» «
סינגפור
העיר סינגפור
#על האי הקטן והלא מיושב שהיה לאחד המקומות היקרים והצפופים בעולם

מצד אחד עיר מערבית ומודרנית, עם גורדי שחקים ומרכזי קניות מפוארים, ומצד שני לא מעט מרכיבים אסייתיים, כמו מקדשים מסורתיים, אוכל עממי וקהילות אתניות ייחודיות - סינגפור (Singapore) היא אחת הערים המרתקות בתבל - עיר ואי שהעתיד מתחבר בה עם העבר בהרמוניה מטורפת שאיש לא יכול היה לחבר טוב יותר. מסורת ומודרנה שרוקדות ואלס בין מגדלי ענק ושפע מעורר קנאה.

לא מעט מהניגודים הללו מתקיימים בזכות הבסיס הכלכלי של האי העשיר. בזכות הנמל הענק שלה, שהוא אחד הגדולים בעולם, סינגפור של היום היא מהכוחות החזקים בכלכלה, במסחר ובפיננסים של יבשת אסיה, מדינה שהתוצר הלאומי הגולמי שלה הוא מהגבוהים בתבל.

יש כאן מיזוג מופלא של חדש וישן, של מזרח ומערב ושל המסורת עם העתידנות המופגנת באדריכלות הנוף והמבנים שבה. שכן למרות גודלה הזעיר, הכלכלה המשגשגת של סינגפור מעמידה אותה כתף אל כתף עם מדינות המערב העשירות והמצליחות ביותר בעולם.

סינגפור היא גם מהבטוחות בערי העולם וגם העיר הנקייה בתבל. כל זאת בזכות פיקוח הדוק וקנסות גבוהים על פגיעה בזולת או זיהום של הסביבה.

כיאה לעיר מודרנית ומצליחה, משתלבים כאן יחדיו רחובות וגנים מטופחים, צבעוניים ונקיים, עם גורדי שחקים עתידניים ורכבות תחתיות חדשניות. כאן מתערבבות השפעות של סין, מלזיה והודו, כשהכל משתלב במטבח מקומי מדהים ומשולב, אקלים טרופי חמים, שפע קניונים וחוויית צרכנות עילית וחיי לילה שוקקים.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "סינגפור".

https://youtu.be/sv9pe2ItmKM


#ניקיון
יתכן ששמעתם כבר מחברים ומקרובים, אבל לא כולם יודעים שסינגפור היא אחת המדינות הנקיות והמטופחות שיש. רק כשמבקרים בה מגלים כמה עיר גדולה יכולה להיות נקיה וירוקה. המדרכות המצוחצחות, הכבישים הנקיים והצמחיה המדויקת שמסביב הם תצוגה נדירה לבוהק טהור שאין כמותו בעולם כולו.

זה לא קורה סתם. מדובר במדינה שיש בה קנסות גבוהים על השלכת פסולת ברחוב ומי שחוזר על העבירה יקבל עונש של 3 חודשי ניקוי רחובות. אסורים גם יריקה ברחוב, מכירת מסטיקים, אסור גם העישון ברחוב ובשטחים ציבוריים, למעט בעמדות עישון מיוחדות שיש במקומות שונים.

אז אולי הרחובות המצוחצחים, הגנים המטופחים יותק מדי והקניונים השמורים כאילו זה עלה נפתחו, הם קצת סטריליים מדי, אבל חייבים להודות שהביקור כאן הוא מרהיב וייחודי.

https://youtu.be/QkSR9TVC6OY


# ביטחון
שיעור הפשיעה בסינגפור הוא נמוך עד גיחוך. המחירים על פשיעה כאן גבוהים מאוד, האכיפה נוקשה ואין הנחות לאיש.

דוגמאות? - על החזקת סמים מוציאים כאן להורג, ציור גרפיטי מביא למלקות ועבירות תנועה מחויבות בקנסות מבהילים.


#היסטוריה
סינגפור נולדת בשנת 1819, כעיר סחר בריטית קטנה, המבוססת על נמל קטן, בדרום-מזרח אסיה. המייסד היה קולוניאליסט בריטי בשם סטמפורד ראפלס, קצין מוכשר ושאפתן, שהיה אז מושל ג'אווה הבריטי.

ראפלס זיהה את מיקומה האסטרטגי של סינגפור, היושבת ממש בשער הכניסה והיציאה של מצר מלאקה והחליט להקים שם נמל. הוא פנה אל הסולטאן ג'והור בבקשה לקנות שטח ביצתי בדרום האי סינגפור. בשטח שקיבל, ראפלס הקים נמל פטור ממכס ואפשר התיישבות ופעילות עסקית בו להמוני סוחרים מכל האזור. הללו, מסתבר, ביקשו להימלט מהמיסים הגבוהים והמגבלות החמורות שהטיל עליהם השלטון הקולוניאלי ההולנדי, הקולוניאליסט הרשמי של האזור באותה תקופה.

עם הזמן התפתחה החברה המקומית, מאוסף של בני עמים שונים בתרבות, בשפ ובמורשת ההיסטורית שהם הביאו עימם, אך הפכה לחברה אחידה מצד אחד ומגוונת מאד, מצד שני. הנמל הקטן ההוא גדל במהירות והפך להצלחה כלכלית של ממש. הוא העשיר את סינגפור, עיר הנמל שנתיב השיט העובר בה הוא אחד העמוסים ביותר בעולם,

עם הזמן התפתחה החברה המקומית, מאוסף של בני עמים שונים בתרבות, בשפ ובמורשת ההיסטורית שהם הביאו עימם, אך הפכה לחברה אחידה מצד אחד ומגוונת מאד, מצד שני. אבל סינגפור של השנות השישים של המאה ה-20 הייתה מלוכלכת ומוזנחת מאוד. התושבים, מרביתם מהגרים שהגיעו מסין, הודו ומלזיה הקרובה מאוד, לא הוטרדו מהזוהמה. השינוי חל בשנת 1968, כשממשלת סינגפור הכריזה על מבצע לאומי, בו ניקו רבבות האזרחים שגויסו לכך, את השכונות, השווקים והכפרים שבה. במבצע השתתפו גם שרי הממשלה, שנתנו בכך דוגמה אישית. מאז סינגפור הייתה לאחת המדינות הנקיות בעולם, בין השער באמצעות קנסות כבדים המוטלים על אזרחיה שזרקו פיסת לכלוך על הרצפה.

עשור אחר-כך זכתה המדינה לראש ממשלה רציני בשם לי קואן יו, שבמשך חצי יובל שנים, פיתח את סינגפור בצורה מדהימה, יצר מקומות עבודה, שיפר את החינוך, הבריאות והדיור באופן דרמטי והביא את האוכלוסייה לרמה גבוהה מאד של זהות וגאווה לאומית ולחברה, שהניפה על דגלה את השאיפה למצוינות.

העיר סינגפור הייתה מאז למטרופולין ענק ומודרני, הכלכלה המקומית ללא מיסים משכה אל סינגפור יזמים ואנשי עסקים מכל קצות תבל ורמת החיים בה היא כיום מהגבוהות בעולם. סינגפור של היום היא אחת המדינות העשירות ביותר בעולם ואותו נמל שהתחיל את הכל הוא היום הנמל הסואן ביותר בעולם. שגשוגה הכלכלי המטורף של סינגפור הפך את האי הקטן למודרני ועשיר בצורה בלתי נתפסת.


#גיאוגרפיה
סינגפור מורכבת מהאי המרכזי שלה וממספר איים קטנים לידו. אל לגודלה הזעיר של מדינת האי הזו להטעות איש - מדובר במדינה בעלת מעמד חשוב מאוד בכלכלה העולמית. גם התוצר הלאומי שלה לנפש, מעמיד אותה בשורה אחת עם מדינות המערב העשירות ביותר.

בכדי להגדיל את שטחה המצומצם, ניסתה סינגפור בתחילת דרכה העצמאית, לייבש שטחים בים ולהפוך אותם ליבשה. הדבר נראה כבר פתרון מצוין ואולי אף הכרחי למדינה הזעירה, כדי להגדיל משמעותית את שטחי הקרקע העומדים לרשות האוכלוסייה ההולכת וגדלה בסינגפור. מכאן החלו כבר בסוף שנות ה-60 לייבש שטחים משמעותיים בים שמול רצועת החוף הדרומית של האי.

העיר סינגפור של ימינו משתרעת על מרבית שטחו של האי. צפיפות האוכלוסין כאן היא השלישית בעולם והיערות שהיו על האי נעלמו לחלוטין. כל אזור נמל התעופה המודרני של סינגפור והכבישים המהירים המובילים אליו, בנויים על קרקע שצורפה אל האי, בתהליך הייבוש של מי הים.


#מתי לבוא?
בסינגפור, וזו עובדה, תמיד חם ותמיד קיץ. זה אומר שאין עונה מסוימת שבה מומלץ לטייל בסינגפור. בשל סמיכות המדינה לקו המשווה, מזג האוויר כאן חם ולח לאורך מרבית ימות השנה. זה לא שמזג האוויר הזה הוא נוח במיוחד, אבל זה מזג אוויר טרופי, מה שאומר שבסינגפור יש כל השנה שמש - תנאי מעולה לטיול שתמיד מתאים, או לפחות לעולם לא לא מתאים.

העונה הכי יבשה כאן היא בין מאי ליולי. מנובמבר ועד ינואר, לעומת זאת, זו עונת המונסונים הרטובה, תקופה שבה מומלץ להביא או לרכוש מעיל גשם.

בטמפרטורות הגבוהות תוכלו לתפוס ימי טיול מחוץ לעיר, באזורים הכפריים, או לבלות יותר בפארקים הירוקים והקרירים יותר, או בשופינג - בקניונים הרבים והממוזגים שבמדינה.


#תחבורה
קל ולא יקר להגיע לסינגפור מבנגקוק או פוקט ואם רוצים אז גם בחזרה. יש אפילו חברות לואו קוסט שמאפשרות טיסות כאלה בפחות מ-100$.

הרכבת התחתית (MRT) היא הדרך הקלאסית להגיע גם משדה התעופה הבינלאומי ואליו, עניין של חצי שעה ממרכז העיר. גם בעיר עצמה שווה, יעיל ונוח לנוע באמצעותה, כי התחתית כאן מודרנית ומהירה ומציעה גם מיזוג אוויר מצוין.

הכרטיס המשולב של הרכבת התחתית מאפשר נסיעה גם באוטובוסים ויש גם מיניבוסים (shuttles) ומוניות בנפרד. בסינגפור פועל גם שירות Uber נהדר.

לטיולים מחוץ לעיר ניתן לשכור רכב, אם כי המחירים לא זולים כלל. אל האיים הקטנים יותר תוכלו להגיע מהאי הראשי באמצעות מעבורות יעילות.


#תקשורת
סים של חברת singtel או דומותיה עולה קצת יותר מ-10$ ל-100 גיגה.


#חסכון
לחסכון והנאה נסו לסעוד בהוקרס, מרכזי האוכל שפזורים באי, כמו גם ב-Food Courts, מתחמי האוכל של מרכזי הקניות הגדולים. האוכל בשניהם טעים ואותנטי ותוכלו לסעוד במטעמים מהמטבח הסיני, מלזי, הודי, אינדונזי, יפני ותאילנדי. זהו את הדוכנים השווים לפי התור הארוך של המקומיים, המשתרך בהם.

הכי כיף בשני הסוגים של מתחמי המזון הללו זה להרכיב לשולחנות הציבוריים שבמרכז מיקס של מאכלים משגעים שאספתם ממסעדות ודוכנים שונים.

תחבורה ציבורית זולה וחסכונית יאפשר כרטיס Easy link, שמטעינים בכסף.

שווה ליפול על אחד מהחגים הלאומיים - הכניסה לכל המוזיאונים בסינגפור תהיה אז בחינם.

למשפחה עם ילדים שווה לקחת בגד ים בתיק. יש הרבה מזרקות מים לילדים והם ייהנו לרחוץ ולשחק במים, בימים החמים והלחים באי (כולל בגנים הבוטניים, גן החיות, פארק המדע שבג'ורונג וליד המרינה).


#אוכל
בסינגפור יש החל מאוכל רחוב זול ועד למסעדות שף יוקרתיות ויקרות להחריד. האי הזה הוא רב תרבותי ולכן גם המטבח הסינגפורי הוא שילוב של מטבחים, טעמים וסגנונות מזון מגוונים. רק כאן תוכלו לסעוד במנות מעולות מהמטבח היפני, מלזי, אינדונזי, סיני, הודי ועוד.

אוכל אסייתי מגוון, איכותי וזול בסינגפור תוכלו למצוא במתחמי האוכל המפוזרים ברחבי העיר סינגפור ונקראים "הוקרס" (Hawkers) ובמתחמי האוכל של מרכזי הקניות והקניונים הרבים שבעיר. בכל מתחם מזון כזה תמצאו בדרך כלל מבחר דוכנים מגוון ומוצלח, עם אוכל אסייתי לסוגיו.

באי יש מגוון אדיר של דגים, פירות ים ומאכלי ים אחרים, לצד תוספות מגוונות ובשרים. מבין המאכלים האהובים כאן בולטת מנת הדגל היומיומית והזולה של סיגפור - הצ'יקן רייס (chicken rice). זו מנה שמגיעה מהמטבח הסיני של מחוז הינאן בסין, המכילה עוף מבושל עם אורז, מלפפון ירוק ובצד רוטב צ'ילי. עוד מאכל אהוב מסין הוא צ'אר קוואי טאוו (char kway teow), המבוסס על אטריות אורז שטוחות שמקפיצים בווק, עם נבטים, פירות ים, רוטב סויה מתקתק וצ'ילי.

עוד בולטים כאן מרק הלקסה (laksa) עם נודלס, פירות ים, ציר דגים ותיבול של צ'ילי וחלב קוקוס. יש גם דים סאם (dim sum) מגווני מילוי מהמטבח הסיני, עוף מתובל מהודו, הצ'יקן טיקה (chicken tikka) ורוטי פראטה (roti prata), שהיא פיתה הודית דקיקה. עוד בולטים שיפודי הסאטה (satay) מבשר עוף או בקר, ברוטב בוטנים חריף, מהמטבח המלזי והאינדונזי. סינגפור עצמה תרמה את הצ'ילי קראב (chilli crab), סרטן בצ'ילי ברוטב חריף-מתוק, שאוהבים לאכול כאן בידיים.

נסו גם את חטיף הפופייה (Popiah), שהוא קרפ ממולא בנבטים, כרוב מבושל, בוטנים, ביצה קשה ועוד.

גם הפירות הטרופיים מצויים כאן בשפע. חובה לנסות כאן את פרי הדוּריאן, פרי קוצני, מסריח ובעל טעם מעניין, שבסינגפור מתים עליו. חוויה נוספת היא שתייה של מי אגוז קוקוס ואכילה של מה שבתחתיתו.

נסו גם את עוגת הצ'ו קוייה (Chwee Kueh), עוגת אורז לבנה וטעימה להפליא, שמעליה אורז לבן ומטוגן. מעדן שאומרים שהכי טוב לאכול אותו בהוקר Tiong Bahru hawker centre.

מי ששבעו, תרתי-משמע, מהאוכל האסייתי הרב והמעולה שאוכלים כאן, יוכלו ליהנות גם מאוכל מערבי נהדר ומעדנים בינלאומיים, בשלל המסעדות המקומיות שמכינות אותם.


#בילויים
מי שמגיע לכאן נדהם מכמות הפעילויות שניתן למצוא באי עוצר הנשימה הזה, בכל שעה ביום ובלילה. כי סינגפור ערה 24 שעות ביממה ובדרך כלל מאוד כיף ובטוח להסתובב גם בלילות. יש בה גם שפע של דוכני אוכל ומסעדות שפתוחים במשך כל שעות היממה.

רחוב נהדר לבילוי לצעירים הוא "קלאב סטריט" (Club Street), שבו יש חיי לילה נהדרים, עם מועדונים, ברים ומסעדות ורחוב עצמו, שהוא יפה להפליא. אם בעבר היה נהר סינגפור מזוהם ומקור למחלות, כיום שפת הנהר היא אזור בילוי שוקק חיים. מה שהיו בעבר מפעלים, בתי חרושת ומחסנים שופצו והפכו לחנויות, בתי קפה, מסעדות, ברים ומועדונים.

במרכזי בילוי, כמו טיילת קלארקי קי (Clarke Quay) וטיילת בואוט קי (Boat Quay), שבקרבת שפך הנהר מדרום לה, סועדים במשך היום ומבלים בערב.


#תשר
בסינגפור לא נהוג להשאיר טיפים. במסעדה השאירו טיפ רק אם זכיתם לשירות יוצא מהכלל.


#קידומת סינגפור
+65


#שופינג
התחביב העיקרי של תושבי סינגפור הוא כנראה הקניות. ואכן, סינגפור נחשבת כגן עדן של קניות ובאי הזעיר יש את יחס הקניונים לקילומטרים רבועים - הכי גבוה בעולם!

מצד שני סינגפור היא אחת הארצות היקרות באזור הזה של אסיה. בזכות מזג האוויר החם והלח כאן נאלצים התיירים לא פעם להימלט מהחום והלחות, אל הקניונים ובתי הכל-בו הממוזגים.

בכל מקום ניתן לפגוש את האופנה העדכנית, הג'אדג'טים, האלקטרוניקה ומוצרי החשמל חדישים. עשרות מרכזי קניות פזורים בעיר, ותמצאו בהם כל מותג בינלאומי אפשרי.

רצועת ה"שופינג" העיקרית בעיר היא ברחוב אורצ'רד (ORCHARD) והיא ממחישה את הסיבה שסינגפור נחשבת לגן העדן של הקניות. ניתן לפגוש בה בכל פינה את האופנה הכי עדכנית , הגאדג'טים הכי מעודכנים ואת מוצרי המחשבים והאלקטרוניקה הכי חמים בשוק.

חלק מהמקומות המומלצים לקניות הם קניונים, כמו מרכז טקשיאמה שברחוב הקניות המרכזי של סינגפור, רחוב אורצ'רד. גם ברחוב וגם בקניונים יש מסעדות, חנויות בגדים של מעצבי האופנה המובילים בעולם, חנויות למוצרי חשמל, חנויות יוקרה ועוד - ממש לונה פארק לשופינג, ביום ובערב.

לחוויית קניות מסוג אחר ומזכרות בזול, שווה לבקר בשווקים ובחנויות הייחודיות של צ'יינה טאון, במיוחד ברחוב פגודה (Pagoda Street). בולטים גם "הודו הקטנה" והרחוב הערבי שבשכונת קאמפונג גלאם. באזורים האתניים הללו של העיר ניתן למצוא חפצי נוי עממיים, מזכרות שוות ודברים זולים ונחמדים.

בשווקים של סינגפור תוכלו לקנות בדי משי עדינים בשלל צבעים, כמו גם אמנות אסייתית מקורית ואפילו תבלינים טריים. הכל במחירים זולים יחסית.


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים הם Type G בלבד (ראו למטה קישור עם צילומים).


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה סרטון שיציג לכם את העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/yNAsk4Zw2p0


בלוגר ישראלי פוגש את אייקון הבלוגרים נאס:

https://youtu.be/Zc1-kVH9RpA


המלצות של בלוגרים:

https://youtu.be/HqmZP0ISkfU


הדרכה קצרה:

https://youtu.be/P_q3BdrFsLI
פונאן סנטר
פונאן סנטר
#הקניון למוצרי אלקטרוניקה בסינגפור

פונאן סנטר, או קניון פונאן (Funan Mall), הוא קניון ענקי ואולטרה חדשני, שחובבי המחשבים והאלקטרוניקה ישמחו לבקר בו. כמו עוד מרכז קניות המתמחה בהם, מרכז Simlim, גם כאן הגודל, המגוון העצום והמחירים, הופכים אותו למקום נהדר למעוניינים בגאדג'טים מוצלחים.

בפונאן 6 קומות של קניון ובהן 178 חנויות, ביניהן מספר חנויות ענק. כל אלה מספקים את התיאבון הטכנולוגי של מאמצי החידושים בתחום האלקטרוניקה הבידורית, הצילום, מוצרי המחשוב השונים ועולם הטכנולוגיה.

תמצאו כאן החל ממכשירים אלקטרוניים, קונסולות למשחקי מחשב, מצלמות מתקדמות וטלפונים חכמים. הסחורה כאן אמינה לרוב, כל המחירים מוצגים ליד המוצרים וכל הזמן יש מבצעים שווים. נראה שהמחירים מעט גבוהים מאלו שב-simlim אבל רבים אומרים שהסחורה הטובה והמקצוענות כאן מפצים על כך.

"פונאן מול", שאגב שמו הרשמי הוא Funan DigitaLife Mall, ממוקם ממש מול בית המשפט העליון, בסמוך לפרלמנט של סינגפור. יש בו גם סניף של WeWork ובקניון עצמו גם מותר לנסוע עם אופניים!

על הגג יש גינת מאכל וחווה עירונית, עם כניסה חופשית לכולם, לצד מיטות שיזוף או מנוחה ואפילו פינות ברביקיו לכל. להשלמת מקום הפיקניק האורבני הזה, יש על הגג גם מגרש קט-רגל חביב למשחק.


#טיפים
בקניון יש דלפק שמציע Downtown Cash Refund counter. בו אפשר לקבל החזר מע"מ מיידי, בלי להמתין לנמל התעופה.

בקניון גם נקודות טעינה לטלפונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HUc0cwfS-hU


ביקור במקום:

https://youtu.be/zajKbf_weq8
A2 פארקור
פארקור סינגפור
#אין כמו פארקור בסינגפור

לא רק בגלל החרוז, אבל נראה שסינגפור ממש מתאימה לפארקור. A2 בעיר היא סוכנות ואקדמיה שמלמדת ומתרגלת פארקור בחינם.

למעשה, מדובר ביותר מסתם גן עדן חינמי לטרייסרים מתחילים. גם חובבי ואפילו מקצועני פארקור מתאמנים כאן.

מתחילים לומדים ומתאמנים בטכניקות ריצה, טיפוס וקפיצה בסיסיות. ילדים עוד לא לומדים פארקור, אבל כן איך להיות בטוחים יותר בפעילויות יומיומיות שהם עושים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dLcFJCqHTcY


ביקור במקום כשמאחרים לבית ספר:

https://youtu.be/RR00Rn7zX5s
פסל המרליאון
פסל המרליון
#על הפסל שמייצג את סינגפור

פסל המרליון (The Merlion), או המרליאון של סנטוזה, הוא סמלה המפורסם ביותר של סינגפור ואחד האייקונים המפורסמים באסיה. הפסל ניצב בליבו של פארק מרליון, שעל חוף המרינה ביי, אל מול הים. הסינגפורים מאמינים שהוא משפר את הפנג שואי.

חציו העליון של היצור המיסטי והאגדי שבפסל העצום הוא של אריה, שפיו יורק מים, במעין מזרקה מרהיבה. המחצית התחתונה של גופו של המרליון היא כדג או בת-ים.

בראש האריה שבפסל המרליון, הנישא לגובה של כמעט 9 מטרים, יש תצפית נהדרת על האזור. אם תהיו בתוך מבנה הפסל, תוכלו לראות מעין תערוכה של יצורים אגדיים החיים במצולות-ים.

בין המרליאון לאמפיתאטרון הסמוך עוברת טיילת ססגונית ומטורפת. אורכה כ-120 מטרים והיא מעוצבת ברוח עבודותיו של האדריכל הספרדי הגאון גאודי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hLVze-r6oLM


ביקור במקום:

https://youtu.be/5cWJSGiq6sk

סינגפור

לאו פה סאט פסטיבל מרקט
לאו פה סאט מרקט
#על שוק האוכל הוותיק והמעולה של סינגפור

שוק לאו פה-סאט (Lau Pa Sat Market) הוא היסטוריה של ממש. השוק הזה היה השוק הראשון בסינגפור. בתחילת דרכו, הוא שכן במבנה עץ פשוט. עם השנים הוא גדל ובמאה ה-19 הוא נבנה והפך לבניין סולידי.

כיום יש בשוק המקורה שלל דוכני אוכל, המשרתים גם את המשרדים שבאזור, גם מקומיים המצטיידים הביתה וגם תיירים המבקרים ונהנים בו.

רבים כאן רואים את "לאו פה סאט פסטיב מרקט" (Lau Pa Sat Festive Market), כאחד המוצלחים מבין ה"הוקרס" (Hawkers), מתחמי האוכל האופייניים לסינגפור ומפוזרים בכל שכונותיה.

לאו פה סאט ממוקם בין הבתים הראשונים של צ'יינה טאון לגורדי השחקים של אזור העסקים העירוני (Central Business District).

זהו מקום מעולה להזמין מרק לקסה (Laksa), כנראה מנת הדגל של המטבח הסינגפורי. מדובר במרק חריף וסמיך, המכיל פירות ים, אטריות, בשר, ביצה, ירקות וטופו, כשכולם מבושלים בחלב קוקוס. התוצאה נהדרת ואותנטית. מקורו של המאכל הזה הוא בעדת ה"פרנאקאן" (Peranacan), צאצאיהם של הגברים הסינים ונשותיהם המלאיות, שהתיישבו באי סינגפור לפני מאות שנים.

עוד תמצאו כאן מגוון דוכנים של שיפודי הבשר הקטנים והזולים שמכינים בסגנון המלזי. השיפודים האלה נקראים "סאטה" (Satay) והם גם עשויים נהדר וגם מתובלים היטב.


#טיפים
באיזה דוכן לבחור? - חפשו תמיד את הדוכן עם התור שבו עומדים מקומיים כדי להזמין. הם יודעים!


הדרכה:

https://youtu.be/l-KScs_ORPU


מבט מקרוב:

https://youtu.be/mmPspEPIdSU


ביקור במקום:

https://youtu.be/fJYEqoOccb8


בלוגרים:

https://youtu.be/_l-63DxR8Z0
גשר הליקס
גשר הליקס
#על הגשר המודרניסטי והמואר של סינגפור

גשר הליקס (Helix Bridge) הוא גשר מדהים ביופיו, להולכי רגל, המחבר בין שני צידי המרינה של בירת סינגפור.

הגשר, שנחנך באופן רשמי באפריל 2010, בנוי ברובו ממוטות פלדה. הוא מסמל את החיבור של סינגפור לשאר יבשת אסיה. הגשר, שאורכו 280 מטרים, מחבר למעשה בין חלקה הדרומי של המרינה לחלקה המרכזי, מעל נהר סינגפור.

אבל הגשר ידוע במיוחד בעיצוב המודרניסטי שלו, הדומה דמיון ברור לרצועת דנ"א עצומה. זו מוארת בשעות החשיכה באלפי נורות צבעוניות וכמו מקבלת חיים משל עצמה.


#עיצוב הגשר
כמו במבנים רבים בעיר הגדולה של סינגפור, בעיצוב הגשר הושקעו מחשבה ויצירתיות, היוצרים מראה בלתי נשכח.

גשר הליקס (Helix Bridge) בנוי בצורה של סליל DNA, כסמל להתחדשות והחיים בעיר. שני סליליו של הגשר מוארים מדי לילה בצורה מיוחדת ובשלל צבעים. אלה אלפי נורות לד (LED), ההופכות אותו לאובייקט מרהיב ביופיו.

האורות הססגוניים האלה הפכו אותו, בתוך זמן קצר, לאטרקציה ויזואלית וייחודית בעיר. המקומיים והמבקרים בעיר אוהבים להביט בשינויי הגוונים והאורות לאורך זמן ולהתפעל ממגוון האפקטים הצבעוניים, המרהיבים והמיוחדים שבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JzKar-GylxU


ביקור במקום בלילה:

https://youtu.be/UBydbB4sBIU


הדרכה ביום:

https://youtu.be/WHFpZc3nryE
וילה האו-פאר
וילה האו-פאר
#על פארק המיתולוגיה הסינית של סינגפור

וילה האו פאר (Haw Par villa), בתרגום חופשי "בית הנמר והטיגריס", מציע את אחת האטרקציות הפרועות והמטורפות בסינגפור. המקום הצבעוני, מטופח ויפהפה, מתבסס על מיטב המסורת והפולקלור הסיניים ועל האגדות והמיתוסים שבהם. אלה משתמשים בפסלים צבעוניים ודמויות ססגוניות, בכדי לתאר כאן את ההיסטוריה והמיתולוגיה הסינית.

במקום, שנבנה ב-1937, יש יותר מאלף פסלי דמויות ובעלי חיים. לצידם עשרות פסלים של גיבורי המיתולוגיה הסינית ומעל מאה דיורמות, תצוגות של מיתוסים ואירועים חשובים בתרבות הסינית. בין 1,000 הדמויות שכאן תמצאו דמויות, החל מהבודהה הצוחק, דרך גורילת ענק ועד תיאורי קרבות מההיסטוריה של סין.

את הפארק, שבמקור נקרא "גני טייגר באלם" (Tiger Balm Garden), בנו בשנת 1937 שני אחים סיניים, שהגיעו לכאן בשנת 1926 מבורמה. בהקמתו של הפארק רצו השניים להנחיל לדורות הבאים את מורשת האגדות, הסיפורים והמיתוסים הסיניים.

במקום יש מספר מפלסים, שכל אחד מהם מוקדש לנושא או לתקופה אחרים בתרבות הסינית. חובבי הפולקלור יאהבו אותו מאד וגם הצילומים ממנו יהיו מעולים.

בין הפינות השוות כאן תמצאו את "עשרת מדורי הגיהינום", המציג באופן מרשים ועל פי המסורת הסינית, את מדורי הגיהינום שבדרך לטהרה. יש עליו תשלום קטן.


#טיפים
הכניסה חופשית.

הביאו מצלמה או צלמו בטלפון!

יש במקום מסעדות, אבל תוכלו להביא אוכל ושתייה אתכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/64aqnp5WaJ4


ביקור במקום:

https://youtu.be/X4VtNC68PHg


הדרכה:

https://youtu.be/-5ydJmtcW3c


בלוגרים:

https://youtu.be/tjvUub-35fk
קאמפונג גלאם
קאמפונג גלאם
#על השכונה המוסלמית שקיבלה את שמה מעצי הגלאם

באזור קאמפונג גלאם (Kampong Glam) בסינגפור ישבה בעבר שושלת המלכות המלאית בסינגפור. השכונה הזו מרכזת בסינגפור של היום את האוכלוסייה המוסלמית של העיר.

מסגד הסולטן קמפונג גלאם קמפונג גלאם היא שכונה שמקומה מצפון לנהר סינגפור. השכונה הזו מתרכזת ברובה סביב רחוב עראב.

הרובע הערבי (Arab street) הוא רובע קטן ונחמד לשיטוט בו. הוא מפורסם בשוק האתני התוסס והעממי שלו ובמסגדיו המרשימים, כשבראשם המסגד המפורסם, עם כיפת הזהב הגדולה שלו.


#אווירה
היפה ואפילו המדהים, בשכונת קאמפונג גלאם, הוא שמוסדות דת מרכזיים בשכונה שוכנים, בהרמוניה וללא כל בעיות, בסמוך לאזור הברים, עתיר האלכוהול (האסור בדת האיסלאם). המוסלמים כאן, רובם ממוצא מלאי, אינם מוסלמים קיצוניים וזה מתבטא גם בכך שהם מקבלים בברכה תיירים שנכנסים למסגד הסולטן (Masjid Sultan). גם הגברים וגם הנשים מקבלים בפתח בגדים ארוכים, לכיסוי הכתפיים והרגליים שלהם.

מוסקט (Muscat), בגדאד (Bagdad) ובוסורה (Bussorah), המדרחובים של קאמפונג גלאם, הם נעימים ומלאים שמחת חיים ופעילות. מסתובבים בהם הרבה צעירים, שמגיעים לברים עם הבירה הלא יקרה ולחנויות הבגדים השוות.


#תולדות המקום
ההיסטוריה של קאמפונג גלאם היא ארוכה. היא מתחילה בתקופה בה סולטן סינגפור התיישב באזור והיא הייתה כפר דייגים קטן, של בני השבטים הבוגינזים והמאלזים שבאזור. הכפר קיבל את שמו מעצי הגלאם (Gelam), השם המלאי לזן של עצים שגדלו כאן באותה תקופה. העצים הללו שימשו אז כמקור לשמנים רפואיים. בקליפות העצים הללו השתמשו דייגי הכפר לבניית הסירות שלהם.

אבל הכפר התפתח ביחד עם המושבה הבריטית, תחילת עיר הנמל שקמה לידו. בשנת 1822 הכריז סטמפורד ראפלס, מייסד העיר ומי שהיה אז המושל הבריטי, על חלוקת המושבה החדשה, לימים העיר סינגפור, ל"קמפונגים". הקמפונגים היו מעין יחידות אתניות שבכל אחת מהווה ריכוז של אוכלוסיית מהגרים מעדה מסוימת. כך הייתה שכונת קמפונג גלאם (Kampong Glam) לאזור של הקהילה המוסלמית בעיר, שהלכה וגדלה כל הזמן. האבסורד היה אז שמרכז הגרעין ההיסטורי של השכונה היה "הרחוב הערבי" (Arab Street), בעוד שמרבית דיירי השכונה היו בכלל ממוצא אינדונזי או מלאי.

במחצית השנייה של המאה ה-20, בשנות ה-70 וה-80, נהרסו בהוראת הממשלה לא מעט מבתי השכונה. הדבר התרחש במסגרת התכנית הממשלתית המפורסמת, של אותה תקופה, לניקוי שכונות העוני בעיר ולבנייתן מחדש. אגב, ההריסה הופסקה בשלב מסוים, כשהחלו להטמיע את תהליכי שימור המבנים העתיקים בשורות של בתים דו-קומתיים אופייניים לשכונה הזו. כיום מרביתם משמשים לחנויות, מסעדות, פאבים וברים.


#מה תראו כאן?
ברחוב הערבי תמצאו שוק אתני מלהיב, עם שלל חנויות אותנטיות (יחסית) ומגוון מסעדות נחמדות, עם אווירה ואוכל אותנטי ממגוון המטבח המלאי, שמרבית תושבי הרובע נמנים עליו. אם זמנכם בידכם, שבו כאן ותוכלו לספוג מעט מהאווירה כאן. חובבי הנרגילה יוכלו לשבת זמן ארוך ולהנות מהשלווה הנעימה בשכונה. כיף.

בקצה הרחוב ימתין לכם המסגד המרהיב עם כיפות הזהב והצריחים הנהדרים שלו. המסגד הגדול הזה נבנה בתחילת המאה הקודמת והביקור בו הוא חובה אסתטית של ממש.

עוד בקמפונג גלאם תוכלו לבקר בארמון הסולטן הישן. כיום שוכן בו המרכז למורשת המלאית (Malay Heritage Centre). נחמד.


#קניות
מומלץ לשוטט מעט בסימטאות רחוב עראב (Arab), הרחוב הערבי ולקנות בו וברחוב בוגיס (Bugis) שלידו. שני צידיו של הרחוב הזה עמוסים בחנויות שטיחים, תכשיטים, בדים, שמלות, משי, עבודות יד, עתיקות וכיסויי ראש לנשים.

ברחוב עראב יש מעין בזאר אתני, שמוכרים בו גם אוכל, בנוסף לעבודות האמנות, התכשיטים והבדים האיכותיים ועוד.

ברחוב בוסורה (Bussorah) תראו שלל חלונות ראווה וקניות נוספות, בו תוכלו לאכול ממיטב המטבח המלאי בעיר.


#אוכל
אם תרצו לאכול משהו קל בקמפונג גלאם, נסו את ה"מורטאבאק" (Murtabak), הגרסה הסינגפורית לפיצה.

בארוחה של ממש תוכלו למצוא מקום לאכול ברחוב קאנדאהאר (Kandahar), שבסמוך למסגד השולטן, או ב"ז'אלאן פיסאנג" (Jalan Pisang) המעולה.

כאן שווה להזמין את מנות ה"נאסי פאדאנג" (Nasi Padang), שהוא אורז עם מבחר תוספות כמו רנדאנג (Rendang), שהוא כבש או בקר חריף, איקאן באקאר (Ikan Bakar), המכילה דג בגריל עם רוטב סויה כהה, פלפלים בגריל ובצלים קצוצים, או את ה"סאיור לאדה" (Sayur lodeh), מנה של ירקות מבושלים ברוטב קוקוס.

מתלבטים לגבי שתייה? - נסו את בירה לאקי בודהא (Lucky Buddha) המקומית והפופולרית כאן.


#בילויים
יש ברחוב הערבי לא מעט פינות וחנויות חמודות. תוכלו לעשן נרגילה בכיף, לשתות בירה, להזמין ב"קפה סלפי" כוס קפה עם תמונתכם למעלה.


תרגיל בלשי
=========
נסו לגלות ולהגיע אל אחד המסגדים העתיקים בסינגפור - מסגד Jamae. זה לא המסגד הגדול והמפואר על שם הסולטן. מדובר במסגד אחר.
מה דעתכם עליו?


מבט מקרוב:

https://youtu.be/S_-f51qqUlQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/6LRLw_7H0J8


אטרקציות ברחוב הערבי:

https://youtu.be/moKcn8uhIjk


רחוב אורצ'רד
רחוב אורצ'רד
#על רחוב הקניות הפופולארי של העיר

רחוב אורצ'רד (Orchard street) הוא הרחוב המפורסם בעיר סינגפור ואולי במדינה כולה, לפחות בתחום השופינג והפנאי של העיר. בשנת 2012 הוא אף נבחר כרחוב הקניות הטוב ביותר בעולם. זהו מקום חובה למגיעים לסינגפור בפעם הראשונה.

ברחוב הזה תמצאו מבחר עצום של חנויות מכל הסוגים, כולל חנויות וסניפים של מותגי אופנה בינלאומיים, חנויות יוקרה, קניונים, אלקטרוניקה, גאדג'טים, מוצרי חשמל ועוד. יש כאן גם מגוון מסחרר של בתי קפה, ברים, מסעדות ומועדונים, לצד מלונות מפוארים ומרשימים.

כמובן שמקומם של בתי הכל-בו והקניונים המפוארים לא נפקד כאן, כשחלק מהקניונים הבולטים הם פאראגון (Paragon) העתידני, טקשימה (Takashimaya) הזול יחסית, היון (ION) המגוון גם הוא ועוד עשרות מרכזי קניות מעוצבים ויוקרתיים שאינם נגמרים.

מעברים ושבילים ממוזגים, מקורים ותת קרקעיים מחברים את מרבית מרכזי הקניות ובתי הכלבו הללו ומקלים על הקניות כאן מאוד.

אגב, ברחוב אורצ'רד ממוקם המעון הרשמי של נשיא סינגפור, שנקרא "איסטנה" (Istana). קשה להאמין שהכל כאן נקרא על שם מטעי הפלפל ואגוז המוסקט, שבמאה ה-19 ניצבו כאן. בעבר גם גידלו כאן פירות ותבלינים, עד שבשנות ה-70 של המאה הקודמת הפך המקום לאזור הקניות הלוהט של סינגפור.


#טיפים
הטיול מומלץ בשעות הערב, כשכל הרחוב מואר בשלטים, אורות צבעוניים ומסכי ענק מרשימים.

לא נהוג להתמקח כאן, בניגוד לתאילנד. מצד שני, בסינגפור מקבלים תמורה מצוינת לכסף.

בית כלבו זול וגדול יחסית הוא ה-OG, שגם מציע כמעט כל מותג מוכר שיש.

במבצעים כאן הכי שווה לקנות. המחירים הרגילים לא פעם יקרים יחסית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ELsdJAfh2ZM


ביקור במקום:

https://youtu.be/uij8heW1HbQ
מרכז התגליות של סינגפור
#על המקום שבו עוסקים בעתיד של סינגפור

מרכז התגליות של סינגפור (Singapore Discovery Centre) הוא מוזיאון מודרני וחדיש המשתמש בתצוגות אינטראקטיביות, אמצעי המחשה ומערכות מולטימדיה, בכדי לסקור את העבר, ההווה והעתיד של סינגפור.

במוזיאון קולנוע עם מסך ענקי המקרין הן סרטים רגילים והן סרטי תלת מימד. אבל את אחת האטרקציות המשמעותיות כאן מציע ה"ויז'יונריום" (Visionarium). זהו מעין אולם הקרנה ועיצוב, השוכן בכיפה ענקית שקירותיה מכוסים במסכים. בכיפה האינטראקטיבית הזו הצופים הם שבוחרים כיצד ייראו את פניה העתידיות של סינגפור.

הצופים עוברים כאן דרך תולדות סינגפור ועורכים ניסויים טכנולוגיים מעניינים. יש כאן שימוש גם במשחקי מציאות מדומה ובתיאטרון iWERKS, שבו מוקרנים כל מיני רעיונות ואינטראקציות עם הצופים, על גבי מסך ענק בגובה של 5 קומות. בנוסף, יש כאן גם לא מעט משחקים אינטראקטיביים נוספים ומעניינים, כמו המטווח והסימולטור הפעיל שבמקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jhhguttMBTk


ביקור במקום:

https://youtu.be/pk2PdjgVC4o


הדרכה:

https://youtu.be/bGNDKWzkRFE
המוזיאון הלאומי של סינגפור
#על המוזיאון הגדול והוותיק בסינגפור

המוזיאון הלאומי של סינגפור (National Museum of Singapore) הוא מוזיאון עצום, המציג מבחר אדיר של מוצגים, משלל ההיבטים של ההיסטוריה והאומה הסינגפורית.

במוזיאון מוצגות תערוכות בנושאים מגוונים, ביניהם היסטוריה, ארכיאולוגיה, אוכל, לבוש, תרבות וצילום. בעיקר בולטות בו כיום התערוכות הקבועות על ההיסטוריה של סינגפור.

כמוזיאון בעל שטח של מעל 18 אלף מ"ר, המוזיאון הזה הוא ללא ספק הגדול והוותיק ביותר במדינה. הוא נוסד בשנת 1887, כבניין הספריה והמוזיאון של סר ראפלס, הבריטי שייסד את סינגפור.

המוזיאון שוכן במבנה ניאו-קלאסי ענק ומרשים, מהתקופה הקולוניאלית, הכולל גם אגפים מודרניים וחדשים יותר. מאז פתח את שעריו לראשונה, הוא הלך וגדל, עד שבתחילת המאה ה-21 הוחלט על שיפוץ ובשנת 2006 הוא נפתח מחדש במראהו הנוכחי והמחודש.


#טיפים
הכניסה חינם לאזרחים סינגפורים ובעלי מעמד PR ולכולם - בחגים הלאומיים.

לאחרים הכניסה חינם מדי יום בשעות 20:00-18:00, לחלק מהתערוכות, מלבד גלריית ההיסטוריה.

סיורים מודרכים בגלריית ההיסטוריה ניתנים באנגלית - כל יום בשעות 11:00 ו-14:00. ימים שבת וראשון סיורים גם בשעות 13:00, 15:00 ו-16:00.

המוזיאון נמצא בסמוך לפארק פורט קאנינג ותחנת ה-MRT דובי גוט.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UGbOvL8lDng


ביקור במקום:

https://youtu.be/kHggV1TtUcg


הדרכה למוזיאון:

https://youtu.be/Wer9VTqISsg


והוא עוד שניים נוספים:

https://youtu.be/f1LFfRiLqHA
פארק פאסיר ריס
#על הפארק המגוון והמטופח לבילוי ירוק

ממש כמו כל סינגפור, פארק פאסיר ריס (Pasir Rees Park) הוא פארק נקי, מטופח מאוד ומתוכנן היטב.

בפארק, שפירוש שמו במלאית "חולות לבנים", תוכלו לשחק במגרש המשחקים הגדול והמצויד שבמקום. אם בא לכם, עשו כאן פיקניק ובלו בפארק כרצונכם ובחינם.

עוד בפארק אופניים להשכרה, בהן תוכלו לנסוע בשבילים שעל הים. שימו לב בדרך ללוטרות שמשחקות על הדשא. שימו לב שניתן לשכור את האופניים לרכיבות ארוכות יותר. ברכיבה כזו תוכלו להגיע לקוני איילנד הסמוך, או לעלות על שביל ה-PCN (הפארק קונקטור) ולהמשיך ברשת שבילי האופניים הזו לפארקים נוספים באי.


#טיפים
אל תשכחו להביא איתכם כדורגל או כדורסל.

ניתן ללון בלילה בפארק, עם אוהל קמפינג שתקימו בחינם. אבל הכרחי לעדכן את הנהלת הפארק באתר המצורף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/X0nNyrY01ek


ביקור במקום:

https://youtu.be/wv2MgqFmupo


הדרכה על כל האזור:

https://youtu.be/epWGyRRof_c


בלוגרים:

https://youtu.be/iRBhLJda-mw
מזרקת העושר
#על המזרקה הגדולה ביותר בעולם

מזרקת העושר (‪Fountain of Wealth‬) שוקלת 85 טון והיא אחת המזרקות הגדולות בעולם.

עיצוב המזרקה הרוחני נעשה על פי תורת הפנג שואי, בהשראת המנדלות, סמלי הרמוניה, אחדות ושוויון. יש בה 5 מגדלים, היוצרים לה מראה של כף יד ענקית, בת 5 אצבעות היוצאות מתוך האדמה.

המקומיים מאמינים כאן שהמזרקה הזו מעניקה לנוגעים במימיה עושר ואולי גם אושר. בשנים האחרונות היא הפכה למקום הפופולארי ביותר להציע נישואים כאן.

אם אתם עדיין לא כאן, דמיינו טבעת עצומה שמטילה מים מסביבה ויוצרת מרכז שאינו רטוב. אפקטים של תאורת לייזר בתלת ממד משתלבים כאן עם מימי המזרקה והאפקטים שלהם, לכדי יצירה מהממת של מים ואור.

מזרקת הברונזה, עשויית הארד, נמצאת בתוך מתחם מסחרי ענק ותת-קרקעי בסנטק סיטי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2OJM6X-Hau8


ביקור במקום בלילה:

https://youtu.be/_8n6VSuCcew


ומערכת הלייזר המהממת:

https://youtu.be/gQjJApCXwHc
מגדלי מרינה ביי סנדס
#על המגדלים המיוחדים של סינגפור

מגדלי מרינה ביי סנדס (Marina Bay Sands), או בקיצור MBS, הם מתחם נופש ענקי, בן 3 מגדלי ענק ומעליהם פארק באוויר בצורת אוניה, הנקרא "סקיי פארק" (SkyPark). יש בו, בין השאר, גם בריכת שחייה באורך של 150 מטר, שממנה נשקף נוף פנורמי בלתי נתפס של כל העיר סינגפור.

את המיזם תכנן האדריכל הישראלי שחי ויוצר בקנדה, משה ספדיה. שלושת המגדלים הגבוהים הללו מדמים לדבריו, חפיסות קלפים עומדות.

המתחם העצום הזה כולל מלון בן יותר מ-2,500 חדרים. זהו מלון מרינה ביי סנדס (Marina Bay Sands) המפואר, שנפתח ב-2010. המלון מתבסס על שלושת המגדלים המחוברים ביניהם, באמצעות הפלטפורמה העליונה שאורכה 340 מטר.

בקומפלקס נמצא גם קזינו, הכי גדול באסיה ואחד מבתי הקזינו הגדולים בעולם. יש לו אטריום מרהיב. יש בו 500 שולחנות הימורים ולא פחות מ-1,600 מכונות הימורים!

עוד במתחם המלון גם מרכז קונגרסים, בשטח של 120 אלף מ"ר, שני תיאטראות גדולים, מרכז קניות עצום, אולם להחלקה על הקרח, נחל מלאכותי באוויר שבו ניתן לשוט בסירות, מוזיאון ו-7 מסעדות שף יוקרתיות.


#טיפים
בתוך המלון הזה הכל יקר.

כדי להיכנס לקזינו הביאו דרכון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/H2RyOkgJHx4


מהאוויר:

https://youtu.be/Ax_AaLQtwKI


בלילה:

https://youtu.be/uXo2t5Eg7uk


הדרכה:

https://youtu.be/9YmpmvTFO_8


סיור למרינה ביי סנדס:

https://youtu.be/RDj_Uj5RK5I


וסיור ארוך:

https://youtu.be/u33D9BhT6NA
הודו הקטנה
#על השכונה ההודית והצבעונית של העיר

הודו הקטנה, או "ליטל אינדיה" (Little India) היא מקום מושבה של האוכלוסייה ההודית בסינגפור. התחושה הכללית כאן היא שהגענו להודו.

עורק המסחר הראשי שחוצה את השכונה הוא דרך סרנגון (Serangoon Road). קארי או סארי - כאן תוכלו לקנות מזכרות הודיות, בגדים ותבלינים מתת היבשת ההודית ולאכול אוכל הודי מעולה, באחת מהמסעדות ההודיות הזולות והמצוינות שבמקום.

בתקופת הדיוואלי (Divali), הוא חג האורות ההודי, השכונה הציורית נראית עוד יותר נפלא מהרגיל. החג הזה מתקיים בסביבות אוקטובר - נובמבר ואז זוהרים הבתים והרחובות בהמוני פנסים מרהיבי עין.

לפני שהפך ל"ליטל אינדיה" היה האזור הזה אזור ביצות ומקום מרעה לעדרים של בקר.


#קניות
ב"הודו הקטנה" שווה לחפש מציאות וקניות בסראנגון רוד (Serangoon Road). זהו רחוב הקניות המרכזי בשכונה. ברחוב שלל חנויות הודיות אופייניות, שבהן נמכרים מוצרים הודיים, כמו תכשיטים בסגנון הודי, שמלות סארי, דיסקים של מוסיקה הודית ועוד. לצידם ניתן לקנות כאן כמובן גם אוכל, ירקות ופירות.

עוד באזור תמצאו את מרכז הקניות המקומי "מוסטפה", שפתוח 24 שעות ביממה. גאדג'טים ומחשבים תוכלו למצוא ב"סים לין סקוור", מרכז האלקטרוניקה והמחשבים של השכונה.

השוק המקומי והמרכזי של ליטל אינדיה הוא טקה מרקט (Tekka Market). זהו השוק התוסס של סינגפור ובו קונים המקומיים מהשכונה. הוא מהווה חלק מקומפלקס "טקה סנטר" ואופיו הודי עממי.


#אוכל
דוכני אוכל ומסעדות הודיות נהדרות יש כאן בשפע. כמעט כל מקום שתבחרו יציע אוכל טוב ומעלה.

מזון מהיר מקומי תוכלו לקנות ב"קומאלאס" (Komala Vilas Restaurant). זוהי מסעדה הודית מודרנית שסניף 76-78 Serangoon Rd שלה מומלץ ושהמנה מוגשת בו על עלה של עץ בננה.

המעוניינים באוכל הודי עממי יוכלו לסעוד במסעדת מוטו'ס קארי (Muthu's Curry) שב-138 Race Course Rd.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VeKoNKfqYeE


ביקור במקום:

https://youtu.be/zKvCkc2ZyOM


הדרכה:

https://youtu.be/OpKPG6A6mZw
מרכז מוסטפה
#על הקניון למוצרי אלקטרוניקה

מרכז הקניות מוסטפה (Mustafa Center), שבשכונת הודו הקטנה, מספק חוויית קניות שונה מהרגיל. הקניון הזה פופולרי ביותר אצל תיירים מהודו ומהמדינות שמסביבה. לצידם, מגלים בו עניין וקונים גם לא מעט תיירים מערביים שמחפשים קניות שוות וזולות, ביחד עם אווירה ואוכל קצת יותר אותנטיים ופחות בינלאומיים.

אם תגיעו אל תחנת הרכבת התחתית פארר פארק (Farrer Park) ותצאו אל הרחוב, תוכלו לפסוע היישר אל מרכז הקניות הזה.

ירידה בתחנת ליטל אינדיה (Little India), לעומת זאת, תביא אתכם אליו אחרי הליכה בת כ-10 דקות לאורך רחוב סרנגון (Serangoon Road), רחוב ססגוני, צבע וחיים. ברחוב שלידם הוא שוכן, אגב, תוכלו להתרשם מהאוכל בהודו הקטנה, מההרכב האתני, מהאווירה ומהריחות השונים כל כך משאר השכונות בעיר. זוהי ממש הודו בזעיר אנפין.

מרכז מוסטפה עצמו הוא אוסף בלתי אפשרי לכיסוי, של מחלקות שונות וחנויות רבות, הפזורים במתחם ענק, שאין בו סדר או הכוונה מאורגנת של ממש. הוא מתפרש על פני מספר בניינים, המחוברים ביניהם לרצף אחד. תצטרכו פשוט לחקור את הקניון הענקי הזה ולשמוח שחלק מהמחלקות והחנויות כאן חוזרות על עצמן בכמה מיקומים, מה שמאפשר בסוף למצוא את מבוקשכם.

במוסטפה נמכרים בגדים, מכנסיים, שמלות וחולצות וכולל בגדי ים. יש כאן גם צעצועים, נעליים ונעלי ספורט (גם לילדים). מוכרים במוסטפה גם אלקטרוניקה לבית ומוצרי חשמל, בדים, מזכרות, תיקים, מזוודות ויש קומה שלמה של זהב ותכשיטים.

יש כאן גם סופרמרקט, כולל מזון, ממתקים וחטיפים וגם מתחם אוכל, המציע בין השאר אוכל הודי מצוין.

אגב, אם לא תאהבו את הסחורה, אל תקנו, אבל בזכות המבקרים והקונים כאן, שווה לראות במוסטפה חוויה אנתרופולוגית מעניינת, לא פחות מחוויית שופינג.


#טיפים
המקום פתוח 24/7, אבל חלק מהחנויות לא פתוחות כל היממה.

זה לא אישי - בכניסה יסרקו השומרים את התיקים והשקיות שלכם ויאטמו אותם באזיקונים.

יש מצב שעם שפע המציאות (לא מותגים!) תאלצו לקנות מזוודה נוספת. מכורי השופינג ידאגו מראש להביא.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/s9BqgGdkllQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/9ROaCIg0BEc


בלוגרים:

https://youtu.be/heZvRQgVEJI


הרחוב ומוסטפה מבחוץ:

https://youtu.be/bPihis0ZYPo


הדרכה:

https://youtu.be/tYlXkNPaXWY
מסעדת ג'אן
#על מסעדת המישלן היוקרתית והיצירתית בסינגפור

מסעדת ג'אן, בעבר ג'אן פאר אנדרה (Jaan או בשמה המלא Jaan Par Andre) היא מסעדת מישלן בסינגפור, עם נוף מרהיב של כל העיר, אוכל יצירתי ומעניין במיוחד וארוחה היא חוויה שלא תאומן גם מבחינת ההגשה המופלאה לשולחן, הכלים בהם מוגש האוכל וצורת האכילה המומלצת לרבים מהמאכלים כאן.

ג'אן שוכנת בקומה ה-70 של המלון השוויצרי, מלון סוויס הוטל (Swissotel The Stamford) בעיר. מחלונותיה נשקף מה שמוגדר על ידי המקומיים בתור הנוף היפה ביותר בעיר, כאשר מחלונות הענק שבה תוכלו לראות את החלק המרשים ביותר של סינגפור פרוש לרגליכם.

עם מסורת של שפים מעולים ומנות שנראות כיצירות אמנות של ממש, המחיר כאן נחשב יקר מאוד, אבל החוגגים אירוע מיוחד ישמחו להגיע ולנסות משהו אחר ממסעדות סינגפור וההוקרס הזולים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/R3rcjmtLDzs


כמה מהמנות המרהיבות של המטבח:

https://youtu.be/v7Z08S14sDw


ועוד הרבה מהמנות היצירתיות של ג'אן:

https://youtu.be/9bhH7pFRsNA


מקדש השן של בודהה
#על המקדש ששומר על השן של בודהה

מקדש השן של בודהה (Buddha Tooth Relic Temple) בסינגפור, הוא מקום קדוש במיוחד. כאן נשמרת, החזיקו חזק, שן אמיתית של בודהה.

זהו מבנה רב-קומתי, בן מספר קומות, שבו כאלף פסלוני בודהה קטנים. מתפללים רבים כאן מביאים מנחות מושקעות לבודהה.

בתפילות כאן תוכלו לראות עשרות תלמידים, היושבים ביחד עם מוריהם ומשננים קטעי דת, בקול רם. התרחשות די עוצמתית, לפחות ביחס לאווירה התיירותית במקום.


#טיפים
עלו גם לגינת הגג המקסימה של המקדש. פנינה שרבים מפספסים.

שם יש גם גלגל תפילות ענקי וקדוש, שהמאמינים מסובבים עוד ועוד.

הכניסה בחינם

עליכם להתכסות בכניסה בצעיפים, שבהם תתכסו כשתהיו במקום, אם תגיעו בגופיה או במכנסיים קצרים.

שימו לב שבקומה השנייה יש אזור, שיש להסיר את הנעליים בכניסה אליו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/S2OldrJ-pjU


ביקור במקום:

https://youtu.be/5gHIyxY0E1o
פארק הציפורים של סינגפור
#על פארק הציפורים עם מפל המים המלאכותי הגדול בעולם

עם שטח גדול ויפה של גנים, מפלים ואגמים, פארק הציפורים ג'ורונג (Jurong Bird Park) בסינגפור הוא פארק הציפורים הגדול באסיה ומקום נהדר לאוהבי בעלי חיים.

בפארק הזה תראו מספר עצום של עופות ואלפי ציפורים, מתוך מאות מינים וסוגים. כאן ניתן ליהנות ממופעי ציפורים, תוכים מדברים, פינגווינים, פלמינגו ועוד.

אל בתי הגידול רחבי הידיים תוכלו להיכנס ולראות את הציפורים ללא הפרדה, לשוטט בתוכם, להאכיל ולראות מסביבכם אלפי בעלי כנף מרתקים.

בין הכלובים שבתוך הפארק עובר גשר עילי מעץ. בכלובים עצמם תראו עוד מיני ציפורים מגוונים נוספים, שגם בצידם הסברים למבקרים.

עוד בפארק הציפורים תוכלו לראות את המפל המלאכותי המרשים, שמוגדר כאחד המפלים הגדולים ביותר שנבנו אי-פעם בידי אדם.


#מה תראו כאן?
בפארק הציפורים הענקי מאות ציפורים. יש כאן החל מתוכים ופלמינגו ועד עופות דורסים ובראשם נשרים.

אחד הבולטים בבתי הגידול כאן הוא זה של תוכי הלורי הצבעוניים. מדובר במתחם בן 3,000 מ"ר, מלא בעצים וגשרי הליכה מעץ, המיועדים למבקרים. התוכים מעופפים כאן בין העצים באופן חופשי. הם ידידותיים וניגשים אל המבקרים, כדי לקבל גרגרים בריאים, הנמכרים כאן בקעריות קטנות.

את דורסי לילה תוכלו לפגוש, או לצפות בהם, בבית גידול המדמה ג'ונגל אפלולי שמתאים לחיי הלילה שלהם. חוויה שונה ומיוחדת.

עוד בית גידול מעניין הוא זה שבו תראו כמה סוגי פינגווינים, החיים בסביבה שמזכירה את סביבתם הטבעית.

בכלוב הענק ביותר בפארק תראו גם את מפל המים המלאכותי והענקי, שהמקומיים טוענים שהוא מפל המים המלאכותי הגדול ביותר בעולם.


#טיפים
הפארק מומלץ לכל המשפחה, בדגש על מטיילים עם ילדים אבל לא רק. חובבי ציפורים ייהנו כאן מאד.

הילדים ייהנו אם תקנו להם כאן קערית עם גרגירים והם יוכלו להאכיל את התוכים.

בין המופעים הנחמדים שתוכלו לצפות בהם כאן, נסו לכוון ולראות את המופע המרשים של הנשרים והעופות הדורסים.

בפארק יש רכבת עם 4 תחנות במקומות המעניינים ביותר. היא מקלה על מי שזקוק להסעה, אבל אחרים יעדיפו דווקא את השיטוט הרגלי הנחמד ברחבי הפארק הנהדר הזה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sywdehkeaJ4


ביקור במקום:

https://youtu.be/m8oHuLKlVzM


תוכי מדבר:

https://youtu.be/FSIEr9f7C6M


ומגוון ציפורים:

https://youtu.be/6Dvvig79kAs
מועדון זוק - Zouk, סינגפור
#על המועדון הלוהט ותחנת החובה לאנשי הלילה של סינגפור

עם כמה מסיבות בשבוע ונציגות בינלאומית מתחלפת מהמון מדינות, מועדון הזוק (Zouk) בסינגפור הוא מקום שנחשב לאחד המועדונים הטובים בסינגפור ולאחד ממלכי חיי הלילה של אסיה. המועדון הזה נבחר לא פעם לרשימת המועדונים המובילים בעולם של המגזין DJ.

כבר עשרות שנים שמועדון הזוק מצליח להעמיד את ליין המסיבות המוצלח שלו ולהוות מקום מפגש בין בליינים מקומיים נלהבים, תיירים ומבקרים ממקומות אחרים בעולם. חלקם, אגב, ירקדו ויבלו כאן כל הלילה וחלקם ימשיכו בלי הפסקה, אפילו עד לשעות הצהריים המאוחרות שלמחרת.

מבחינת מיקום, ה"זוק", הממוקם במחסן עתיק על גדת נהר סינגפור, נמצא בסמוך להרבה מועדונים אחרים, ברים ומקומות בילוי נוספים. זה אומר כמובן שאם הערב או הסגנון המוסיקלי לא יהיה לטעמכם, תוכלו למצוא אלטרנטיבות מסביב בקלות.

במועדון שתי קומות והגילאים בו מעורבים, צעירים ומבוגרים ביחד. על עמדת הדי-ג'יי תמצאו לא פעם חלק מהשמות המוכרים בעולם, אבל במרבית הזמן אלה יהיו די ג'ייז מקומיים ושווים, שיעיפו אתכם לשמיים.


#טיפים
מדי יום ד', כבר שנים רבות, פועל פה ליין מסיבות מבוקש, שהפך כאן ממש לפולחן, בשם "ממבו ג'מבו" (Mambo Jambo). נסו להגיע!

דמי הכניסה כוללים כאן קופון למשקה, כולל אלכוהולי.

המועדון הוא ללא עישון והעישון בחוץ בלבד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lfRBJh63x_c
פסל סטמפורד ראפלס
#על פסלו של האנגלי שהחל את הקולוניאליזם הבריטי בסינגפור

פסלו של סר סטמפורד ראפלס (Statue of Sir Stamford Raffles) הוא פסל שניצב על רציף הקי בואט (Quay Boat), במקום שמסמל את הגעתו של הבריטי הזה, האיש שהיה הראשון להבין את הפוטנציאל של האזור ויצר במו מעשיו את ההצלחה הכלכלית האדירה, שממנה נהנים כיום תושבי סינגפור.

הפסל מנציח את מייסד סינגפור סיטי, הקולוניאליסט הראשון שהגיע לאי והחל את ההצלחה בה. הסיפור מתחיל בשנת 1819, כשהגיע לסינגפור סטמפורד ראפלס, קצין מוכשר ושאפתן, שהיה אז מושל ג'אווה הבריטי.

ראפלס זיהה את מיקומה האסטרטגי של סינגפור, היושבת ממש בשער הכניסה והיציאה של מצר מלאקה והחליט להקים שם נמל. הוא פנה אל הסולטאן ג'והור בבקשה לקנות שטח ביצתי בדרום האי סינגפור. בשטח שקיבל, ראפלס הקים נמל פטור ממכס ואפשר התיישבות ופעילות עסקית בו להמוני סוחרים מכל האזור. הללו, מסתבר, ביקשו להימלט מהמיסים הגבוהים והמגבלות החמורות שהטיל עליהם השלטון הקולוניאלי ההולנדי, הקולוניאליסט הרשמי של האזור באותה תקופה.

הנמל שהוא הקים גדל במהירות והפך להצלחה כלכלית של ממש. הצלחתו האדירה של הנמל הביאה את מנהיגי האימפריה הבריטית להעריך את פעולתו של ראפלס. בשנת 1823, כשהוא עזב את סינגפור, היו בה כבר נמל ועיר גדולים שהמשיכו להתפתח במהירות אדירה. שנה אחר-כך כבר השתלטו הבריטים על כל האי והדרך לשמיים של סינגפור הייתה פנויה.

כיום זוכה ראפלס להערכה אדירה כאן, כמי שמעשיו וחזונו הביא לשגשוגה הכלכלי של סינגפור כעיר נמל, שנתיב השיט העובר בה הוא מהעמוסים ביותר בעולם והפך את האי הקטן לריכוז אדיר של עושר והון.


זריחה על הפסל:

https://youtu.be/WT2jNuPy_cc


פסלים חדשים שצורפו אליו לאחרונה:

https://youtu.be/A5o2yKtiYOA


אשלייה מהפסל:

https://youtu.be/nPxlPpiqY64


בלוגרים:

https://youtu.be/_yI1L6sQ0o4
הגן הסיני
שדה התעופה צ'אנגי
פארק הונג לים סינגפור
הנקודה הדרומית ביבשת אסיה
גן החיות של סינגפור


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.