» «
אדינבורו
העיר אדינבורו
#על בירת סקוטלנד המרתקת

אדינבורו (Edinburgh) בירת סקוטלנד היא עיר יפהפייה ומלאת חיים, המצליחה לשלב בין העתיק למודרני באווירה סקוטית ייחודית. הבירה שספגה במשך מאות שנים התקפות ועימותים עם האנגלים היא היום מקום רגוע ועתיר תיירים.

תרבות היא שם דבר כאן. העיר הזו היא עיר הספרות האירופאית הראשונה ובכל אוגוסט היא מזכירה לכולם שהיא גם הבית של פסטיבל האמנויות הגדול בעולם.

במולדת הוויסקי והמקום בו גברים לובשים חצאיות משובצות ללא בעיה, תיהנו מעת לעת מצלילי חמת החלילים האופיינית, כלי נגינה בעל צליל נשיפה, עם צליל מתמשך על רקע מנגינה שונה.

מתחלקת לשני אזורים, לאדינבורו יש אזור מודרני מהמאה האחרונה, ואזור עתיק שחלק גדול ממנו נבנה בימי הביניים. מרבית מרכז העיר העתיקה והחדשה, הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

הארכיטקטורה של העיר העתיקה והעיר החדשה היא מגוונת ודרמטית.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "אדינבורו".


#אווירה
האווירה באדינבורו היא מיוחדת. זו עיר עתיקה ובעלת מסורת והיסטוריה מטורפים. לצד זה היא עיר ירוקה באופן יוצא מהכלל, עם אוויר צלול וקרירות מבורכת. יש בה וויסקי מצוין ואוכל טוב והרבה, אבל הרבה תרבות.


#הסקוטים
לא ברור כמה מוצדק שלתושבי סקוטלנד ואדינבורו יש תדמית של קמצנים או חסכנים באופן מוגזם. אבל הם אכן ידועים במבטא מבוסס האות ר' המתגלגלת, המקשה מאוד להבין אותם ובאהבת הוויסקי הגדולה שלהם.

מפורסם גם הלבוש המסורתי של הגברים, אותה חצאית קפלים עשויית צמר משובץ שנקראת "קילט" ומלווה בגלימה גדולה כבדה וגרביים עד הברך.

אבל הסקוטים הביאו לעולם כמה מההמצאות והחידושים המסעירים בתולדות האנושות. גם אם שכחנו, שניים מגדולי הפילוסופיה, הפילוסופים דיוויד יום ואדם סמית' הוגה הרעיון של כלכלת השוק החופשי, הם סקוטים. כדאי לזכור שבסקוטלנד נבראה הטלוויזיה, בה הומצא משחק הגולף, התפתחה חמת החלילים וכאן גם שובטה הכבשה דולי, בהישג מדעי מרשים ופורץ דרך.


#חוויות חובה
ללבוש קילט, שמלה גברית סקוטית, לשמוע חמת חלילים צורמת, לאכול פיש אנד צ'יפס וללגום וויסקי סקוטי אמיתי.


#היסטוריה
במקור הסקוטים הם עם רועים נודד, שלבש חצאיות צמר עבות על הרמות הגשומות של ההיילנדס.

אדינבורו היא עיר בת כמעט 3,000 שנה. עיר כל כך עתיקה שהיא הוקמה עוד בטרם התחיל הכיבוש הרומאי של האי הבריטי. תחילתה במאה ה-9 לפני הספירה, בה עולה התיישבות קטנה אל "צוק הטירה" (Castle Rock), הצוק שעל פסגתו יושבת טירת אדינבורו (Edinburgh Castle) היום.

במהלך השנים ראתה העיר הזו שלל מאבקים היסטוריים ומלחמות בכתר האנגלי. לא הרחק ממנה ניצחו את האנגלים שניים מגיבורי סקוטלנד הלאומיים ומנהיגיה בעבר. הראשון הוא וויליאם וואלאס, גיבור סקוטי שנלחם בעריצות האנגלית במאה ה-13 ועליו נעשה הסרט גורף האוסקרים "לב אמיץ".

עוד גיבור הוא רוברט דה ברוס, מי שבמאה ה-14 תופס את כס המלוכה הסקוטי, מאחד את האצילים הסקוטים המסוכסכים ביניהם ומנהיג מרד עז והתקוממות אלימה, כדי לזכות בעצמאות ארצו ולשחרר אותה מהשלטון האנגלי.

תחילת התפתחותה של אדינבורו שאנו מכירים היא במאה ה-11, כשנולדו השווקים הראשונים מחוץ למצודה, במקום בו נמצא ה-High Street של ימינו.

בשנת 1450 החלו להקים בעיר את החומה, להגנה מפני הצבא האנגלי. כך נקבעו למעשה גבולות "העיר העתיקה" של אדינבורו.

רק לפני כ-500 שנה החליפה אדינבורו את העיר פרת' (Perth) כבירת סקוטלנד.

את ההתקפות הקשות ביותר והרס כל העיר הביא לה הנרי ה-8 מלך אנגליה. המלך, הידוע בעצמו בהחלפת הנשים האובססיבית שלו, לא קיבל את הסירוב של מרי מלכת הסקוטים להינשא לבנו אדוארד. לכן הוא החל בשנת 1544 במה שזכה לכינוי "החיזור הנוקשה" (Rought wooing) והפגיז את אדינבורו ללא הפסקה.


#מתי לבוא?
בעיקרון בין אפריל לאוקטובר אלה החודשים העיקריים לטיול באדינבורו ובסקוטלנד כולה. אבל עשו לעצמכם טובה ואל תגיעו לאדינבורו בשיא הקיץ. אז גם כאן מאוד חם וסקוטלנד מוצפת תיירים.

גם כאן עדיף לטייל באביב, בחודשים מאי-יוני, או בסתיו, בדגש על חודשים ספטמבר-אוקטובר.


#לינה
חדר או דירת Airbnb באווירה סקוטית הם פתרון נחמד לעיר. לאנתרופולוגים בנשמתם שווה ומומלץ לישון בדירה של משפחה סקוטית, חוויה אותנטית ששווה לחוות כאן ללילה.


#קמפינג
אם מודעים לכך שעלול להיות קר לפעמים, קמפינג בסקוטלנד הוא כיף של ממש. אבל בשיא הקיץ הוא לא מומלץ בשל תופעה שנקראת מידג'יס (Midges) וקשורה ביתושים המקומיים והמטרידים מאוד.


#מזג אוויר
אפשר להגדיר את מזג האוויר הסקוטי כהפכפך מאוד. כאן צריך להיות מוכנים תמיד לגשם.

גם ביוני עד ספטמבר, החודשים המומלצים לטיול בסקוטלנד, בואו מצוידים להרבה גשם ולימים קרים מאוד. ובכלל, גשם יורד בסקוטלנד כל השנה, ובחורף המון שלג כמובן.


#חסכון
לחסכון בקניות של אוכל קנו בסניפים והחנויות החסכוניות של רשתות המזון והבית Tesco ו-Morisons.


#שופינג
בסקוטלנד כמעט הכל יותר יקר. מה שזול יחסית זה הבירה והוויסקי.

קניות מקומיות נחמדות הן מוצרי הטקסטיל המסורתיים של סקוטלנד. שווה לקנות צעיף סקוטי משובץ ואולי גם אביזרים נוספים שעשויים מאריגים משובצים. החצאית הסקוטית תהיה שימושית בעיקר כדי להשתעשע בבית, או להתחפש בפורים, אבל שווה בכל מקרה לבדוק.

מוזיקאים המעוניינים בחמת חלילים, יוכלו לרכוש אותה בחנויות כמו "באג פייפס גאלור" (Bagpipes Galor).

שופינג תיירותי תוכלו אמנם לעשות גם בחנויות הקטנות והמיוחדות של העיר העתיקה ובדוכני המזכרות שבסביבה, אבל אוהבי השופינג ימצאו את החנויות ובתי הכל-בו של רחוב פרינסס כיעדי הקניות המרכזיים של אדינבורו. לקניית מוצרי יוקרה שונים עברו לרחוב ג'ורג' הסמוך לפרינסס סטריט.


#אוכל
אוכל הרחוב כאן מתמצה בבירור ב-3 המילים "פיש אנד צ'יפס". אבל המטבח הסקוטי הוא הרבה יותר מפותח. המאכל הלאומי של הסקוטים הוא האגיס (Haggis), שהיא קיבת כבש שמולאה בחלקיו הפנימיים של הכבש, בצירוף שיבולת שועל, לפת, פירה תפוחי אדמה ועוד תוספות. פה ושם במסעדות סקוטיות אתם יכולים לקבל גם גרסה צמחונית של ההאגיס.

באותו וויסקי שהם מרבים לשתות, משתמשים הסקוטים גם לרטבים ולמנות אחרונות. ראו המלצות בתגית "מקדשי אוכל באדינבורו".


#ילדים
אדינבורו היא עיר עם מסורת והיסטוריה אבל היא עיר עכשווית ומלאת חיים ונחשבת עיר יכל המשפחה. ילדים ייהנו כאן מכמה וכמה דברים מיוחדים (ראו בסעיפים הקודמים).

לכל חוויות הילדים בעיר ראו בתגית "אטרקציות לילדים באדינבורו".


בילויים
חיי הלילה באדינבורו שוקקים. אדינבורו עשירה בפאבים וברים מעולים. אוהבי הבירה יחגגו כאן ואוכל טוב לא קשה למצוא. ראו כמה אפשרויות נחמדות בתגית "בילויים באדינבורו".


#קידומת בריטניה
+44


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקע החשמלי הדרוש הוא Type G, כמו באנגליה. ראו בקישורים שלמטה את צורתו.


טעימה מהנסיעה המתקרבת:

https://youtu.be/SRNyfBRhq0A


הדרכה:

https://youtu.be/cON3XA2bncY


סקוטלנד שמחוץ לעיר הגדולה:

https://youtu.be/k-LkOorOl9Y


הדרכה ארוכה:

https://youtu.be/zhtg9XgVwuM
המוזיאון הלאומי של סקוטלנד
המוזיאון הלאומי של סקוטלנד
#על המוזיאון עם הכבשה הכי ידועה בהיסטוריה

המוזיאון הלאומי של סקוטלנד (National Museum of Scotland ובקיצור NMS) ממוקם בעיר העתיקה של אדינבורו ומציע שילוב נהדר בין מיטב המורשת הסקוטית והמסורת ארוכת היומין שלה לעיצוב עכשווי, חדשני ויצירתי.

הנושאים שבהם עוסק המוזיאון הסקוטי הלאומי מקיפים בעיקר מוצגים מדעיים, היסטוריים ואמנותיים. אבל התערוכות והאוספים שבו כוללים הכל מכל ולכל טעם וגיל - מהיסטוריה, דרך אנתרופולוגיה, מדע, אמנות, אומנות, סקוטים מפורסמים בטכנולוגיה, במדע ועוד.

שימו לב גם למבנה המוזיאון המרהיב. בעוד שמבחוץ הוא מחופה באבן בהירה ובנוי בהשראת ארמונות הרנסנס, בעיצוב הפנימי הוא שואב מהאסתטיקה והאור הרב השוטף את ארמון הבדולח בלונדון.


#מה תראו כאן?
הביקור כאן מאפשר לחקור תחת קורת גג אחת את תרבויות העבר והעולם, כמו מצרים העתיקה, יפן הקלאסית, האימפריה הרומית או התקופה הקולוניאלית ומגוון נושאים, כמו בעלי חיים, אופנה, פריטים יום יום שימושיים, כלי נשק מימי הרומאים, ימי הביניים ותקופת הרנסאנס ועד כלי קרמיקה עתיקים מהאזור.

תצוגות האינטראקטיביות שמתאימות כאן לכל גיל תוכלו ללמוד על זאולוגיה, אנתרופולוגיה, טכנולוגיה ומדע, על בעלי חיים, אופנה ופריטים שימושיים.

לצד האמנות וההיסטוריה הסקוטית, במוזיאון הלאומי תוכלו לגלות גם את עולם הטבע, כמו בתערוכה המצוינת על הכבשה המשובטת דולי, שנחשבת לשיבוט המוצלח הראשון של יונק. והפוחלץ שלה מוצג כאן.

שימו לב למגוון המוצגים המדהים שכאן - מעתיקות, המצאות שתרמו סקוטים לעולם, תגליות סקוטיות וכלי רכב עתיקים.

קשת הנושאים מדהימה. ממשבר האקלים, שעון המילניום, שושלת המלוכה הבריטית, פריטי עתיקות מהתקופה הקולוניאלית, הקהילה הגאה ושלד של לוויתן ועד חליפות צבעוניות של אלטון ג'ון ומוצגים מרתקים שיחדדו לכם את המחשבה ותפיסת המציאות שלכם.

ואל תחמיצו את תא ההתעבות (cloud chamber), שבאגף המדע בקומה 5. צפו כאן בניורונים והחלקיקים של אלקטרונים שמפציצים בכל רגע נתון את כדור הארץ.


#מבנה המוזיאון
המוזיאון המקסים מרשים לא רק מבחוץ. גם עיצוב הפנים שלו נהדר ומרהיב במיוחד. האדריכלות המרתקת והיפה שלו הופכת את מבנה המוזיאון לפנינה מרהיבה בין המבנים המרשימים באדינבורו.

אם קירות הבניין החיצוניים נבנו בסוף המאה ה-19 בסגנון הרנסנס, הרי שאולם הכניסה המואר היטב, תוכנן בהשראה של ארמון הבדולח הלונדוני.

אחרי הרחבות ושינויים לאורך השנים, נפתח המוזיאון שוב בשנת 1998, המוזיאון היפה שוכן כיום במבנה גדול, מודרני ומרהיב.


#תולדות המוזיאון
המוזיאון נולד ממוזיאון סקוטלנד הלאומי, שנפתח בשלהי המאה ה-19 ומרבית אוספיו הגיעו מהאוניברסיטה הסמוכה. לאחר שהורחב כמה פעמים, הוא אוחד בשנת 2007 עם המוזיאון המלכותי הסמוך ושני המוזיאונים הפכו למוזיאון הלאומי של סקוטלנד.


#טיפים
הכניסה חינם, מלבד מספר תערוכות זמניות.

מומלץ לתרום למוזיאון הראוי הזה.

ה-NMS הוא פתרון מעולה אם לפתע יורד גשם שוטף בעיר.

אפשר לצלם כאן צילומים נהדרים כמעט בכל פינה של המוזיאון.

למעלה תוכלו להנות מנופי אדינבורו המיוחדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/esvt9wy8xh4


ביקור במקום:

https://youtu.be/4TVMs9bzU9c


הכבשה דולי:

https://youtu.be/d6V2G02O80Y


פרסומת:

https://youtu.be/9RSsZTA30UY


טירנוזאורים ומבקרים:

https://youtu.be/Ram2EVPc2gU
מוזיאון הסופרים
מוזיאון הסופרים
#על המוזיאון שהוקדש לשלישיית הסופרים המובילה של סקוטלנד

מוזיאון הסופרים (Writers' Museum) של אדינבורו יעניין בעיקר חובבי ספרות מובהקים ובמיוחד אוהבי ספרות אנגלית.

המוזיאון נמצא בבית ליידי סטייר ( Lady Stair's House ). זהו בניין מהמאה ה-17, המשמש כאחד המוזיאונים העירוניים. ליידי סטייר הייתה אשת חברה מפורסמת באדינבורו ואספנית של פריטים מעולם הספרות המקומי.

הכניסה למוזיאון חופשית.


#מה תראו כאן?
המוזיאון מוקדש ומנציח את יצירתם של שלושת הסופרים הסקוטים הגדולים, רוברט ברנס, סר וולטר סקוט ורוברט לואיס סטיבנסון.

בתוכו תוכלו לראות דיוקנאות, פריטים אישיים וספרים ייחודיים משל הסופרים. בין השאר מוצגים כאן שולחן הכתיבה של ברנס, מגפי הרכיבה של סטיבנסון, שולחן האוכל של וולטר סקוט ועוד.


#טיפים
הכניסה למוזיאון היא בחינם.

סיור מודרך בתשלום מוצע במקום.


ביקור במקום:

https://youtu.be/h1_JPH4_rWU


בלוגרים:

https://youtu.be/aZsSz9blFTw


הדרכה:

https://youtu.be/uusdEpIo0EM
גלדסטונז לנד
גלדסטונז לנד
#על בית העשירים העתיק באדינבורו

גלדסטונז לנד (Gladstone’s Land), או בית גלדסטון, הוא בית סוחרים עשירים מהמאה ה-17 הממוקם בעיר העתיקה של אדינבורו. תוכלו להתרשם בו מהחיים במאות הקודמות.

הבית הג'ורג'יאני הזה הוא אחד הבניינים העתיקים ב"רויאל מייל" של אדינבורו. הבניין הזה הוא היחיד ברויאל מייל שחזיתו המקורית מהמאה ה-17 נשמרה כשהייתה.

הבניין היה שייך בעבר לסוחר תומס גלדסטון, ששיפץ והרחיב אותו כדי למשוך דיירים עשירים. דירותיו עוצבו אז בפאר רב, כשבתחתית הבניין היו מכולת איכותית וחנות בדים.

במאה ה-19, כשבעיר העתיקה נותרו בעיקר תושבי העיר העניים, היא הלכה והתדרדרה. בשנת 1934 היה הבית הזה מהבניינים הראשונים שרכשה הקרן הלאומית של סקוטלנד והצילה מהריסה.


#מה תראו כאן?
ביקור בבית גלדסטון יאפשר להתרשם מחייהם ועסקיהם של אחדים מתושבי אדינבורו של המאה ה-17 ומפנים הדירות בעיר העתיקה של אדינבורו.

בקומה הראשונה של בית גלדסטון תוכלו לראות שחזור של דירה מהעבר, שיאפשר הצצה קטנה לסגנון חייו של סוחר אמיד באדינבורו של התקופה.

שימו לב לציורים הנפלאים, לתקרות העץ ולקירות עם העיטורים הנהדרים שבחדר השינה המצויר להפליא.

כך נראו אז חיי הבורגנים המקומיים, בעיר העתיקה ובמרחק נגיעה מהטירה של אדינבורו.


#טיפים
הגלידריה ובית הקפה שבקומת הקרקע ממשיכים מסורת בת מאות שנים של עסקי מסחר ואוכל בבניין. מציעים בהם מגוון טעמי גלידה, עוגות טובות וקפה מצוין, גם לטבעוניים וללא גלוטן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WJnZ2y1qfK8


ביקור במקום:

https://youtu.be/CLsjJBXRGHg


הדרכה:

https://youtu.be/sajsccT5Lpk

אדינבורו

הגלריה הלאומית של סקוטלנד
הגלריה הלאומית של סקוטלנד
#על הגלריה-מוזיאון שבפארק הירוק באדינבורו

הגלריה הלאומית של סקוטלנד (Scottish National Gallery) היא מוזיאון לאמנות על ראש גבעה, במבנה ניאו קלאסי הממוקם בלב גני פרינסס.

עם האוסף הגדול והמרשים של אמנות בה, הגלריה הלאומית הסקוטית היא מוזיאון אמנות גדול ומרתק, במיוחד לחובבי הציור.

הגלריה הלאומית לאמנות היא המוסד החשוב ביותר מבין מספר בניינים ניאו-קלסיים גדולים, השוכנים בלב הפארק.


#מה תראו כאן?
בגלריה הלאומית באדינבורו תוכלו ליהנות ממגוון גדול של יצירות אמנות ושכיות חמדה אמנותיות של אמנים, מהידועים והטובים בתולדות האמנות האירופית והעולמית.

יש כאן אוסף מרשים מאד, עם מעל 30 אלף ציורים, רפרודוקציות והדפסים, מתקופה המשתרעת מראשית הרנסאנס ועד סוף המאה ה-19 וה-20.

תוכלו לראות כאן תמצאו לא מעט יצירות קוביסטיות, לצד יצירות מצרפת ורוסיה של ראשית המאה ה-20 ויצירות מזרם הפופ ארט של המחצית השנייה של אותה מאה.

בין יצירות מופת שמוצגות בגלריה הלאומית לאמנות יש לא מעט עבודות של פיקאסו, אנרי מאטיס, ז'ורז' בראק, מונדריאן, רוי ליכטנשטיין ואנדי וורהול.

בגן הפסלים המרהיב שמחוץ לגלריה מוצגות יצירות פיסול מרשימות של אמנים מודרניים, כמו הנרי מור ואחרים.


#טיפים
המקום כולל גם חנות, אולם תיאטרון והרצאות ומרכז מידע.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/u2QK2pJ3204


ביקור במקום:

https://youtu.be/GEN9iWGSVxc


תמונות בתערוכה:

https://youtu.be/i5k-asocgzQ


הדרכה:

https://youtu.be/pe71sHWASqY
המרכז למורשת הוויסקי הסקוטי
המרכז למורשת הוויסקי הסקוטי
#על המקום בו תלמדו איך מייצרים וויסקי

בקרבת המצודה של אדינבורו, ממש מול הקאמרה אובסקורה, נמצא המרכז למורשת הוויסקי הסקוטי (Scotch Whisky Heritage Centre), או בשמו הממותג מחדש "The Scotch Whisky Experience".

זהו אתר תיירות אמנם, אבל כזה שללא ספק יכול לעניין מאוד את חובבי האלכוהול והמשקה הזהוב הכל כך סקוטי הזה.


#מה תראו כאן?
הביקור המודרך במרכז למורשת הוויסקי הסקוטי הוא באנגלית כמובן. במהלכו עוברים ברצף של שלבי הייצור, הממחיש את התהליך של ייצור הוויסקי, עם מדריך שמסביר על כל פרט בו.

בסיור אתם עוברים שלב שלב, מהרגע בו מכניסים את השעורה לדוודים ועד השלב בו הוויסקי המוכן מבוקבק אל תוך הבקבוקים ונוספות לו תוויות.

רוצים לחוות את הריחות, המראות והקולות של המבשלה עצמה? - זה השלב השני בו תעלו לקרונית בצורת חבית, ותעברו בתצוגות של שלבי הייצור השונים.

בסוף הביקור יגיע הרגע שכולם ממתינים לו, שלב הטעימות שבו תוכלו לדגום מהוויסקי. כאן זה יקרה בחנות משקאות עמוסת הוויסקי, ליד מסעדה שמגישה אוכל מסורתי של סקוטלנד, שמן הסתם גם הוא יהיה מלווה בוויסקי הסקוטי המקורי.


#טיפים
שתו מעט בסוף הביקור, כשתוזמנו לטעום מהוויסקי, בהנחה שיום שלם לפניכם.

החנות של המקום מציעה מבחר רחב של משקאות.

מסעדה סקוטית מסורתית, בליווי וויסקי מצויין, ממתינה לרעבים לאחר הסיור במרכז הוויסקי הסקוטי.


ביקור במקום:

https://youtu.be/dWYAVUCEdKQ


כך מייצרים את הוויסקי:

https://youtu.be/ZNe4ZRFx9oY


הדרכה:

https://youtu.be/Vrd49wUxPKk


ועוד:

https://youtu.be/hfcRBvhYRXk
גראסמרקט
כיכר גראסמרקט
#על כיכר ההוצאות להורג שבעיר העתיקה

כיכר גראסמרקט (Grassmarket) היא אזור השוק הקדום של אדינבורו. בימינו הכיכר הזו היא מקום בילוי שוקק חיים ופאבים, אבל ברחבת הגראסמרקט נהגו בעבר להוציא להורג פושעים.

ממש כאן הם הועלו אל הגרדום, לקול תשואות הקהל.

ההמון נהג אז להתכנס וליהנות מההצגה הכי טובה בעיר - הוצאה להורג בתליה, של פושעים, עבריינים, או אנשים אחרים שנתפסו בקלקלתם.

הרישומים מראים שבכיכר זו הוצאו להורג מעל 100 אנשים.


#מה תראו כאן?
אם היום האזור הוא אחד הפופולרים והנחמדים באדינבורו, בעבר זה היה מהאזורים העניים של העיר העתיקה. שווה להיכנס אל החנויות שבכיכר ולהביט במבנים העתיקים מבחוץ ומבפנים.

מאחד מהם, Outlook Tower, תוכלו ליהנות מנקודת תצפית מקסימה על גגות העיר. רק 98 מדרגות ואתם למעלה, בראש המגדל.

חפשו ברצפת הכיכר ותמצאו צורה של צלב באבני הריצוף. הסימן הזה מצביע על המקום שבו עמד פעם הגרדום.

במרכז הרחבה תראו גם מתקן שתייה מהעבר, שאינו פעיל עוד. בעבר נהגו להעביר לכאן מים מהמעיין.


#על האישה שקמה לתחיה מחבל התליה
באזור הכיכר, שכזכור שימשה בעבר כמקום ההוצאה להורג של אסירים שנידונו למוות, אפשר למצוא פאב הנקרא על שמה של מגי דיקסון.

מדובר באגדה מקומית, עם מרכיבים אמיתיים. איש כבר לא יודע לומר. אבל העובדה הברורה היא שהעניין מסופר כאן כבר שנים רבות וגם אם הוא לא יאומן, כשהוא נשמע מפיהם של וותיקי אדינבורו, הוא נשמע אמין לחלוטין.

מכל מקום, אחת המעשיות הכי מפורסמות של אדינבורו מספרת על אישה בשם מגי דיקסון, שביתה היה בסמטאות שוק הדגים של אדינבורו.

מגי, שהשמועות בעיר גרסו שהיה לה מאהב, נענשה בכיכר גראסמרקט על הריגת בנה והוצאה כאן להורג בתלייה. לאחר שתלו את מגי והיא נפלה את נשמתה, הורידו את גופתה מהגרדום.

הקברן המקומי נשא אותה מהכיכר על גבי עגלה. בעודו נוסע עם הגופה בתוך ארון מתים ועושה את דרכו לקבורה, נתקלה העגלה באבן גדולה.

כתוצאה מהחבטה והטלטלה העזה של הארון, התעוררה מגי לחיים! - לתדהמת כולם, הסתבר שבמהלך התלייה מגי דיקסון רק איבדה את הכרתה. תוך ימים אחדים היא חזרה לחיות כרגיל.

אבל מה עם העונש והחרפה? - תוצאת הנס שחוותה מגי דיקסון הייתה מחילה שהיא קיבלה מהשלטונות. מאז ועד מותה היא התהלכה עם סימני החבל על צווארה וזכתה לכינוי באדינבורו "מגי החצי תלויה".


#חיי הלילה כאן
בכיכר, ששימשה בעבר כמקום הוצאה להורג של אסירים, נמצאים היום לא מעט פאבים טובים. בחלקם תוכלו ללגום את הבירה וליהנות מלהקות מקומיות המנגנות מוזיקה סקוטית בלייב. מי מופיע בכל פאב בערב תוכלו ללמוד בשלטי הפאבים שניצבים בחוץ.

המלצה חמה - חפשו את Finnegans Wake, פאב אירי נהדר, עם הופעות חיות מדי ערב ומטבח אירי מצוין. הסגנון המוזיקלי בלייב מתחלף כל ערב. מוזיקה סקוטית, אירית, בלוז אמריקאי או כל סגנון אחר - ודאו שהמוזיקה באותו ערב היא כזו שאתם אוהבים. ראו בתגית "פיניגנז ווייק".


#טיפים
מהכיכר, כלפי מעלה, תקבלו נקודת תצפית מעולה אל הטירה.

שווה לבקר בשוק השבועי שמתקיים כאן.


מבט בבוקר:

https://youtu.be/Ov0F_YdpI5M


תמונות:

https://youtu.be/kMm6YtG4tuo


ביקור במקום:

https://youtu.be/rT6gCfocl6k


ברים ופאבים שווים בכיכר הגראסמרקט:

https://youtu.be/sssO8Xo_YKU


הדרכה:

https://youtu.be/4bnznr0zBIs


הדרכה לפאבים ולחיי הלילה כאן:

https://youtu.be/F-eHFv6miCs
טירת לוריסטון
טירת לוריסטון
#על הטירה עם הגנים הנהדרים של אדינבורו

טירת לוריסטון (Lauriston Castle) היא טירה שנשמרה ממש כמו שהייתה ב-1926, כשהגברת ריד, הבעלים הפרטיים האחרונים שלה, העבירה אותה לידי הממשל בסקוטלנד.

באוסף שבטירה נכללים עבודות פסיפס מרהיבות, פריטי ריהוט מאיטליה, צלחות שפילד ושלל עיטורים וקישוטים. חללי הטירה הפנימיים עוצבו על ידי בעלה של הגברת ריד, שהיה מומחה לנגרות והבעלים של חברת מוריסון, שהייתה אז החברה הטובה ביותר לנגרות ארונות.

את גינת הטירה הנהדרת, המקיפה אותה מסביב, נטע ועיצב ויליאם פלייפר בשנת 1840. הוא ככל הנראה גם האחראי להקמת הגן היפני היפהפה ועטור הפרסים שכאן.

הן הטירה והן האוספים שנמצאים בה הם מהמתנות הגדולות ביותר שקיבלה האומה הסקוטית. כבר מאה שנים שהטירה שומרה, בדיוק כפי שהייתה ביום בו נמסרה לסקוטלנד, בשנת 1926.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/9gno3m4zvOk


ביקור במקום:

https://youtu.be/AMYgKYyRZlw


גלגל פאלקירק
גלגל פולקרק
#על מעלית שמעלה סירות בין שתי תעלות

גלגל פולקרק (Falkirk wheel), שיש המכנים אותו בטעות גשר פלקירק, הוא בעצם מעלית סירות שמעלה את הסירות באוויר לגובה רב ומאפשרת להן לעבור בין תעלות שונות, שכל אחת היא בגובה שונה.

את הגשר הטכנולוגי הזה, שמסוגל להעלות 500 טון של מים לגובה של 24 מטרים, פתחה כאן חגיגית המלכה אליזבת השנייה בשנת 2,002.

המעלית נקראת על-שם העיירה הסמוכה פאלקירק, שבמרכז סקוטלנד.


#איך זה עובד?
מעלית הסירות הזו שנמצאת בסקוטלנד היא מתקן עצום ויחודי בעולם, שמאפשר העלאה של סירות, מגובה אחד לאחר. הסירות מורמות במעין מעלית מסתובבת, יחידה מסוגה, כך שתוכלנה לנוע בין תעלת יוניון הגבוהה ותעלת פורת' וקלייד הנמוכות - תעלות שכל אחת מהן נמצאת בגובה שונה.

לצורך ההרמה או ההורדה של הסירות, המתקן מתבסס בעיקר על כוח הכבידה. זה נעשה באמצעות איזון של המשקלים בין צידי המתקן המסתובב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DxKWSQDeA78


"גלגל פאלקירק" בפעולה:

https://youtu.be/_tBH9SE-Kw8


הילוך מהיר של העלאת הגלגל:

http://youtu.be/ucg1O-5jsnM


הדרכה:

https://youtu.be/FOOsF-Yufz0


הסבר הפלא הטכנולוגי:

https://youtu.be/qHO9gARac-w
רויאל מייל
#על הרחוב המרכזי של העיר העתיקה

רויאל מייל (Royal Mile), שפירושו "המייל המלכותי" הוא הציר המרכזי של העיר העתיקה של אדינבורו. הרחוב, שאורכו האמיתי קצת יותר ממייל אחד, מחבר בין שני המוקדים ההיסטוריים של הממלכה הסקוטית והארמונות של בתי המלוכה של סקוטלנד - טירת אדינבורו וארמון הולירוד.

ה"רויאל מייל" הוא הכינוי של רחוב קנונגייט (רחוב שער התותח), הרחוב בו נהג המלך לטייל, בין הארמון לטירה. היום הוא מעין טיילת מרכזית לטיול בעיר העתיקה.

בין השאר הוא עובר ליד כיכר הפרלמנט ומאפשר להיכנס לסמטאות והרחובות הסמוכים.

אם הרחוב הזה, שהיה המרכז הפעיל של העיר, היה במשך מאות שנים רחוב מלוכלך, צפוף וצר, גדוש רוכלים ודוכני סוחרים, כיום הוא נקי, מרוצף ושקט במשך רוב השנה.

לאורך הרחוב שלל בתים וכנסיות, לצד בניינים עתיקים, פאבים היסטוריים ושלל סיפורים בכל פינה.

לסיור באתרים השווים בסביבה ראו בתגית "סיור הרויאל מייל".


#מה תראו כאן?
יורד מהטירה החולשת על העיר ממיקומה בראש סלע הבזלת הענק, אורכו של המייל המלכותי, הרחוב התיירותי המרכזי בעיר העתיקה, הוא כמייל סקוטי אחד, 1,814 מטר.

רחוב המייל המלכותי מאוד מזכיר את ימי הביניים. מהאבנים הגדולות של הריצוף שלו, דרך הסמטאות הצרות והתלולות שיוצאות ממנו במבואות מקומרים ויורדות במדרון לעבר הגן שבעמק, לתצפית נחמדה או חצר פנימית סגורה. חפשו למשל במספר 137 את Dunbar's close Gardens השליו.

ב-Fudge house תוכלו לקנות את הפאדג' הסקוטי, שבימים עברו אנשים לקחו איתם למסעות, כי הוא נתן להם אנרגיה ופרוטאין ולא דרש קירור. הפאדג' מבוסס על חמאה וסוכר ונמכר כאן בשלל טעמים.

בצהריים יוצאים אמני רחוב ונגני חמת חלילים, כדי להופיע ברחוב ולתרום לאווירה הסקוטית.

חלק מרכז בקסמו של הרחוב הוא במראה הבניינים העתיקים שבו.


#שופינג ברויאל מייל
אין מקום מתאים מהרויאל מייל כדי לקנות מזכרות מהטיול לסקוטלנד. הרחוב עם הבניינים העתיקים, מכיל מגוון גדול של חנויות קטנות, המוכרות עתיקות, ספרים ישנים, צילומים, כלי נשק ועוד.

בתור הרחוב הראשי של העיר העתיקה של אדינבורו, ברויאל מייל ממוקמות גם מרבית חנויות המזכרות המסורתיות של סקוטלנד, כולל וויסקי סקוטי, חצאיות משובצות, חמת חלילים, לבוש סקוטי מסורתי, מוצרי צמר, קשמיר ועוד.

בחנות הטוויד תמצאו הרבה יותר מחצאיות, כי בימינו נמכר מגוון די רחב של אקססוריז ופריטי לבוש מיוחדים בסגנון הסקוטי, כולל ארנקים מעוצבים, תיקים וז'קטים אופנתיים.

חלק מחנויות הוויסקי ברחוב הזה מציעות סיורים להיכרות עם עולם הוויסקי וייצורו ומציעות טעימות חינם של וויסקי.


#למה יש כאן "גורדי שחקים"?
בשני צידיו של הרחוב תראו מבנים גבוהים וממש לא אופייניים לימי הביניים. מישהו היה צריך לעלות לקומה ה-12 בחלק מהמבנים הללו... הסיבה לבניינים הגבוהים הללו, גורדי שחקים במונחים של התקופה, היא היסטורית.

היריבות והקרבות הבלתי פוסקים באנגליה של ימי הביניים גרמו לכולם להסתופף בתוך חומות העיר הבצורה. המקום לבניית בתים חדשים בתוך החומות הלך ואזל ופרנסי העיר הבינו שאין ברירה אלא לגדול לגובה.

התוצאה הייתה שכבר במאה ה-17 עמדו באדינבורו מגדלים בני 12 קומות. חלק גדול מהם נראה כאן מסביבכם.

אגב, אם היום כולם רוצים לגור בפנטהאוז, בימים ההם, הרבה לפני המצאת המעלית, העשירים דווקא העדיפו להתגורר בקומות הנמוכות. מי שגרו גבוה וכיתתו רגליהם במעלה המדרגות היו העניים דווקא.


#טיפים
בסוף הסיור היכנסו לבקר באחד הפאבים שבאזור הרויאל מייל ותוכלו ליהנות מהירה מקומית או וויסקי סקוטי, בליווי של הופעה חיה.

בערב תמצאו ברויאל מייל כמה ממקומות האוכל והשתייה הפופולריים בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tEj-m_kKBB8


ביקור במקום:

https://youtu.be/uGajnsSD5vM


הרויאל מייל הוא המרכז בכל שנה של הפסטיבל הגדול בעולם - פסטיבל הפרינג':

https://youtu.be/pYvOxVIDwGk


הדרכה:

https://youtu.be/pjUCfmzajM8


נגן בחמת חלילים סקוטית:

https://youtu.be/4sEmAJrfaKE
גני פרינסס
#על הגנים המפרידים בין אדינבורו העתיקה והחדשה

גני פרינסס (Princes Gardens) היפים מאוד הם גן גדול וירוק בתוך עמק. הגנים הללו הם נקודה משמעותית בעיר אדינבורו.

אפשר לומר שהעיר הזו פרושה משני צידיהם של הגנים הללו. מצד דרום, נפרשת עד הצוק, העיר העתיקה - עיר כהה, זקנה ומלאת סודות. במישור שמצפון, מתחת לגנים היפים - העיר החדשה, הצעירה והמודרנית.

הגנים הללו צמודים לרחוב פרינסס, שהוא בעצם המפריד האמיתי בין חלקי העיר.


#מה תראו כאן?
גני פרינסס הם פארק ציבורי, מרהיב ביופיו. שנולד בסוף המאה ה-18, עם הקמת העיר החדשה והניקוז של אגם נור (Nor Loch), שבעבר היה ממש כאן.

באחד מצידי הגן תוכלו לראות את העיר החדשה, עיר מהמאה ה-19, עם רחובות ישרים ורחבים, בתים גדולים וכיכרות יפות ומרשימות.

בלב הפארק גם מספר בניינים ניאו-קלאסיים, גדולים ומרשימים במיוחד, של מוסדות ציבור כמו הגלריה הלאומית לאמנות שבסביבה.

בגני פרינסס גם שעון פרחים יפה. הוא נבנה כאן בשנת 2012, עת הוקדש לאולימפיאדת לונדון שנערכה באותה שנה.

בקיץ, במיוחד באוגוסט (חודש הפסטיבל הבינלאומי), תוכלו לראות בכל פינה בגני פרינסס אמנים רבים שמופיעים בהם. להטוטנים, מצחיקנים ושחקנים, לצד מוזיקאים ונגנים בשלל סגנונות ובמיוחד אלופי המוזיקה הסקוטית וצרמני חמת החלילים הידועה.


#טיפים
הגנים הם מקום מצוין למנוחה, כשעייפים מהטיול או השופינג ברחוב פרינסס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/shLgTdt8TFs


ביקור במקום:

https://youtu.be/5SD-rUfyvVg


סיור בגנים:

https://youtu.be/0K88QE_xxcU


הדרכה לגנים ולעיר החדשה:

https://youtu.be/G9jN12Bk92M
העיר העתיקה של אדינבורו
#על חלקה מימי הביניים של אדינבורו

העיר העתיקה של אדינבורו (Edinburgh Old Town) היא עיר צפופה יחסית ועתיקת יומין, הבנויה בתוך חומה, למרגלות מבצר אדינבורו המרשים.

הציר המרכזי של העיר העתיקה הוא ה"רויאל מייל" (Royal Mile), הרחוב המלכותי של העיר. זהו הרחוב המקשר בין שני הארמונות שלה, מטירת אדינבורו שעל הצוק ועד ארמון הולירוד, ארמון המלוכה האנגלי של סקוטלנד.


#מה תראו כאן?
החומה העתיקה שסגרה בעבר על העיר העתיקה של אדינבורו כבר לא קיימת. אבל עם הרחובות מרוצפי האבן, הכנסיות האפלות והבתים העתיקים, חלקם הגבוהים מאוד בתקופתם, העיר עדיין שומרת על האופי הימי-ביניימי שלה.

בראש העיר העתיקה וממיקומה האסטרטגי שבראש סלע הבזלת הענק, חולשת טירת אדינבורו על העיר העתיקה כולה.

מתחת לטירה נמתח הציר המרכזי של העיר העתיקה, הרויאל מייל (Royal Mile). לאורך הרחוב התלול מגוון מבנים גבוהים יחסית לימי הביניים, בשל האיום המתמיד מצידה של אנגליה, שמנע את היכולת לבנות מחוץ לחומות.

בין הבתים פזורים פאבים עמוסי אווירה, חנויות קטנות ואפילו ציוריות, כנסיות עתיקות ושלל סיפורים מימים עברו.


#טיפים
לסיורים באתרים המרכזיים בעיר העתיקה לחצו על תגית "סיור ברויאל מייל" או בתגית "סיור טירת אדינבורו".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qjwYSlvpRSA


הדרכה:

https://youtu.be/ImuZd2I2TnM
קאמרה אובסקורה
#על אטרקציית האשליות המרתקת שילדים מתים עליה

כבר יותר ממאה שנה שמתקן הקמרה אובסקורה של אדינבורו הוא אחד ממופעי האור והאשליות האופטיות המפורסמות בעולם.

"קאמרה אובסקורה" שכאן מתבססת על התופעה האופטית מעולם הצילום העתיק. עדשות ופריסקופ מאפשרים מבט על מה שקורה בחוץ, בחדר חשוך, כשמכאן השם Camera Obscura, בעברית "חדר אפל".

כאן התופעה הזו מציגה, בזווית של 360 מעלות וללא עזרים דיגיטליים כלשהם, מראות ותנועות של האנשים הרחוקים, הנמצאים בגן הגדול בעמק אדינבורו, על המשטח הגדול שבפנים החדר האפל.

התמונות המדהימות מוצגות בחדר החשוך, כשמסביב עומדים המבקרים ומתפעלים.


#הקאמרה אובסקורה
המקום נקרא על שם תופעת ה"קאמרה אובסקורה" העתיקה, בלטינית "הלשכה האפלה", שהיא עצמה ממוקמת בראש המגדל בן 6 הקומות.

הייתה זו רוקחת מקומית שבנתה כאן במאה ה-19 את חדר הקמרה אובסקורה, המבוסס על הטכניקה האופטית העתיקה, שפותחה עוד בימי הביניים המוקדמים.

בחדר אפשר לראות מעין שידור ישיר ואופטי בלבד, שמראה על קיר פנימי את ההשתקפות של מה שקורה למטה בעיר. התמונה מועברת למעלה בעזרת פריסקופ גדול, המעביר את ההתרחשות ממקום למקום ובזמן אמיתי.

טכנית זה אפשרי באמצעות עדשות ענק ומראות גדולות, הניצבות זו מול זו בנקודות שונות, בדרך מגובה הרחוב אל חדר ה"קאמרה אובסקורה" שבראש המגדל.

זו ללא ספק האטרקציה הגדולה של המקום, שמרתקת ומפעימה גם בימי האינטרנט, האינסטגרם והיוטיוב. המדריכים בחדר הקמרה אובסקורה מפעילים את הילדים ומצליחים להחזיר ולשמר את הקסם הימי-ביניימי של התופעה האופטית המיוחדת הזו.


#מה עוד תראו כאן?
"קאמרה אובסקורה" אדינבורו היא למעשה מוזיאון עצום, בן 6 קומות, המוקדש לאשליות אופטיות מגוונות, מלמדות ומלהיבות בכלל - גם למבוגרים וגם לילדים.

לצד תערוכה מרתקת של עולם האשליות והאופטיקה החווייתית, עם מראות, הולוגרמות, טריקים של מחשבים ותלת-ממד, תכירו ותחוו בשש קומות המגדל את תולדות עולם הצילום.

המוזאון עצמו מכיל ארבע קומות של אשליות המחולקות לסוגים:

אשליות חוויה - כמו מבוך מראות, שביל נפילה, והליכה בין כוכבים.

אשליות אופטיות תלת מימדיות - דוגמת החדר העקום עם אשליית השוני בגודל, או ראש שיוצא מתוך מגש.

אשליות אופטיות דו ממדיות - מכל מיני תקופות.

הפעלה אישית - של אשליות מורכבות שונות.


#טיפים
החוויה נחמדה ביותר, גם לילדים וגם למבוגרים.

מהתצפית בגג שמעל הקמרה אובסקורה תקבלו תצפית שונה על העיר ונוף עוצר נשימה של המצודה והאזור.

הגג עצמו פתוח גם בשעות הערב המאוחרות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/MrqDdzu8bB8


ביקור במקום:

https://youtu.be/U2SkbFk-mV0


עוד הצצה:

https://youtu.be/jDDxe8JqKuI


תמונות המוצגים והפעילויות:

https://youtu.be/fanuS5yMSvc
לוך נס
#על האגם עם המפלצת המסתורית בעולם

בסקוטלנד נמצא אחד האגמים המפורסמים ביותר בעולם. שמו לוך נס (Loch Ness). "לוך" בשפה הסקוטית פירושו אגם.

עומק הלוך עצמו כ-250 מטרים, כשהגבעות מסביבו מתנשאות לגובה דימה, מעל פני המים.

בקצה הצפון מזרחי שלו, זורמים מימי הלוך לאורך הנהר נס, דרך אינברנס אל הים הצפוני, בחבל הארץ השטוח והפורה של מוריי.

האגם הזה התפרסם בעולם תודות למפלצת בשם "נסי", המסתתרת לפי האגדה במימיו.

אינספור צילומים של המפלצת "נסי" הוצגו במאה האחרונה על ידי אנשים שטענו שראו אותה. אך היא מעולם לא זוהתה באופן אמיתי או נצפתה על ידי חוקרים.

כל סונאר מתקדם, צוללת זעירה או תוכנות מחשב משוכללות ,שניסו להפעיל במשך השנים, לא הצליחו גם הם לאמת את דבר קיומה. ובכל זאת נסי צצה מדי פעם בעיתונות ובמדיה והאגדה נמשכת.

מכל מקום, "נסי" הביאה לפריחה תיירותית גדולה באזור אגם נס, ועל כך מודים לה תושבי האזור והתיירים הרבים שפוקדים את האגם הנהדר הזה. כי הביקור באגם הצר והארוך לוך נס הוא נהדר בכל מקרה וקשה שלא להתפעל ממראהו ומהנופים שבסביבתו.

טיול על חופיו של האגם היפיפייה הזה הוא חוויה של שלווה ויופי אינסופיים. והאמת היא שגם אם לא הייתה נסי, לוך נס הוא אחד המקומות היפים בעולם והשווים טיול.


#מרכז המבקרים לוך נס
חח

לערוך
אי אפשר להשלים ביקור בסקוטלנד מבלי לבקר את המפלצת הידועה שכביכול שוכנת בתוך מימיו המתוקים של אגם לוך נס (Loch Ness Centre & Exhibition), האגם הגדול ביותר בסקוטלנד.

האגם שהינו אחד העמוקים באירופה מגיע לגובה מירבי של 258 מטרים וממוקם בשבר הגיאולוגי גלן המפריד את אזורי ההיילנד הצפוניים משארית המדינה. העדות הראשונה למפלצת האגם נרשמה עוד בשנת 565 לספירה ומאז סקוטים ותיירים רבים מאמינים שאכן המפלצת האגדית שוכנת במקום.

במרכז המבקרים תקבלו הסבר על היסטוריית האגם עם הדרכת אודיאו של 35 דקות. ניתן לצאת גם לסיורים על סירות מהמקום בחודשי הקיץ.


העיר אינברנס, כמה שעות נסיעה מערבה מאדינבורו, מהווה בסיס נוח ליציאה לאחד מאתרי התיירות המפורסמים בעולם: לוך נס. כמעט כל ילד בעולם מכיר את הסיפורים המיתולוגיים על "נסי", המפלצת מלוך נס, שנוצרו לאחר שבמספר אירועים שונים דייגים מקומיים סיפרו כי ראו מפלצת ענקית מוציאה את ראשה מהמים. הסיפורים גירו את דמיונם של מיליונים, לרבות חוקרים ששיערו שמדובר בדינוזאור ששרד מימי קדם ועשו תצפיות וניסויים רבים בניסיון לאתר את האגדה – אך לשווא. נסי נשארה מיתוס.


#סיפורה של מפלצת האגם נסי
בלתי אפשרי לבקר בלוך נס מבלי לבקר את המפלצת "נסי" (Nessie), במרכז המוקדש לה, Loch Ness Centre & Exhibition.

המפלצת מלוך נס, או בקיצור "נסי", היא מפלצת אגדית שחיה, כביכול, בלוך נס שבסקוטלנד. היו שטענו שראו אותה, היו שצילמו אותה ובעיקר באו מאות אלפי תיירים ברבות השנים כדי לנסות ולפגוש אותה..

אמנם הסיפורים על מפלצת בלוך נס ידועים כבר לפני 1,500 שנה, אבל העדות הראשונה בתקופה המודרנית היתה בשנת 1933, כשהתפרסם סיפור בעיתון על זוג סקוטי שראה, לטענתו, "חיה ענקית מתגלגלת וטובלת באגם". מעולם לא מצאו דבר המוכיח את הימצאה של "נסי" וגם מחקרים מדעיים לא הצליחו למצוא הגיון בטענה על הימצאה. יותר מזה - על פי גודל הגוף המשוער של המפלצת, גילו החוקרים שאין באגם מספיק מזון בשבילה..

בשנים האחרונות מנסים חובבים לטעון שגילו סימנים לנסי הן בתוכנת "גוגל ארץ" והן במפות של "אפל". לרוב מסתבר בסוף שמה שהם ראו היו גלים שיצרה הרוח, ברווזים האגם וכדומה.

בעולם אגב, ידועים יצורים דומים, מהסוג החמקמק הזה שקשה לראות. ביניהם ניתן למצוא את אוגופוגו הקנדית, ביגפוט האמריקני (הוא חי ביבשה, בניגוד לנסי ולאוגופוגו) ואיש השלג הנורא, יטי מהרי ההימלאיה.


#טיפים
בסמוך לאגם נמצאת העיירה השלווה אינוורנס (Inverness). אם תרצו ללון בסביבה, שווה לבדוק בה או באחד הכפרים הסמוכים.

אינוורנס מציעה גם את מרכז המבקרים של האגם ונחמד לטייל בבתים הכפריים שבה או לסעוד צהריים.

המעוניינים לבקר בתצוגה מוזיאלית על המפלצת נסי ימצאו אחת גם בכפר הסמוך דראמנאדרוכט (Drumnadrochit).


שייט של סיור על פני האגם ואתריו:

https://youtu.be/nqRbDjtlhMM


הדרכה על נסי:

http://youtu.be/sDlbipzJq0U


אוסף צילומים של המפלצת מלוך נס:

http://youtu.be/JFKEMi28VJ0?t=29s


ב-2007 צולם הגב של נסי במימי האגם:

http://youtu.be/2-Q-IwUijoc


אחד ה"מפגשים" האחרונים עם נסי בלוך נס:

http://youtu.be/WvFb6IeXMNY
פיניגנז ווייק
#על הבר עם המבחר העצום של סוגי הוויסקי

בפינגנ'ז וייק (Finnegan's Wake) שבגראס מרקט (Grassmarket) תוכלו ליהנות מפאב אירי מרווח, עם הופעות חיות, אווירה תוססת, מסכי טלוויזיה לספורט ולא מעט צעירים.

זה מקום מעולה, עם מוזיקה חיה וצפייה משותפת באירועי ספורט בלב אדינבורו.

פיניגנז ווייק, שהסיסמה שלהם "כשהחיים נותנים לך לימון, הוסף להם ג'ין אנד טוניק", אכן עושים מסיבה מכל עניין. בכל ערב מארח פיניגנז וייק הופעה חיה של להקה כלשהי מהעיר והסביבה.

בתור בר מובהק בסגנון אירי המקום לא ננעל רק על סוג אחד של מוזיקה. תוכלו להאזין כאן למבחר להקות בהופעות חיות - ממוזיקה סקוטית או אירית ועד מוזיקת רוק, המנוני פופ מוכרים או מוזיקת לטינו תוססת.

הבר בולט גם במיקומו שבגראס מרקט, פעם כיכר ההוצאות להורג של אדינבורו והיום כיכר הפאבים שלה.


#טיפים
יש כאן הנחות לסטודנטים.

רעבים? - הזמינו אוכל. המטבח האירי של הפאב הוא מוצלח וטעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dYfNfZCUnPw
אובליסק לקדושים הפוליטיים
#על האובליסק של אדינבורו

האובליסק המרשים שאפשר לראות בגבעת קלטון הוא אנדרטת הקדושים הפוליטיים (The Political Martyrs Monument), מונומנט שמנציח חמישה רפורמיסטים פוליטיים חשובים בתולדות האזור.

המונומנט המרשים עוצב על ידי תומס המילטון, שגם קבור בסמוך אליו. הוא הוקם בשנת 1844, לזכר אותם אנשים שפעלו לשינויים חשובים בסקוטלנד של סוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19.

גובה האובליסק כ-27 מטר והוא ניצב על בסיס מרובע. הוא בנוי כולו מגושי אבן חול גזית.

אנדרטת הקדושים הפוליטיים ממוקמת במגרש הקבורה הישן של קלטון (Old Calton Burial Ground). זהו בית העלמין העתיק של קהילת קלטון, קהילה ששכנה בכפר נפרד מאדינבורו ונמצא בצד המערבי של הגבעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HtnkdxKgzVQ


בלוגרית בבית העלמין:

https://youtu.be/DmsIkLBpzAs


ביקור במקום:

https://youtu.be/id7JbUYiGK0


הדרכה:

https://youtu.be/bnWdIBg4ePw
מצפה פלייפר
#על מצפה הכוכבים של אדינבורו העתיקה

מצפה פלייפר (Playfair observatory), או "מצפה העיר העתיקה" (The old city observatory), הוא מצפה כוכבים ומצפה על העיר העתיקה של אדינבורו.

זהו מקום מרשים ומרתק, שתוכנן ועוצב בשנת 1818, על ידי וויליאם הנרי פלייפר (William Henry Playfair). על שמו הוא גם נקרא "מצפה פלייפר".

למעשה, הרבה לפני פלייפר, בסוף המאה ה-18, היה זה תושב מקומי בשם תומס שורט שהיה האדם הראשון לתכנן וליזום את הקמתו של מצפה כוכבים בגבעת קלטון.

לבסוף פלייפר תכנן את הבניין במראה של מקדש יווני. החל משנות ה-30 של המאה ה-19 הוא היה ליבו של המצפה העירוני. אבל חוסר מימון כרוני הפריע לקידום הפרויקט, ששוב ושוב התקדם ונעצר חליפות. כך זה נמשך במשך עשרות שנים.

עם הזמן נוספה למתחם כיפת העיר הירוקה, שבשנת 1926 יצאה משימוש. בשנת 2009 עזבה האגודה האסטרונומית את המקום ומרבית המתחם של המצפה העירוני נסגר לעת עתה, לפחות עד שייפתח שוב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/FMW18HzDfUo


גשר פורת'
#על הפלא ההנדסי הסקוטי הגדול

בשנת 1890 נחנך גשר פורת' (Forth Rail Bridge), בלשון הים של פורת' שבמזרח סקוטלנד. זהו גשר רכבת באורך של 541 מטרים, הנמצא 14 קילומטרים ממערב לעיר אדינבורו.

מהגשר ניתן להתפעל כשעומדים מולו וצופים בממדיו העצומים ובמראהו המרשים והאייקוני. יש מי שבוחרים להתפעל מהעיצוב שלו באמצעות שיט בסירה המשייטת ממש מתחתיו.

עד היום הוא גשר הזיזים הארוך ביותר בעולם ולמרות גילו המתקדם הוא עדיין יציב ואיתן מתמיד.


#תולדות הגשר
גשר פורת' הוקם מעל שפך הנהר פירת' אל הים הצפוני, שבחלקה הדרום מזרחי של סקוטלנד. הוא נפתח לתנועת רכבות בשנת 1890 ונחשב למבנה הפלדה המשמעותי הראשון שנבנה בעולם.

בתור גשר הפלדה הראשון שהוקם עם מִפתח רחב, הוא בנוי משתי זרועות ראשיות של חצי קילומטר ובבנייתו הושקעו יותר מ-50 אלף טון פלדה.

את הגשר כאן תכנן במקור אדריכל אחר. אך קריסת גשר אחר שתכנן אוו אדריכל הביאה לביטול הפרויקט שלו. בהמשך קיבל את תכנון הגשר צמד אדריכלים חדש ובסופו של דבר הם שתכננו את הגשר.

כנראה שהבחירה הייתה מצוינת, מכיוון שאדריכלות הגשר המודרנית נראית גם היום נהדר והתכנון מודרני ויעיל, כאילו נעשה בעשורים האחרונים.

מנגד, עצוב לספר שכמו פרויקטים דומים שנעשו במאה ה-19, לא פחות מ-57 פועלים קיפחו את חייהם במהלך בניית הגשר.

בימינו הגשר האייקוני כבר איבד מזמן את שיאי האורך והגובה שהיו לו בעת שהוקם, אך הוא עדיין נחשב לפלא הנדסי מופלא ומרהיב עין.


#טיפים
נסו למצוא הזדמנות לצפות אל הגשר המרהיב גם בלילה, עם האורות והאווירה השונה כל כך מזו של שעות היום.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/Tk45pTzbKrQ


הנה סיפורו של גשר פורת':

https://youtu.be/jxWDTga2Fts


ההסבר על גאונות הבנייה של הגשר האדום:

http://youtu.be/xKVnaiGrIk8


גשר פורת' בערפל:

https://youtu.be/ZYQxrybpk9A


ההצעה המקורית לבנות אותו:

https://youtu.be/SuukiVsTaCE


שיט מתחתיו:

https://youtu.be/WX1Eno5mbPY


מבעד לערפל האופייני לאזור:

http://youtu.be/ZR3Edb6yhek
גבעת קלטון
#על הגבעה עם הנוף הפנורמי של כל אדינבורו


יופיה של אדינבורו הוא מיוחד במינו, יופי השובה את הלב. האור החזק שמאיר נהדר את המבנים היפים להפליא של העיר והאוויר הנקי במיוחד שמאפשר תצפית ברורה עליה מספקים שניהם יופי שקשה להתחיל ולתאר למי שלא צפה בו.

אם תרצו זווית טובה לגלות את היופי הזה, פנו לקצה המזרחי של רחוב פרינסס, מהרחובות המרכזיים באדינבורו. שם תמצאו נקודת תצפית מרהיבה על העיר הזו וגם טיול נינוח בטבע.

זו גבעת קלטון (Calton Hill), מהפנינים של העיר אדינבורו ונקודת ציון מפורסמת באנדרטאות המרשימות שעליה ובנוף הפנורמי הנשקף ממנה.

עלו אל הגבעה וראו את הנוף בצפייה פנורמית בת 360 מעלות. זו תצפית מדהימה - מצד אחד תראו את הים ומצד שני את העיר והטירה שבראשה.


#מה תראו כאן?
גבעת קלטון היא נקודת תצפית מרהיבה על העיר והאזור כולו. אבל חוץ מהנוף המרהיב והתצפית המרשימה יש בה עוד כמה אטרקציות נחמדות.

על הגבעה תראו את אנדרטת נלסון, מונומנט מרשים בצורת מגדל גבוה, להנצחת האדמירל נלסון, המנצח הבריטי הגדול של קרב טרפלגר. בתוך המונומנט יש גם מוזיאון לזכר המצביא הבריטי הדגול הזה. אל התצפית המרשימה שבראש המונומנט תגיעו חסרי נשימה אחרי טיפוס של 143 מדרגות. הפיצוי על המאמץ היה בנוף המדהים שתראו.

עוד על גבעת קלטון נמצא "הבושה של אדינבורו" - מונומנט לאומי, שנבנה בהשראת הפרתנון באקרופוליס של אתונה, אך בנייתו מעולם לא הסתיימה. קראו עליו בתגית "הבושה של אדינבורו".

האוֹבֶּלִיסְק הענק שתראו מהגבעה הוא אנדרטת הקדושים הפוליטיים שעיצב תומס המילטון. האובליסק הזה הוא מוקד אזור הקבורה של אולד קלטון, בית עלמין מקומי. הכירו אותו בתגית "אנדרטת הקדושים הפוליטיים".

עוד על הגבעה מבנה מצפה כוכבים של העיר, שבתגית "מצפה פלייפר".

ובנוסף לתצפית אל לב העיר, מגבעת קלטון תזכו לתצפית מרהיבה אל המרחבים שמצפון לה - ממפרץ פירת' אוף פורת' (Firth of Forth) שעל חופיו בנויה אדינבורו והלאה.

ראו גם את שני הגשרים הגדולים והמרשימים, החוצים את המפרץ הארוך. אחד הגשרים הוא למכוניות והשני, האדום, הוא למסילת הברזל המרכזית של אדינבורו. קראו עליו בתגית "גשר פורת'".


#טיפים
אל הגבעה ניתן להגיע ברגל, בהליכה קלה של כחצי שעה מהאנדרטה של וולטר סקוט ברחוב פרינסס.

הטיפוס על הגבעה הוא קל ומתאים גם לילדים וקשישים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/HLzpUfSqNSo


ביקור במקום:

https://youtu.be/By-amf8EeSk


הנוף מהגבעה:

https://youtu.be/9sDAq2XWQzg


הדרכה למונומנטים שבמקום:

https://youtu.be/pJ2WMlRcK0c
סודרברג חנות מאפים
#על בית קפה ומאפה מעולה

סודרברג (Söderberg) הוא בית קפה משולב במאפיה, עם השפעה נורדית ברורה, המאפיינת לא מעט עסקי מזון באדינבורו. השילוב כאן טעים ומוצלח - קפה ומאפים סקנדינביים, בדגש על מאפים דניים.

רשת סודרברג החל את דרכה הבריטית ממש כאן, באדינבורו. למעשה, יש באדינבורו שני בתי קפה ושתי מאפיות של סודברג. בשנים האחרונות היא זוכה להצלחה רבה ברחבי בריטניה, כולל סניף מצליח בבירה לונדון.

הרשת הזו מוצלחת ומצליחה ולא סתם. כי הקפה כאן מצוין והשירות מעולה ומסביר פנים. וליד הקפה אולי תרצו לנסות את לחמניות הקינמון הנהדרות שנקראות "קאנבולה".


מבט לסודרברג:

https://youtu.be/sZ5QFvg553g


הכנת המאפים:

https://youtu.be/JHMWWEndXZs


הפיקה השוודי:

https://youtu.be/GpZj-uMOFE0
מפלי אינצ'רי
#על המפלים הנהדרים שליד פורט ויליאם

מפלי אינצ'רי (Inchree falls) הם מפלים מרהיבים, הממוקמים כ-10 קילומטר דרומית לפורט ויליאם.

המסלול המעגלי כאן הוא נחמד וקל ובו תמצאו את עצמכם מהלכים ביער מרהיב. בנקודות תצפית שונות שיש כאן תוכלו לחזות במפלים, כמו גם בתצפית על לוך לינה (Loch Linnhe), האגם הסמוך אליהם.

תנו גם הצצה בסנאים האדומים, שחיים כאן בקבוצות ובאים לסעוד בתחנת האכלה מיוחדת שנבנתה בשבילם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DpqKIyD_CiA


ביקור במקום:

https://youtu.be/K1bGuf3nD-k


מהאוויר:

https://youtu.be/0t0fZ2vmnSk
לוך לומונד
הקלפיז
היאכטה המלכותית בריטניה
פארק חיות הבר היילנד
אספלנדה, טיילת המצודה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.