» «
הונג קונג
העיר הונג קונג
#על העיר היחידה בעולם עם יותר גורדי שחקים מניו-יורק

עם מעמד של אחד ממוקדי הפיננסים והמסחר המצליחים והיקרים ביותר, הונג קונג היא אחת הערים המשגשגות והקוסמופוליטיות בתבל. במהלך 150 שנים שבהן שלטה בריטניה באי ובעיר הזו, נוצר בה שילוב מרתק בין תרבות ומנהגי המזרח ואלו של המערב. אין עוד הרבה מקומות בעולם שבהם מתגוררים ומתחברים מסורת וחדשנות וחדש עם ישן.

היסטורית, הפך הונג קונג מאי קטן ובו כמה מאות דייגים ובני משפחותיהם, למטרופולין עצום ועתיר גורדי שחקים, עם מיליוני תושבים וצפיפות אדירה. בהדרגה הפך האי, שפירוש שמו במקור הוא "הנמל הריחני", למטרופולין המציג שליטה עולמית בפיננסים, במסחר ובכלכלה המודרניים, תוך שמירה על מסורות סיניות עתיקות. בסמוך לנמל הגדול באסיה ולשדה התעופה הענקי ואולי החדשני בעולם, נמצאים כאן שכונות וכפרים עתיקים מהעבר, שבהם לא השתנה הרבה.

אבל הונג קונג האולטרה מודרנית, זו של הבנקים, גורדי השחקים ואנשי העסקים בעניבות, זו שמהווה מרכז פיננסי וציר אופן בכלכלה העולמית כולה, מתקשה להיפטר מהמחלות המובנות בה. כך מקשים מחירי דיור מהגבוהים בעולם וניגודים לא מעטים בין אוכלוסייה ותיקה, לאוכלוסיה מודרנית ושועטת קדימה, על רבים מהמתגוררים כאן.

כך או כך, אתם נמצאים בלב האי, שהיה לעיר מדהימה, עם חיבורים מרתקים ותערובת מופלאה של חכמת המזרח עם המערב, של עתיק עם מודרני, טבע ליד עיר ועבר שחי בשלום עם הווה תוסס והישגי. ברוכים הבאים להונג קונג!

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "הונג קונג".


#היסטוריה
הסיפור של הונג קונג הוא מרתק וארוך. אם נרצה לקצרו הרי שבמאות האחרונות נשלטה הונג קונג על ידי האימפריה הבריטית. היא הפכה לקולוניה בריטית, מושבת כתר, לאחר מלחמת האופיום הראשונה. היה זה הסכם חכירה שחתמה בריטניה עם סין בשנת 1898, בתום מלחמת האופיום השנייה, שאפשר לה להחזיק בהונג קונג למשך 100 שנה. נמל הונג קונג הוכרז אז כנמל חופשי ושימש את האימפריה הבריטית, לצד מוסדות בריטיים שונים שהוקמו באי. זו בצד זו התנהלו הקהילה הסינית של הונג קונג והאוכלוסייה הבריטית שלה.

לאחר מלחמת העולם השנייה, בצל האימפריה הבריטית המתפוגגת ועם עלייתה ההדרגתית של סין, הפכה המדינה הקטנה לעיר קפיטליסטית משגשגת, שבנתה את אחת הכלכלות המצליחות והפורחות בעולם. על אף שטחם הקטן, הפכו העיר והאי בהונג קונג למקום קוסמופוליטי ומוביל בכלכלה הגלובלית כולה.

בשנת 1997, אחרי 156 שנים של שלטון זר, הוחזרה הונג קונג לריבונות סינית. מאז מתקיימת כאן שיטה שהוסכמה עם בריטניה לפני הפינוי, של "מדינה אחת ושתי שיטות". הונג קונג היא בשליטה סינית, אך היא נהנית מאוטונומיה רבה, כולל מערכות הגירה, משפט ומכס משלה. מערכת החוץ והביטחון, לעומת זאת, מתנהלות על ידי הממשלה מסין. במילים פשוטות - המדינה ממשיכה להתנהל בשיטה הקפיטליסטית ובחופש רב, בשונה ממדינת האם הקומוניסטית.

אבל מאז הוחזרה לסין, הפכה הונג קונג גם לגשר של סין אל עולם המערב. הארץ הגדולה ששמרה באדיקות במשך מאות ואלפי שנים על בידול ואף בידוד מהשפעות המערב והשפעות זרות בכלל, לא הצליחה לעמוד בפני ההצלחה הכלכלית המסחררת של האי הקטן, שהפך לאחד מצירי הכלכלה העולמית וריתק את המנהיגים הסיניים.

בעקבות כך יצרה הונג-קונג שינוי מרתק בסין, שינוי בעל השפעה מכרעת על מדינת הענק הקומוניסטית. סין עברה שינוי מסעיר, שהביא אותה לזינוק כלכלי מטורף ולהפיכתה למעצמה טכנולוגית, המובילה בעולם כולו. מעבר לשינויים כלכליים עצומים שנוצרו בה, נראית בסין גם התחברות לכפר הגלובלי והתקרבות אל התרבות העולמית המודרנית, שממנה הצליחה שנים כה רבות להתרחק.


#גיאוגרפיה
האורבניות המדהימה של הונג קונג הגבוהה נטועה בתוך נופים טבעיים וציוריים. ראו את גורדי השחקים המטורפים, שמספרם גדול משל האי מנהטן שבניו-יורק, כשמסביבם הרים גבוהים ומיוערים, עתירי טבע וצמחיה, המשתפלים עד אל קו המים.

ה"מושבה" של הונג קונג משתרעת על 1,070 קמ"ר. היא מתחלקת ל-4 אזורים עיקריים - האי הונג קונג, שהוא הלב הכלכלי של האזור, קאולון הקטנה המאוכלסת בצפיפות רבה, בדרומו של חצי האי הקשור ליבשת האם של סין, ובחלק הצפוני של חצי האי - "הטריטוריות החדשות".

הונג קונג כולה מורכבת מהאי הונג קונג, האי המאוכלס ביותר בסביבה, ביחד עם האיים לנטאו, קאולון ו-200 איים קטנים נוספים, כשמסביב משתרעות "הטריטוריות החדשות" שבצפון חצי האי.


#מתי לבוא?
הונג קונג ניחנה באקלים סאב טרופי מתון. הכי מומלץ לבקר בהונג קונג בעונות המעבר - אם זה הסתיו, מספטמבר עד דצמבר, או באביב - מחודש מרץ עד מאי. אלו העונות המומלצות לביקור כי מזג האוויר בהן הנוח ביותר, עם שמיים בהירים, טמפרטורות לא גבוהות או קרות ורמת לחות באוויר נמוכה יחסית. זו גם תקופה עמוסה בתיירים וצריך להקפיד ולהזמין הכל מראש, כדי שניתן יהיה להיכנס, לא לבלות בתורי ענק ולשלם מחירים סבירים.

לחוסכים - בחודשי הקיץ יש הרבה פחות תיירים ומחירי הלינה נמוכים יחסית. הסיבה היא שאז הכי גשום ולח וגם חם מאוד. בחודשים יולי-ספטמבר מרבים להתפתח באזור סופות טרופיות וטייפונים. אך גשמי הקיץ נוטים להיות קצרים ומספיק להצטייד במטרייה ושכמיית ניילון או מעיל גשם דק מאוד.


#תחבורה
מערכת התחבורה הציבורית בהונג קונג היא מפותחת ויעילה ביותר. השתמשו בה ובעיקר בה.

לנוהגים ברכב - הנהיגה כאן היא בצד שמאל של הכביש.

שיט במעבורת סטאר (Star Ferry) יהיה אחת החוויות הזולות והמהנות בעיר.


#חסכון
חודשי הקיץ הם חודשים בהם אפשר ליהנות ממחירי אירוח נמוכים יחסית לאור עומס תיירותי נמוך במיוחד.

כרטיס "אוקטופוס" הוא כרטיס חכם אלקטרוני וחוסך כסף, שבו ניתן לשלם מחיר הנחה, במגוון אמצעי תחבורה. ביניהם המטרו, המעבורות והאוטובוסים של הונג קונג, כמו גם בחנויות כמו מקדונלד'ס, סטארבקס, 7/11, במכשירים אוטומטיים, כמו מכונות שתייה, טלפונים ציבוריים, מדחנים לחנייה ועוד. לעתים, בכניסה לבניינים ומשרדים בעיר, אף יהיה המכשיר אמצעי זיהוי אלקטרוני. הכי פשוט ושווה לרכוש אותו בשדה התעופה, להטעין אותו בסכום הדרוש (בצירוף פיקדון שיוחזר כשתחזירו את הכרטיס בתום השימוש) וליהנות ממנו כבר בנסיעה מהשדה לעיר. הטעינה בעיקר במכונות שבתחנות מטרו אבל גם בקיוסקים בעיר.

קנו בחנויות הנושאות את מדבקת QTS, המסמן שירות איכותי לתיירים (Quality Tourism Service) והצגת מחירים הוגנת ונכונה.

המסעדות המפוארות יותר ממוקמות ככלל בבתי מלון והן יקרות מאוד, אבל

מסעדות היוקרה המעולות שבבתי המלון מציעות בצהריים את תפריט מוזל שמוריד עד חצי את מחירי תפריט הערב היקרים.

אל תחפשו חנויות עם Tax Free כי אין בהונג קונג מס מכירה ולכן הן אינן זולות יותר...


#תרמילאים
קשה לראות בהונג קונג יעד לתרמילאים. בשבילם היא יותר קונקשן לטיסה הבאה. זו עיר שבה יש יותר נופש וקניות. גם אם תרמילאים נהנים כאן, זה ליומיים-שלושה.


#אוכל
בהונג קונג תמצאו שפע מסעדות מכל סגנון וסוג אפשרי. במסעדות שכאן תוכלו לפגוש ממיטב המטבחים של סין, יפאן, מלזיה, תאילנד, אינדונזיה או סינגפור. מסעדות הברביקיו והמסעדות היפאניות הן מבוקשות מאד. מפאב אוסטרלי ועד סושיה יפאנית, מסעדת ביסטרו צרפתית או פלאפל מזרח תיכוני - דומה שברחובות הצדדיים של העיר הזו תוכלו למצוא כל מטבח אפשרי מהעולם.

במלונות המפוארים של הונג קונג יש מטבחים מצוינים, עם תפריט בינלאומי מעולה. אבל המחירים בעיר הזו הם בדרך כלל גבוהים ועד יקרים להחריד. בצהריים רובם מציעים תפריט מוזל בעד חצי ממחירי הערב.

הונג קונג היא גן עדן לפירות ים ומאכלי ים. דווקא הם מוצעים במסעדות רבות במחירים היותר סבירים. גם דים סאם, הכיסונים המאודים עם המילויים המגוונים, הם מאכל שחשוב לטעום ולאכול כאן. לא פעם דווקא דוכנים בשוק האוכל יהיו המקום לאכול אותם וליהנות מאד.

אזהרת בריאות: אל תקנו בשווקים אוכל שעומד לתצוגה בחוץ, לא פעם ללא חימום ועלול להיות מקולקל. גם במסעדות, היזהרו ממנות מקומיות שלא מכירים, במיוחד למי שהקיבה שלהם רגישה. כל אלה עלולים לעתים קרובות להכיל מרכיב חצי נא או אקזוטי ולא מוכר לבטן שלכם, שעלול לגרום לקלקול קיבה או לכאבים דומים ולהפיל אתכם לימים של ייסורי מחלה, במקום טיול מהנה.

המלצות אוכל תמצאו בתגית "מקדשי אוכל בהונג קונג".


#תשר
במסעדות בהונג קונג לא צריך להוסיף לחשבון כי הוא כבר כולל 10% טיפ.


#שופינג
אפשר למצוא בהונג קונג כמעט כל דבר שתעלו על דעתכם. המחירים אינם זולים אבל המבחר העצום מחפה על כך. שיטוט בשווקים של הונג קונג הוא מהחוויות המעניינות. ראו בתגית "שווקים בהונג קונג".

משני צידי רחוב המלכה (Queen's Road), המהווה מאז 1840 את הרחוב הראשי באי הונג קונג, יוצאים רחובות קטנים, שבהם מרכזי קניות, כמו גם מגוון בוטיקים וחנויות אופנה, חנויות תכשיטים ועוד.

הונג קונג לא ממש זולה. יש בה לא מעט זיופים זולים, אבל חלקם עלולים להיות באיכות נמוכה מאד. מצד שני המבחר כאן עצום. הסוחרים חזקים בעיר הזו, אפילו ערמומיים. לנהל משא ומתן איתם זה אתגר!

לאופנה יוקרתית - סעו לקוזווי ביי.
למצלמות זולות וגאדג'טים זולים - הגיעו ל-Nathan Road.

משחקי מחשב - תמצאו ב-Oriental Shopping Centre בו נמכרים המשחקים החדישים ביותר בהנחות גדולות ומחירי מציאה.

בגדי ספורט וקמפינג איכותיים במחירים שווים - תמצאו ברחוב Try Fa Yuen וליד תחנת הרכבת Mong Kok.

קניונים מרשימים - תמצאו ב: קניון Harbour City הגדול בהונג קונג ומהגדולים באסיה. קניון Times Sqaure על קומותיו הרבות, שכל אחת מוקדשת לסוג אחר של מוצרים. עם ילדים שווה לנסוע לקניון המשפחתי Festival Walk, שבו תוכלו לבלות איתם בזירת החלקה על הקרח, אירועים ועוד.

לשופינג מעולה ראו את תגית "שופינג בהונג קונג".


#בילויים
מבילוי רומנטי תוכלו ליהנות בבר Felix שבקומה ה-24 של מלון היוקרה Peninsula. חלונות הענק שלו צופים היישר לנמל.

בילויים תוססים מעט יותר תוכלו לחוות ברובע המועדונים Lan Kwai Fong. זהו מתחם בן כמה רחובות קטנים שנמצא באזור סנטרל (Central). יש בו מגוון מועדוני ריקודים, כמו גם ברים, פאבים, מסעדות מגווות ומועדוני ג’אז.

גם שוק סטנלי (Stanley) שבאי הונג קונג הוא מקום בילוי ושוטטות ערב, לצד קניות כמובן.

מקומות בילוי מומלצים בתגית "בילויים בהונג קונג".


#טלפון
הקידומת של הונג קונג היא 852


#חשמל
רשת החשמל בהונג קונג היא של 220V. השקעים בשימוש הם מסוג G או שקע מסוג M.


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה סרטון שיציג לכם את העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/TIpdSIesiqI


מהאוויר:

https://youtu.be/pihWEw7cTLU


בהילוך מהיר:

https://youtu.be/PY0WnDMnhPw


הפלאים של הונג קונג:

http://youtu.be/9iMxEhba470


הדרכה:

https://youtu.be/72__Mdioty8
אברדין
נמל אברדין
#על כפר הדייגים העתיק שעל חוף העיר

נמל אברדין (Aberdeen) הוא נמל הדיג הישן של הונג קונג. אברדין עצמו הוא כפר דייגים עתיק במקורו, שמצא עצמו עם השנים, כשהוא מוקף בעיר הסואנת. כיום הוא היה לעיר נמל, עם כפר צף ובו מאות סירות דייג ומגורים.

אמנם כיום הפך הנמל מודרני ובורגני יותר, מה שניכר בהתמעטות של סירות המגורים בו ובריבוי יכטות וסירות מהודרות של עשירים. אבל זה עדיין מקום מצוין להכיר את הצד הסיני, המסורתי והלא-מערבי של האי.

בנמל אברדין עגנו בעבר הג’ונקות, הספינות הסיניות המסורתיות. במאות סירות התגוררו כאן אז משפחות הדייגים. כאן גם שטו הסמפאנים, סירות הדיג הקטנות, שכיום תוכלו לשכור אותן לסיבוב נעים של שיט בנמל הדיג.

אברדין והנמל שלו מפורסמים בין השאר בזכות המסעדות הצפות שבו, המציעות מאכלי ים משובחים. הבולטת שבהן היא מסעדת ג'אמבו (Jumbo), המסעדה הצפה הגדולה בעולם. היא זכתה לשם עולמי הודות לאוכל טוב ועיצוב סיני מסורתי, המשולב באלמנטים אימפריאליים בריטיים.


#טיפים
שווה לשכור סמפנג לסיבוב בנמל הדיג, בתעלות הכפרים הצפים ואל המסעדות הצפות.

התמקחו על מחיר השיט בסמפנג, כי נוטים להעלותו לתיירים מאד.

אטרקציה מהנה באברדין היא שיט וסעודה באחת המסעדות הצפות שבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5yIk-K_2Bmo


בלוגרים:

https://youtu.be/h184IgCm-pU


ומהאוויר:

https://youtu.be/fAfLIyn0pSE


הדרכות:

https://youtu.be/KJPXvhKusK4
הריטאג' 1881
הריטאג' 1881
#על מתחם המשטרה הקולוניאלית של הבריטים

מתחם “הריטאג' 1881” ההיסטורי (1881 Heritage) שוכן בבניין מפואר מהעבר. ביקור כאן יזכיר לכם את הונג קונג של התקופה הוויקטוריאנית. החל משנת 1880 ועד 1996, לאורך התקופה האימפריאלית של המושבה, שכן כאן המטה הראשי של המשטרה הימית.

כאן נשמרו ושוחזרו מספר מבנים היסטוריים, הבנויים בסגנון ויקטוריאני קולוניאלי, ניאו-קלאסי. האתר של היום כולל כאן קניון, מלון בוטיק ואולם תצוגה מרשים.

במקום, שנמצא ברחוב סליסברי (Salisbury Road), תוכלו לראות בחוץ מספר תותחים ממלחמת העולם השנייה ולהצטלם איתם. שימו לב אל ה"מעין לולים" שעל קירות חצר הבניין. כאן שכנו היונים, ששימשו בעבר להעברת הודעות אל הספינות שבנמל, בעידן יוני הדואר, שלפני תקשורת הרדיו.

בתוך הבניין תוכלו לראות את התאים שבהם נאסרו פיראטים ומבריחים שנתפסו על ידי השוטרים הימיים. משעשע לחשוב שבמקום שבו נכלאו בעבר שודדי ים וממנו יצאו הספינות למסעות ארוכים ומסוכנים בים, כאן קונים בימינו מותגי אופנה בינלאומיים וסועדים במסעדות משובחות.


#טיפים
סיור קליל ברחבת הכניסה יאפשר לכם להצטלם על רקע התפאורה, המתחלפת כאן לפי החגים המקומיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wzKlgxYKnXI


בלילה:

https://youtu.be/mlgpSrvnzCw


ביקור במקום:

https://youtu.be/o05oC07-PIM


הדרכה:

https://youtu.be/vuk_-VvlDLQ
האי לנטאו
האי לנטאו
#על האי הגדול בסביבות הונג קונג

האי הגדול ביותר מבין 235 האיים הפזורים סביב הונג קונג, הוא האי לנטאו (Lantau Island). הוא נמצא במרחק של חצי שעה של שיט וכ-10 קילומטרים ממערב לאי הונג קונג.

האי לנטאו ממוקם בשפך נהר הפנינים. שטחו כ-147 קמ"ר, שזה כפול משטחו של האי הונג קונג. לאנטאו איילנד Lantau Island הוא הגדול ביותר מבין 235 האיים הפזורים סביב הונג קונג. לנטאו, עם זאת, מורכב ברובו מאזורים כפריים, עם אוכלוסיה קטנה.

כמובן שהאטרקציה הגדולה של האי הוא פסל הבודהה, שהוא הגדול באסיה והגדול מסוגו בעולם. מרבית האי מהווה פארק לאומי ושמורת טבע. ניתן לטייל בו טיולים רגליים נהדרים, לרבוץ על החוף ולשוטט בכפרי הדייגים הציוריים.

בסוף שנות ה-90, עם השבת הונג קונג לשליטה סינית, החל לפעול כאן נמל התעופה המודרני צ'ק לאפ קוק (Chek Lap Kok). מאז נבנו כאן מנהרות תת-ימיות וגשרים נהדרים, המקשרים בינו לבין חצי האי קאולון (Kowloon) והונג קונג.#מה יש באי?
בין האתרים השווים על האי תמצאו את כפר הכלונסאות טאי-או, את המנזר הבודהיסטי פו לין, את הכפר טונג-צ'ונג ואת מפרץ סילברמיין. גם חוף מואי וו שבצדו המזרחי של האי, הוא נהדר, אם כי תיירים כמעט ולא מגיעים אליו. יש בו טבע נפלא, כפרים שלווים, חוות אורגניות ומגדלי תצפית עתיקים, מתחילת המאה ה-20.

בקצה הצפון מערבי של האי נמצאים גם נמל התעופה של הונג קונג וגם דיסנילנד הונג קונג, פארק השעשועים המצליח של דיסני.

אבל האטרקציה המפורסמת והמוצלחת ביותר בהונג קונג היא ללא ספק פסל הבודהה הגדול (Po Lin Monastery), שתיירים ובודהיסטים רבים מגיעים אליו מכל רחבי העולם. גובהו 34 מטרים ומשקלו, הקרוב לרבע טון, מעמידים אותו כאחד מפסלי הבודהה הגדולים בעולם. למרגלותיו נמצא מקדש פו-לין.


#טיפים
מואי וו שבמזרח האי הוא אזור טבע נהדר עם מפלים, הרבה ירוק ומים וכפרים קטנים ולא ממוסחרים. שווה לאוהבי הטבע!


הנה הבודהה הענקי:

https://youtu.be/oebopaol9zM


הטבע של האי כולל מואי וו:

https://youtu.be/NJeIM8c60eo

הונג קונג

רחוב המלכה
רחוב המלכה
#על הרחוב הראשי בהונג קונג

מאז שנת 1840 מהווה רחוב המלכה (Queen's Road) את הרחוב הראשי של האי הונג קונג. הדרך הזו מכונה גם "דרך המלכה המערבית". מעבר להיותו רחוב משמעותי והומה בעיר הענקית, הוא אינו מעניין במיוחד. אבל משני צידיו של הרחוב יוצאים רחובות קטנים שבהם תמצאו בוטיקים, חנויות אופנה, תכשיטים ואביזרים שונים, לצד קניונים ומרכזי קניות גדולים יותר.

ברחוב עצמו גם כנסיות, בתי מלון, ספריות, מכוני עיסוי, קצביות, מכוני עיסוי, מקדשים, חנויות עתיקות וחנויות למקלות קטורת ולאמנות עממית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xOFhNehW9hI


הליכה ברחוב:

https://youtu.be/_Ej86bNixBM
מקדש 10000 הבודהות
מקדש 10,000 הבודהות
#על המקדש עם הבודהות הלא נגמרות

מקדש 10,000 הבודהות (Ten Thousand Buddhas Monastery) הוא מקדש ששמו הולך לפניו ואחד האתרים הקדושים בהונג קונג. המקדש עם אלפי הבודהות הוקם בשנות ה-50 של המאה הקודמת, על ידי יוט קאי (Yuet Kai), שבנה אותו ממש עד ימיו האחרונים.

המקדש נמצא בקרבת אזור שא טין (Sha tin), באזור שמכונה "הטריטוריות החדשות". מוצגים בו לא פחות מ-13,000 פסלי בודהה. לצד אלפי פסלי הבודהה הממלאים את קירות המקדש, כשליד כל אחד מהם מנורה אדומה ודולקת, שימו לב למרכז המקדש, בו ניצבות בודהות הזהב הגדולות. לצידן מעין מצבות קטנות, תמונות ושמות של אנשים.

המקדש ממוקם על גבעה מדורגת. עולים אליו ב-431 מדרגות, צבועות אדום, המלוות גם הן בהמון פסלי בודהה מוזהבים, בגודל אדם ושונים זה מזה, כל אחד מהם בפוזה שונה ובהבעה אחרת. בתום העליה תגיעו למקדש הכולל פגודה יפה ובה אלפי פסלי בודהה קטנים. בסמוך תוכלו לראות תצפית מרהיבה על האזור כולו, עם נוף סיני בודהיסטי קלאסי ועוצר נשימה.

כיום המקדש בגבעת פוק אינו פעיל. אין בו כלל נזירים והוא חופשי לביקורים של הקהל הרחב.


#טיפים
הכניסה למקדש היא חופשית.

במפלס העליון של המקדש תמצאו גם מסעדה בודהיסטית, צמחונית כמובן, המחקה באופן מופלא שלל מנות בשריות. תוכלו לאכול כאן מנות "דגים" ללא בשר, המחקות את הטען והמרקם של דג, כמו גם צלופח צמחוני, רגל כבש או צלעות ספריבס צמחוני ועוד. גם מנות הירקות והפטריות כאן טעימות מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/trgN-hggjEY


וביקור במקום:

https://youtu.be/54Br3rTyQ2g
שוק הנשים
שוק הנשים
#על שוק הזיופים שעל אף שמו יש בו מוצרים לכולם

שוק הנשים (Ladies Market) קיים כבר 50 שנה. זהו השוק הפופולרי ביותר בחצי האי קאולון, אזור עתיר שווקים לכשעצמו.

בשוק שאורכו כקילומטר מגוון רחב של מוצרים בזול, כולל מזכרות, בגדים, אקססוריז, מתנות הביתה וכדומה. בחלק הצפוני שלו נמצאות החנויות היותר מסקרנות, עם מוצרים פחות סטנדרטיים, כולל מכירה של בעלי חיים שונים.

אגב, על אף שמו והעובדה שבמקור היו מרבית המוצרים בשוק מיועדים לנשים, כיום יש כאן מוצרים לכולם, כולל הגברים שבכם.


#טיפים
השתדלו לבוא בלילה. כיף יותר ונעים.

אל תקנו על ההתחלה. הדוכנים במרכז זולים מאשר אלו שבכניסות.

התמקחו ואל תחששו להחליט לאט, כי המוכרים כאן מנוסים בזה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/mFYar_xwXcI


ביקור במקום:

https://youtu.be/hCMUNVWKsls


הדרכות

https://youtu.be/U2xzKdvuUrE
כיכר הבאהוניה הזהובה
כיכר הבאהוניה הזהובה
#על הכיכר ההיסטורית של הונג קונג

כיכר הבאהוניה הזהובה (Golden Bauhinia Square) היא יעד תיירותי פופולארי בעיר הונג קונג ואולי הכיכר ההיסטורית החשובה בעיר.

במרכז הירידים הסמוך, ליד הכיכר, התקיים ב-1997 טקס שבו החזירה בריטניה את הונג קונג לסין העממית. את פסל הפרח שמתנשא כאן לגובה של 6 מטרים, "נתנו" תושבי סין, לרגל המאורע המשמח, לתושבים בהונג קונג.

כאן, בכל בוקר בשעה 7:50, מתקיים טקס הנפת הדגל. בטקס תוכלו להתרשם מנגינת תזמורת המשטרה של הונג קונג שמנגנת בלייב את ההמנון הלאומי ואחריו היא מופיעה הופעה קצרה של כ-10 דקות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rG2_5GrjmU0


ביקור במקום:

https://youtu.be/2-pA93BvXcQ


הדרכות

https://youtu.be/vDmZft5V1Gs


ויקטוריה הארבור
ויקטוריה הארבור
#על הנמל המככב בסרטי הונג קונג

ויקטוריה הארבור (Victoria Harbour) הוא נמל טבעי ענקי ואחד העמוסים בעולם. זהו הנמל המפורסם של העיר, מקום שאין כמעט סרט שמצולם בהונג קונג, שלא יציג אותו. בהיותה צומת עסקית ומסחרית מובילה באסיה, הנמל הזה היה מאז ומתמיד הנכס היקר ביותר של הונג קונג.

בוויקטוריה הרבור בולטת במיוחד התנועה המתמדת של אינספור הספינות הגדולות, אניות הענק והמכליות עצומות הממדים. יש בו שייט בלתי נגמר של שפע מפרשיות ויכטות מפוארות. כל אלה הופכים את נמל ויקטוריה למקום פעיל והומה מאין כמותו.

הנמל הולך וגדל כל הזמן. זאת כתוצאה מהגדילה של הפעילות העסקית בהונג קונג והצורך המתמיד לשרת עוד ועוד שווקים ותעשיות. בנוסף, נוצרים בנמל גם שטחי מסחר חדשים והנמל הולך ומתרחב לכיוון הים. אין דבר שמעיד על כך יותר, מאשר העובדה שהמזח של המאה ה-19 נמצא בימינו עמוק ביבשה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Wy4_DZpFrGo


ביקור במקום:

https://youtu.be/ZugmI6lCKO0


בלילה:

https://youtu.be/Ki5_9kO97CQ
שוק סטנלי
#על השוק הצבעוני והנפלא של העיירה סטנלי

שוק סטנלי (Stanley Market) הצבעוני והמתוייר, הוא שוק פתוח ועתיר סימטאות צרות ומפותלות. הוא מציע מבחר חנויות זולות וחביבות, שכיף להסתובב בהן ולראות את כל טוב הארץ.

השוק שנמצא בעיירה סטנלי מכוון בעיקר לקהל התיירים המערביים. כאן תוכלו לקנות מזכרות ופריטים אסייתיים שונים ולמלא את הצורך במעט שופינג וקניות טובות. בדוכני השוק תמצאו סחורה מגוונת, הכוללת בגדים, נעליים, תכשיטים, שמלות, תיקים, בגדי ספורט, ציורים, דברי אמנות ועוד.

רבים רואים בסטנלי את השוק השווה ביותר באי, אם כי לא ברור בדיוק למה. המחירים אינם הכי זולים באי וגם המבחר לא גדול יותר ממתחריו שבעיר. אז אולי זו רמת הסחורות הטובה יותר או הסדר שיש בו ואולי זו בכלל הדרך המקסימה שמובילה אליו ממרכז העיר.

כך או כך, העיירה סטנלי נמצאת בקצה הדרומי של האי הונג קונג. פעם היא הייתה הכפר סטנלי, שנחשב לכפר הדייגים הגדול בהונג קונג. כיום היא ידועה בעיקר בשוק הפופולרי הזה. אחרי שסיימתם בו וגם אם לא תשהו בו זמן רב, תוכלו לטייל ולבלות לאורך הטיילת הפסטורלית של סטנלי, עם נופי הים הנהדרים שלאורך החוף הדרומי. כאן תוכלו לבלות בבתי הקפה, הברים והמסעדות החביבות שעל הטיילת.

בהמשך הסיור בטיילת תוכלו לראות את מזח בלייק (Blake pier), שהגג שלו הוא בן יותר מ-100 שנה ועבר כבר בכמה מחופיה של הונג קונג, עד שהוצב כאן. הוא נקרא על שם סר הנרי ארתור בלייק, המושל הבריטי ה-12 של הונג קונג.


#טיפים
מחירי השוק מזמינים מיקוח. אל תהססו.

אחרי השיטוט בשוק, פנו ביציאה מהשוק לרחוב סטנלי בו יש מבחר מסעדות ודוכני אוכל, ששווה לאכול בהם. יש גם תצפית על כל האזור, עם טיילת העץ ובתי קפה ואוכל מגוון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BFp3ktttLV4


ביקור במקום:

https://youtu.be/fPj6felyoO0
הטריטוריות החדשות
#על האזור החקלאי שמחוץ לעיר הונג-קונג

הטריטוריות החדשות (New Territories) הן אזור שופע בשטחים חקלאיים שסובב את הונג קונג. זהו חבל ארץ נרחב, בן 794 קמ"ר, המהווה כ-90% משטח המושבה הונג קונג. האזור הזה כולל את החלק הצפוני של חצי האי קאולון, את האיים החיצוניים ואת האזור שמדרום לנהר סאם צ'אן.

בטריטוריות החדשות תוכלו לפגוש את היופי הגדול של החיים הכפריים, שמחוץ לעיר הגדולה. במיוחד בולטים בשלוותם הסינית, כפרי הדייגים הפסטורליים, שהבתים בהם מצופי קרמיקה ססגונית, בגווני פסטל רכים.

זהו אזור שבעבר היווה את הגבול בין הונג קונג לבין סין. בשנת 1898, במהלך הוועידה השנייה של פקין, הוא הוחכר לבריטניה על ידי שושלת צ'ינג, למשך 99 שנה. בתום התקופה הזו, בסוף האלף הקודם, הוא הוחזר לסין.

מרבית התיירים לא טורחים לבקר בטריטוריות החדשות ונשארים לבלות בתחום שבין קאולון והאי הונג קונג. ההפסד כולו שלהם. בביקור בטריטוריות החדשות תגיעו הכי קרוב למה שהיה פעם הגבול הסיני, ובמיוחד לאורח החיים הסיני המסורתי.

על אף שהחקלאות שולטת בטריטוריות החדשות, יש באזור גם ריכוזים עירוניים גדולים המתפתחים במהירות, שמכונים “ערים חדשות”. מצד שני, מעניין שלמרות הרכבות והכבישים החדישים שמגיעים לכאן ועל אף שבערים החדשות שכאן צומחים במהירות מגדלי מגורים ענקיים, קצב החיים בטריטוריות נשאר רגוע ואיטי מאד. תוכלו למצוא כאן עדיין לא מעט כפרים מסורתיים ושלווים, כמו גם שווקים חקלאיים קטנים ונעימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ynm6XDkwJCU


ביקור במקום:

https://youtu.be/60VFS0er9hg


באוויר:

https://youtu.be/FZlkcEEtT5U


הדרכה:

https://youtu.be/oigkEC5mbrQ
שה טין
#על המחוז עם הכפר שהופך במהירות לעיר

מעט מהאווירה של ימים עברו ניתן למצוא היום בשה-טין (Sha Tin), מחוז בטריטוריות החדשות, שבו תוכלו לבקר בכפר קטן שמזכיר את הונג קונג של ימים עברו. הכפר מוקף החומה נודע בעבר כמקום שבו התמחו תושביו בייצור של קטורת. כיום, אגב, נמצא בו הניו-טאון פלאזה, ממרכזי הקניות הגדולים של הונג קונג והמחוז.

בסמטאות הצפופות של הכפרים, כמו סאן טין (San Tin), תראו לצד הבתים החדשים הרבה בתים ישנים ורעועים. מה שהיה פעם כפר שליו הוא היום אחת הערים הצומחות כאן במהירות אדירה. הבתים הגבוהים, מתחמי השעשועים ומרכזי הקניות הענקיים הם חלק מההתפתחות המואצת שעובר כל האזור של הונג קונג.

ביקור של שעות אחדות בשא-טין יפגיש אתכם עם חוויות שיהוו תחליף הולם לביקור ארוך בטריטוריות החדשות. אם זמנכם בידכם, תגלו כאן אתרי פולחן מסורתיים ואותנטיים, דוגמת מקדש 10,000 הבודהות על 431 המדרגות המוליכות אליו ו-12,800 פסלי הבודהה שפזורים בו.

היכנסו גם למוזיאון המורשת (Heritage Museum) הנפלא. תוכלו לראות כאן אוסף נפלא של אמנות סינית, כמו גם פרטים היסטוריים מההיסטוריה של הטריטוריות החדשות ותולדות האופרה הקנטונזית.

חוץ מהכפר סאן טין, שווה לבקר במקומות נוספים שמאפשרים היכרות עם העבר של האזור. אם תמצאו זמן, בקרו בכפר מאן לונג פונג (Man Lun Fung), בעברית "ביתן האבות הקדמונים", ובית סיני מסורתי של משפחה מהמעמד הגבוה ששמו "טאי פו טאי" (Tai Fu Tai).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FhGE5RYi_wU


ביקור במקום:

https://youtu.be/bResQYSUNfg


ומהאוויר:

https://youtu.be/6htCcKmpSKs
מקדש טין האו
#על מתחם המקדשים לאלת הים

מקדש טין האו, או ליתר דיוק חמשת מקדשי טין האו (Tin Hau Temple), נמצאים במתחם מקדשים יפהפה, בלב קאולון ועל שפת הים. הם נחשבים מהעתיקים שבמקדשי הונג קונג.

במתחם, שהוקם ב-1868, נמצאים 5 המקדשים הקטנים המאוגדים יחדיו. המתחם מוקדש לווי טין-האו (Tin Hau), שהיא אלת הים במיתולוגיה הסינית. בהונג קונג לבדה יש מעל 60 מקדשים שהוקדשו לה.

במתחם, כמו בעשרות המקדשים האחרים לטין האו, תוכלו להשתתף בחגיגות של אלת הים. כבר מאות שנים שיום הולדתה של אלת הים הוא יום חג בהונג קונג, המשלב פסטיבל וחגיגות גדולות. במהלכו מתקיים האירוע המרכזי והחגיגי ביותר - משט של ספינות דיג מקושטות, היוצא מקאולון ומסתיים במקדש טין האו.

בנוסף, החגיגות כוללות גם מצעדים ססגוניים, עם תצוגות של קונג פו, מתופפים, להקות צעידה וריקודי דרקונים ואריות. במסורות של המטרופולין המודרני של הונג קונג ממלאים החגיגות והמקדשים הללו תפקיד חשוב במיוחד, של חיבור למסורת ולעבר המפואר של המקום ותושביו.


#טיפים
במקדש טין-האו תוכלו לפגוש מגדת עתידות שתנבא לכם את העתיד.

הכניסה למקדשים חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/R7rXf4grmxE


טקס הדרקון בפסטיבל טין האו:

https://youtu.be/Ac36Zdt2Mg8


ביקור במקום:

https://youtu.be/uEUAoLy_KsI
שאונג וואן
#על האזור ההיפסטרי של הונג קונג

רוצים ביקור חטוף בשכונת ההיפסטרים של הונג קונג? - שאונג וואן (Sheung Wan) היא שכונה הידועה בהונג קונג, בחנויות ובשווקי ההיפסטרים שבה. בשכונה מגוונת זו תמצאו שילוב מיוחד בין מזרח למערב ושלל מסעדות טרנדיות להיפסטרים ולצידן גם חנויות עתיקות ונחמדות.

בשאונג וואן נמצא הווסטרן מרקט הידוע בהונג קונג, כשוק המציע שלל עבודות ופריטים נהדרים בעבודת יד.

ברחובות הסמוכים לשוק הזה תמצאו חנויות דגים שונות ובהן מגוון מוצרים קולינריים מרתקים. לא יהיו כאן הרבה מאכלים רגילים ויהיו לא מעט מוצרים שניתן לומר עליהם בעדינות שהם "לא שגרתיים" או "לא קלים לעיכול", תרתי משמע...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9qCX_EyDe24
וון צ'אי
#על איזור הפאבים והברים של הונג קונג

וונצ'אי (Wan Chai) הוא איזור הפאבים והברים של הונג קונג. כאן תוכלו לבלות בערב, בשתיה ובחברותא, באווירה קלילה ובליינית.

שווה להתחיל לבלות בפאב דה וואנץ' (The Wanch), מהמקומות הידועים בחיי הלילה של הונג קונג ומוסד שידוע במופעי מוזיקת הפופ שמועלים בו מדי ערב בלייב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/h7VRQ9nIXsk


הברים הטובים בוואן צ'אי:

https://youtu.be/XmVrxcC-zjc


בלוגרים:

https://youtu.be/H56LR1p_STg
דרגון בק
#על מסלול ההליכה עם התצפית המיוחדת על הונג קונג

מסלול "גב הדרקון", או דרגון בק (Dragon's Back) נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים בהונג קונג. את המסלול הכי כדאי לעשות ביום עם ראות טובה מאד ושמש מחממת אך מתונה. חודשי הסתיו יתאימו בול בשביל המסלול הזה.

למעשה, מדובר בקטע השמיני של "שביל הונג קונג" (Hong Kong Trail) הארוך. צעידה במסלול ה"דרגון בק" מאפשרת להשקיף על העיר מזווית שונה ומיוחדת. מצד אחד תראו את המגדלים ובנייני העיר הגבוהים, כשאתם מעליהם. מהצד השני נשקף נוף פנורמי ומרהיב של כל רצועת החוף של הונג קונג.

המסלול מומלץ מאוד. ההליכה בו היא על רכס ירוק, שצורתו מזכירה גב של דרקון ומכאן שמו. במהלכו תראו נופים עוצרי נשימה של המפרצים שמסביב ושל ההרים מכוסי היערות. אפשר גם לשלב בו ביקור בכפר הציורי שק או (Shek-O) או בחוף "ביג ווייב ביי" (Big Wave Bay) הסמוך.


#טיפים
נקודת ההתחלה היא מ-Tin Wan.

אורך המסלול בדרך כלל עד 3 שעות.

אם אתם מגיעים לכפר סטנלי תוכלו לשלב את ההליכה בו בדרך לשם או משם.

בתום המסלול תחזרו לתחנת הרכבת ומשם אל המלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3yB7HIFlCro


ביקור במקום:

https://youtu.be/mSTmwhXIr2E


הדרכה:

https://youtu.be/3LKBCFjlzbc
שוק הלילה בטמפל סטריט
#על שוק הלילה האפלולי והנפלא ברחוב טמפל

שוק הלילה (Temple Street) שבחצי האי קואלון נפתח משעה 16:00 ומגיע לשיאו בשעות הערב. סצנת האוכל האקזוטי בשוק מלאת עניין ואליה מתלווה אווירה תוססת ומעט מסתורית.

האווירה כאן חשוכה ודחוסה. אור פנסים עמום, סחורות משונות לא פעם וצלילי מוסיקה עממית קנטונזית ומעט צורמנית, מקנים לשוק אווירה מסתורית משהו. בזכות האווירה הזו מבליח שוק הלילה של טמפל סטריט לא פעם בסרטי קולנוע אפלוליים. מה שהפך אותו לכוכב קולנוע גם מביא אליו תיירים רבים.

לצד דוכני אוכל טעימים, שוק הלילה בטמפל סטריט מציע גם מוצרים ואוכל אקזוטי במחירים טובים ואף זולים. אפשר לקנות בו גם קניות פחות שגרתיות לשעות הקטנות של הלילה. לצד מבחר מוצרים, בעיקר לגברים, תוכלו למצוא כאן מבחר של גאדג'טים, מוצרי אלקטרוניקה, שעונים, בגדים, עטים ועוד.


#טיפים
בהמשך השוק יש שוק קטן עם מוצרי סקס.


ביקור במקום:

https://youtu.be/BHHAnS_NQow


בלוגרים:

https://youtu.be/CRXpu4Z1miM


הדרכה:

https://youtu.be/5xRjoWOeBO0


סנופיז וורלד
#על מרכז השעשועים לחובבי סנופי

סנופי וורלד (Snoopy's World) הוא מרכז שעשועים לילדים שנמצא בהונג קונג. מדובר בפארק שעשועים קטן שמתבסס על דמויותיהם של סנופי, צ'ארלי בראון וחבריהם הידועים מסדרת הקומיקס האמריקאית המפורסמת.

הפארק שוכן בקומה השלישית של מרכז הקניות "טאון פלאזה" (Town Plaza), שבכיכר העיר החדשה שאטין. כאן תמצאו שלל אטרקציות שחובבי סנופי ודמויות מצויירות יאהבו מאד.


#טיפים
הביקור מומלץ בימי שמש.

הכניסה חינם.

כיף כאן במיוחד לילדים צעירים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0HlisKb-FEA


ביקור במקום:

https://youtu.be/Lbx5U1lzW_4
בריכת מלון רוזווד בהונג קונג
#על הבריכה עם הנוף העירוני והמפרץ

הבריכה של מלון רוזווד (Rosewood Hong Kong's Asaya pool) בהונג קונג נקראת בריכת אסאיה (Asaya pool).

בריכת אסאיה מאפשרת להירגע ולשחות בה באיכות, אבל השוס שלה הוא המיקום המהמם שלה מול הים.

כי בריכת האינסוף החיצונית הזו היא באורך של 25 מטרים ומציעה נוף ים נהדר המתחבר אליה היטב. אפילו בזמן השיזוף ליד בריכת האינסוף תוכלו להנות מהנוף המדהים של נמל ויקטוריה שממול כולו.


#המלון
חוץ מהנופים הנוצצים של נמל הונג קונג, מלון רוזווד (Rosewood Hong Kong) עצמו מציע 8 מסעדות קונספט בטעמים וסגנונות שונים, עם ארוחות גורמה מפנקות וקוקטיילים מיוחדים.

מולו נשקפים הנופים הנהדרים של נמל ויקטוריה ובתוכו תוכלו להנות מחדרי ומתקני הכושר מהשורה הראשונה שבו ומאוספי האמנות המרהיבים המוצגים ברחבי המלון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/R247IiZ4Bl0


טבחית המלון נהנית גם:

https://youtu.be/Gr0YFL9uYy4
הגנים הבוטניים בחוות קדורי
#על הגנים הבוטניים של הונג קונג

הגנים הבוטניים שבחוות קדורי (Kadoorie Farm and Botanic Garden) הם גנים בוטניים וחווה ירוקה, הממוקמים במורדות הצפוניים של הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan). ההר הוא ההר הגבוה בהונג קונג והוא נמצא במרכז אזור ה"טריטוריות החדשות".

חוות קדורי הוקמה בשנת 1950, במטרה לתת סיוע ותמיכה לאיכרי האזור העניים. היא נמצאת בתוך יער עם נחל שזורם בו. בחווה ובגנים הבוטניים שמסביבה יש מתקני לימוד ושימור של הטבע.

מטרת הלימוד כאן היא הגברת המודעות לקשר שבין האדם לטבע וליחסי הגומלין שבין האדם לסביבתו. המטרה כאן לשנות, להגביר ולחזק את שמירת ושימור הטבע אצל המבקרים.


#טיפים
הכניסה אל הגנים הבוטניים חופשית.

תרומות מתקבלות כאן בברכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wJYJGQ7EkQU


הדרכות

https://youtu.be/XL7kO4yf58I
פארק המדע של הונג קונג
#על פארק המדע בהונג קונג

המבנה המפורסם בפארק המדע בהונג קונג הוא ללא ספק אודיטוריום צ'ארלס ק. קאו. הבניין החייזרי והמרהיב של האודיטוריום הפך כבר מזמן לאייקון בעיר.

פארק המדע של הונג קונג (Hong Kong Science Park), שבו נמצא המוזיאון, הוא אזור ההייטק של העיר. זהו סוג של אזור תעשייה מתקדמת, מקום בו פועלים סטארטאפים וחברות הייטק רבים.

פארק המדע הזה ממוקם גם בסמוך לאוניברסיטה הסינית של הונג קונג ולנמל טולו. אלו נמצאים בפאק שק קוק, שבין מחוז שא טין למחוז טאי פו, בטריטוריות החדשות של הונג קונג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UCnmz3mVESs


ומהאוויר:

https://youtu.be/BHmRIcDyi74
לַאן קְוָואי פוֹנְג
האי מקאו
קוורי ביי
בניין ייק צ'ינג
הקתדרלה של סנט ג'ונס


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.