהלך שנות ההכנה של המתחם לקראת המשחקים האולימפיים, החל בסיאול מבצע של "טיהור" רחובות הערים מהומלסים ונוודים. מי שעשו זאת הם אנשי הרשויות בדרום קוריאה. במהלך המבצע הזה ובסיוע בעלי חנויות, עצרו שוטרים רבים קבוצות של קבצנים, רוכלים זעירים ומתנגדי המשטר דאז, כמו גם נכים וילדי רחוב אבודים. כולם נכלאו במהלך המשחקים האולימפיים בעשרות מתקנים, שנפתחו ברחבי דרום קוריאה. רק בתום האולימפיאדה הם שוחררו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/e7b5veP6Pew


הדרכה:

https://youtu.be/4FuU88I9yrA
גרנד פארק לילדים
#על פארק השעשועים לילדים בסיאול

גרנד פארק לילדים (Children's Grand Park) הוא פארק גדול לילדים בגוואנגג'ין גו שבסיאול. זה מקום נהדר לבלות בו כמה שעות עם הילדים. המתקנים כאן כוללים גלגל ענק, גן חיות מרשים, גבעות, מגרש משחקים, אזורי ישיבה ירוקים, מסלולי הליכה ופארק שעשועים.

בגן החיות הגדול שבמקום יש אריות, נמרים, פילים, קופים, זברות, יגואר, צבאים, דובים, קנגורו ועוד. יש גם את גן החיות לילדים, שבו תוכלו להאכיל וללטף עיזים וסוסי פוני.

יש בגרנד פארק גם אזור לפעוטות, עם אפשרויות לפעילויות נחמדות וחשובות להתפתחות שלהם, כמו זחילה, החלקה, טיפוס וכדומה.


#טיפים
הכניסה לפארק השעשועים הזה חינם ומרבית הדברים שם (כמו גן החיות) הם ללא תשלום.

אם אתם מתכוונים לבקר בגן החיות ובמוזיאונים השונים, הקפידו להגיע בבוקר.

מסביב לפארק מבחר מסעדות ודוכני מזון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zidw-H3Wvsg


חוויות בפארק:

https://youtu.be/F5U_hISaNIU
לוטה וורלד
#על פארק השעשועים המקורה של סיאול

לוטה וורלד (Lotte World) הוא פארק שעשועים שחציו מתחת לכיפת השמיים וחציו מקורה, מתחת לגג ובתוך מבנה. זהו פארק השעשועים המקורה הגדול בעולם וגם פארק הנושא הגדול ביותר.

יש כאן לא פחות מ-42 אטרקציות ומתקנים שונים. זה כולל בין השאר רכבות הרים, מסלולי מים, משחקיה ענקית לילדים צעירים, פינת ליטוף שמאפשרת ללטף פרפרים ותולעים ואפילו ג'וקים, מוזיאון תרבות ופולקלור ועוד.

מחוץ למבנה המקורה מציע הפארק גם לונה פארק שלם שנקרא מג'יק איילנד (Magic Island). כאן תוכלו לעלות אל טירה ענקית מוקפת מים, המשקיפה על כל הפארק. יש כאן גם אפשרויות כמו שיט על ברבורים, נסיעה ברכבות הרים מהירות מאד, החלקה על הקרח (בתשלום נפרד), משחקי באולינג ובילוי בקניון עם עשרות מסעדות, דוכני מזון וחנויות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TY-IW27Ok-U


וביקור במקום:

https://youtu.be/DuMidHs4Ixg
מיונג דונג, אזור הקניות
ארמון דאוקסוגנג
פארק השעשועים אברלנד
שוק נאמדאמון
הלאל גאיז


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.