» «
באקו
העיר באקוּ
#על הכרך הקוסמופוליטי המשלב עיר עתיקה עם מגדלים גבוהים.

בירת אזרבייג'ן באקוּ (Baku) היא העיר הגדולה ביותר מבין ערי הקווקז. העיר שרבים מכנים ”דובאי של הקווקז” היא העיר העשירה והגדולה ביותר באזרבייג’ן ובקווקז כולו.

ממגדלי הלהבה המלהיבים, דרך מרכז אלייב המקומר, קניון דניז שמזכיר את האופרה בסידני וטיילת חוף השואפת להיות הארוכה בעולם, בירת רפובליקת אזרבייג'ן והעיר הגדולה בה מדגימה עוצמה ועושר ומלאה שאיפות. בלילה מואר קו הרקיע של העיר, כשהמבנים הגרנדיוזיים והחדשניים שלה מוארים בשלל צבעים, מסכי וידאו עצומים ותאורה מנצנצת ומרהיבה.

לצד הקידמה והעתיד מציעה העיר המודרנית הזו גם שלל אתרים ומוזיאונים המציגים את העושר התרבותי וההיסטורי שלה. מקסבות עתיקות ועד בניינים גבוהים, השולטים על קו הרקיע של העיר, באזור הסובייטי שלה.

כי לא פחות מהאש שבאזור, בערה כאן גם רוח האדם. ב"עיר הרוחות", כינוי שבאקו קיבלה על שום הרוחות החזקות הנושבות בה מהים הכספי, אפשר לחוש את האש והרוח במוזיאונים שהוקמו בתקופת השלטון הסובייטי ומרוכזים בחלק החדש של העיר, שנבנה באותה תקופה.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "באקו".


#היסטוריה
אזרבייג'ן, "ארץ האש" הקווקזית, היא ארץ שבה בוקעים גז ואש בנדיבות ממעבה האדמה.

כבר בתקופת האבן ישב כאן האדם הקדמון. הוא הותיר אחריו כאן אתרי תרבות קדמונים, עם אלפי ציורי סלע פרטניים, המספרים על חייו בסביבה.

בעבר השתמשו כאן בגז הבוקע בטבעיות מהאדמה כדי להדליק מדורות, להעביר הודעות ולתקשר בין הכפרים.

רבות מהתופעות שעליהן גאוות האזרים קשורים באש. אם זה הר האש, דרך מקדש האש הזורואסטרי ואפילו מגדלי הלהבה המודרניים - אין ספק שהאזרים הם אנשי האש של העולם.

בכל חצי האי הזה אפשר למצוא לא מעט מבצרים מהמאה ה-14, מהימים שבהם באקו הייתה עיר מרכזית על דרך המשי העתיקה. בבאקו העתיקה ניתן למצוא רבים מהחאנים של אותה תקופה, פונדקי הדרכים לשיירות.

במהלך ההיסטוריה שלה הפכה אזרבייג'ן מממלכה עתיקה לטריטוריה טורקית עות'מנית, נכבשה והפכה במאה ה-20 לחלק מברית המועצות וכשזו קרסה היא קיבלה את עצמאותה ונשלטת בשלטון אוטוריטרי.

אבל למזלה היא זכתה ב-1848 להיות הראשונה בה נחפר נפט בעולם. כאן נמצאת באר הנפט הראשונה שנקדחה אי-פעם ועד היום אזרבייג'ן נחשבת לאימפריית הנפט של הקווקז. בתוך באקו תראו אינספור אסדות קידוח שואבות נפט מהאדמה, לא פעם ממש ליד מבנה מגורים.


#גאוגרפיה
באקו נמצאת בקצהו הדרומי של חצי האי אפשרון (Abşeron), בצדו המערבי של הים הכספי. את אזרבייג'ן, שעל חופי הים הכספי, כינו הפרסים "עיר הרוחות", על שום הרוחות החזקות שמייצר בה הים הכספי.

באקו עצמה, בירת אזרבייג'ן והעיר הגדולה בערי הקווקז, שוכנת על חוף הים הכספי. שלושה חלקים יש בה למעשה. ראשונה היא העיר העתיקה, אחריה העיר החדשה, שהחלו לבנות אחרי שגילו נפט באזרבייג'ן. ואחרונה היא העיר הסובייטית, שנבנתה בתקופה בה שלטה בה ברית המועצות. בין לבין משובצים בנייני היוקרה החדשים והעתידניים שנבנים בעיר בעשורים האחרונים.

באקו היא בקודקוד של ארזרבייג'ן כולה, ארץ שמציעה למבקרים בה חלק מהנופים היפים שיש, בעיקר ברכס הרי הקווקז הגבוה, אך גם בקווקז הנמוך.

https://youtu.be/QUmfWZRFXII


#תרבות
באקו היא בירתה ה"מעושרת" של אזרבייג'ן ואחת הערים העשירות בעולם. חלק ממדינה עשירה במשאבים טבעיים, ששכבה דקה יחסית בה נהנית מהפירות הכלכליים של ההצלחה האנרגטית והפיננסית שלה.

אזרבייג'ן היא מדינה מוסלמית פתוחה וסובלנית. בבאקו תחוו עיר שוקקת חיים לכל אורך שעות היום. למעט משרדי הממשלה כאן, האתרים בה פתוחים שבעה ימים בשבוע.

אבל הסיפור התרבותי של אזרבייג'ן מתחיל הרבה לפני שהתגלה בה נפט או שאימצה את האיסלאם. בימי קדם הייתה האמונה של התושבים כאן ממוקדת באש. לאחר שלמדו להדליק אש, הם התפללו אליה ודמיינו שכל מה שקורה בעולם הוא בזכות אותה אש. מכאן תקבל אזרבייג'ן את שמה שפירושו "ארץ האש". כך תמשיך האהבה והאמונה באש ותוביל אותם עד לימינו אנו, בהם נבנים בה מגדלי הלהבה, הדומים ללהבות אש עצומות.

כבר בנחיתה וביציאה אל הטרמינל בשדה התעופה יבלטו הניקיון ומהיוקרה של העיר הזו. אבל באקו, עם לוק של פריז, יומרות של דובאי, אוכל פרסי, זיכרונות סובייטיים וארומה טורקית, היא אולי קצת הכל, אבל בכל זאת עדיין היא.

כי חלק מהקסם של בירת אזרבייג'ן נעוץ בניגוד שבין דת שמרנית וחילוניות מתקדמת, בין פאר לפשטות, בין היוקרה והפאר של רחובות באקו, שנראים אולי אירופאים אבל השמות שלהם, כמו עזיז אלייב או ניזאמי, הם אקזוטיים ולא שגרתיים בנוף השמות של רחובות פאר אחרים בעולם.

ביציאה מהאזורים שתיירים מסתובבים בהם, תכירו רחובות פחות נוצצים, שאפרוריות מסוימת תחליף בהם את הנקיון, הצבע, העיצוב והיוקרה.

אבל מי שעשתה את האקזיט שלה משאיבה מואצת של "הזהב השחור" של הנפט והגז שבאדמתה, רוצה להפוך למשאבת התיירים של העולם המערבי. אחת הדרכים לכך היא ליצור עולם מסקרן ומלהיב שמערב אדריכלות היפר-מודרנית, עם אקזוטיקה והיסטוריה מסקרנת, טבע מרתק וכמובן גם תרבות ואוכל טוב.

כי באקו היא בירה של מדינה שאפתנית, המדגמנת עושר ועוצמה לא מוסתרים. זו חברה שכמעט כל תושביה הומופובים אבל היא מקיימת ללא בושה מצעדי גאווה. שאסור בה להתנשק בפומבי אבל צעיריה שותים אלכוהול בגלוי וללא פחד. זו מדינה שרוצה להיות נסיכות נפט אירופית מוסלמית ומבחינות רבות זה בדיוק מה שהיא.

https://youtu.be/-LZ6x6GFvj0


#מתי לבוא?
החודשים הנוחים ביותר לביקור כאן הם החל ממאפריל ועד נובמבר.


#ויזה
כניסה מישראל לבאקו באזרבייג'ן מחייבת ויזה תקפה. הקציבו לכך כמה עשרות דולרים ו-2 תמונות פספורט.

התהליך הוא פשוט ואפשר להשלים אותו באתר האינטרנט הממשלתי של המדינה, או בשדה התעופה של באקו, עם דיילים מקומיים שמסייעים בכך.


#קידומת אזרבייג'אן
+994


#תחבורה
קבעו מראש את המחיר עם נהגי המונית ואת תתמקחו יותר מדי.


#מים
בבאקו המים נחשבים מתוקים אבל מחוץ לעיר הבירה מומלץ לקנות בקבוקי מים סגורים.


#כסף
המטבע המקומי נקרא מאנאט. ראו למטה קישור למחשבון של Manat לדולר.


#טיפים
לא כל האזרים אוהבים שמצלמים אותם. בקשו רשות לפני שאתם מצלמים.


#חסכון
בהשוואה למערב, המחירים בבאקו אינם יקרים. גם אם במוצרי יבוא הם אינם זולים מדי, במוצרים המקומיים הם נמוכים עד נמוכים מאוד ביחס למערב.

באזרבייג'ן מקובל להתמקח לפני הקנייה ואיש לא יראה בזה בעיה.


#שופינג
גם בתחום הקניות באקו מחברת בין מזרח למערב. שווקים עממיים לצד קניוני פאר ובתי אופנה יוקרתיים, רשתות בינלאומיות ומותגים בסמוך לחנויות שטיחים ועתיקות.

קניות שוות תוכלו לעשות באחד הקניונים הגדולים או ברחוב ניזאמי (Nizami), רחוב הקניות המרכזי שעובר במרכז העיר.

אוכל ומוצרי מזון זולים כאן מאוד ונמכרים בסופרמרקטים הגדולים או בשווקים.

שימו לב, הוצאת כלי כסף, כלי נחושת ושטיחים מאזרבייג'ן מחייבת קבלת תעודת "שהדת נעמה" (SHAHADAT NA'AME), המאשרת הוצאה של פריטים מהמדינה. חשוב כדי להימנע מקנסות, עיכובים ואף מאסר.


#אוכל
האוכל באזרבייג'ן די קרוב למטבחים השכנים של איראן וטורקיה וגם למטבחי ערב. האוכל האותנטי במטבח האזרי יכלול מרקים מעולים, ממולאים למיניהם, קבב מבשר כבש או נתחי עוף המוגשים על לאפות דקיקות, עלי גפן המכונים כאן "דולמה" וגבינות טעימות.

לצד שיפודי בשר על הגריל, או דגים טריים מהים הכספי, על שולחן האוכל האזרי העממי יוגשו בדרך כלל תבשילים תורכיים ופרסיים. לצידם יונחו לאבאש, עלי גפן וסלטים משובחים עם חצילים, סלק ושלל עשבי תבלין.

על השולחן של המסודרים יככב ללא ספק המעדן והכוכב הקולינרי המקומי הקוויאר השחור. אזרבייג'ן היא ממובילות העולם בהפקתו.

הארוחות מסתיימות לא פעם בסורבה עם מי ורדים או במיץ רימונים מתוק ונהדר.


#תשר
טיפים בבאקו ובמדינה כולה הם יוצאי דופן ולא תמיד נדרשים. מצד שני הם יתקבלו בברכה, כמו כל מקום אחר בעולם. טיפ נכון יהיה של כ-10%.


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים הם Type F ו-C וגם E יתאים להם (ראו למטה קישור עם צילומים).


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה סרטון שיציג לכם את העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/aU5ObTn0qrQ


הילוך מהיר:

https://youtu.be/uyB5JBDRujI


הדרכה:

https://youtu.be/xpWm-Xi8vVA


אדריכלות:

https://youtu.be/uY31Yu2qSAU


הארץ:

https://youtu.be/2XYGYhlAc6g


הטבע של אזרבייג'ן:

https://youtu.be/TtydUnkMnz0
אקווה פארק באקו
אקווה פארק באקו
#על פארק המים בבאקו

ביום לוהט יהיה פארק המים של באקו אחת האטרקציות הטובות של העיר לכל המשפחה.

בפארק, הידוע בשם "אקווה פארק" (Aqua Park), אין מגוון של אטרקציות מים. זהו פארק מים מקומי וקטן יחסית, עם שתי בריכות חיצוניות ובריכת ילדים אחת.

הוא לא אחד הגדולים או המשוכללים שהייתם בהם, אבל כשחם מאוד אולי תרצו לבלות בו כמה שעות, ודאי בחופשה עם הילדים.

אקווה פארק באקו פתוח עונתית - בהתאם למזג האוויר. בקיץ מציע פארק המים מפלט מרענן מהרחובות ההומים של העיר. זהו יעד פופולרי עבור מקומיים ותיירים כאחד, המספק אטרקציות מים מועטות ומעט בידור לכל הגילאים.

מחיר הכניסה זול למדי. עם מגלשות המים והבריכות, האקווה פארק יאפשר עד חצי יום, שיהיה מהנה וייתן חוויה קרירה גם בקיץ.

בנוסף לבריכות והמתקנים שבו, מתקיימות בפארק בעונה גם הופעות והפעלות של צוותי הווי ובידור לכל המשפחה.


#טיפים
פארק המים הזה פתוח בקיץ בלבד.

באזור הלוקרים ניתן לאחסן חפצים אישיים.

מומלץ להביא איתכם מגבות וכפכפים או נעלי חוף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tAbKIQ85JIE


ביקור במקום:

https://youtu.be/0wNXQBOhZeA


בלוגרים:

https://youtu.be/_AeCjCtEGWY
המוזיאון לאמנות מודרנית באקו
המוזיאון לאמנות מודרנית
#על המוזיאון של מי שיוצרים אמנות מודרנית

המוזיאון לאמנות מודרנית (Museum of Modern Art Baku) בבאקו הוא מוזיאון נחמד, הבנוי כבניין חדשני, מרווח ומלא באור טבעי.

המוזיאון מומלץ לשוחרי אמנות ובמיוחד לשוחרי אמנות מודרנית. יש בו אוסף קטן ונחמד של יצירות אמנות מודרנית מהעולם, כולל מספר עבודות של פבלו פיקאסו, סלבדור דאלי ומארק שאגאל היהודי-צרפתי.

אבל את עיקר העניין כאן תמצאו באוסף האמנות של אמנים אזרים, שיצרו אמנות מודרנית במהלך המאה ה-20. בולט כאן גם אוסף מרשים של זרם שנקרא "האוונגרד האזרבייג'ני" ומציג אמנות אזרית שנוצרה מאמצע המאה הקודמת ועד לאמנות בת זמננו. האוסף הזה כולל בעיקר עבודות של ציור ופיסול וניכרת בו שאיפה לשחרור נפש האדם.

זוהי אמנות עכשווית ומרתקת, דווקא בשל החיבור המרשים של התרבות האזרית, בין חדש ופורץ דרך למסורתי ומחובר לעבר.

את המוזיאון הזה חובבי אמנות מגדירים כאחד המוזיאונים השווים בבאקו.


#טיפים
תערוכת יצירות האוונגרד ממשיכה גם בבית הקפה האמנותי והמסעדה שבמוזיאון.

בחנות הספרים נמכרים שלל כותרים על אמנות ואדריכלות ומוצרים מעוצבים או עם טוויסט אמנותי נוספים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qUnTu5sbYjU


ביקור במקום:

https://youtu.be/GW1P-xo4r4Y


הדרכה:

https://youtu.be/eqk0ieDTuhI
יאסיל מרקט
שוק יאסיל
#על שוק הירקות והפירות בבאקו

יאשיל מרקט (Yashil Bazaar) הוא שוק בו תוכלו להתרשם בעיקר מהחקלאות המקומית. עבור רבים מהתיירים מדובר באטרקציה.

בקניות, לעומת זאת, הוא לא ישרת את התייר שבכם. אין כאן מוצרים לבית או מציאות אחרות. מדובר בשוק שבעיקר נמכרים בו פירות, ירקות, חמוצים, פירות יבשים ותבלינים.

חפשו כאן בעיקר את הזנים הנדירים ואקזוטיים של הפירות והירקות. אם הילדים מטיילים אתכם תנו להם את משימת הבילוש הבאה.


#משימת בילוש לילדים
גלו ירקות ופירות שהתחפשו. מצאו למשל כאלה שהם בצבע שונה מהרגיל, כאלה שהם בגודל אחר ממה שאנו מכירים, שהם בצורה שונה ממה שאצלנו במקרר או משלבים שני פירות או שני ירקות מוכרים וכדומה. כל תגלית כזו תעניק לכם נקודה.


#טיפים
אל תגיעו במיוחד.

הביקור כאן לא יהיה ארוך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tH8WIAtHNss


הדרכה:

https://youtu.be/TiQGgZwk1Wg

באקו

מול 28
מול 28
#על קניון 5 הקומות של באקו

מול 28 (28 Mall Baku) על חמשת קומותיו נמצא ליד תחנת המטרו הסמוכה, תחנת 28 במאי, הנקראת על שם יום העצמאות של אזרבייג'ן.

זהו קניון גדול ומודרני, שמזכיר קניונים באירופה אך גם סובל מאקוסטיקה בעייתית, במיוחד בעומס תיירים שמייצר המון רעש.

בקניון המון חנויות, ביניהן 70 מותגים, חלקם מקומיים וחלקם בינלאומיים ומוכרים היטב לתיירים. ביניהם תמצאו את ברשקה, זארה, אלדו, מנגו, ניו יורקר, גאפ, נקסט ועוד.

עוד בקניון סופרמרקט גדול להצטיידות וקומפלקס הקולנוע הפופולארי בבאקו.

בקומת האוכל של הקניון לפחות 15 מסעדות ובתי קפה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zJtXbTPw3AY


ביקור במקום:

https://youtu.be/a0Tzpwr_XsQ


תצוגת אופנה בקניון:

https://youtu.be/_aXk6qLhLlY
העיר הפנימית
העיר הפנימית
#על באקו הקדומה מוקפת החומה

העיר העתיקה של באקו, או "העיר הפנימית" (Icheri Sheher), היא עיר בת כמעט מילניום, שהוקמה במאות ה-11-12 לספירה.

כמו ערים היסטוריות רבות, היא מאופיינת במבוך של סימטאות בנויות כמבוך, רחובות צרים ובתים מאבן גיר. כל אלה לצד מסגדים קטנים, חאנים, בתי מרחץ ובתים משופצים עם מרפסות עץ.

בין חומות העיר העתיקה הזו, בה חלפו בעבר שיירות הגמלים שפניהן למסעות ארוכים בדרך המשי, הפכו ה"קראוון סאראי", החאנים או פונדקי הדרכים של אותם ימים, למסעדות עתירות אווירה ולחנויות המוכרות אמנות, חפצי נחושת, צעיפים, כלי קרמיקה, נרגילות, שטיחים, סמוברים, אבני חן ומוצרים אחרים במלאכת יד.

צורת העיר הפנימית היא של מצודה אליפטית, המוקפת משלושה צדדיה בחומה. בצד המערבי שלה אפשר למצוא את מוזיאון הספרים המיניאטוריים, את ארמון שושלת שירוואנשה שאחריו, ואחרי שיטוט קל גם את מגדל הבתולה העגול, שממוקם בסמוך לים.

העיר פנימית הוכרה בשנת 2000 על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי, גם אם יותר מחצי מהמבנים שבה לא ממש נחשבים עתיקים.

שני המבנים הבולטים בעיר הפנימית הם מגדל הבתולה וארמון שושלת שירוואנשה.


#טיפים
מרבדי הדשא הירוקים שמפרידים בין העיר העתיקה לים הם מקום מצוין להתרגע בו כשעייפים או רוצים לנוח אחרי ארוחה במהלך היום.

העיר העתיקה יפה לטיול, גם במהלך היום וגם בשעות הערב.

בחנויות העיר העתיקה מותר ואפילו מצופה להתמקח (בנימוס) עם המוכרים.

העיר מוקפת חומה ויש בה מבנים עתיקים, שהבולטים בהם הם ארמון שירוואנשה, מהמאה ה-15 ומגדל הבתולה מהמאה ה-12.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/px_S-idMosI


ביקור במקום:

https://youtu.be/zib244i3eZQ


מהאוויר:

https://youtu.be/7MYSlK-PUZ0
פסל האישה המשתחררת
פסל האישה המשתחררת
#על פסל האישה המסירה את הרעלה

פסל "האישה המשתחררת" (Azad Qadın Heykəli) הוא פסל מרגש של אמן אזרי בשם פואד עבדורחמנוב. בפסל נראית אישה המסירה את הרעלה שלה.

הפסל הזה הוא סמל לעיר באקו, המשתדלת להיות מודרנית ולהשתחרר מכבלי המסורת והעבר שלה.

כי באקו עצמה היא עיר פתוחה וסובלנית, המצליחה לשלב דת עם חיי יום יום. בירה ואלכוהול אפשר להזמין כאן כמעט בכל מקום, במדינה בה רבים מהצעירים מתגוררים עם ההורים עד החתונה ולא פעם גם אחריה. בנות מהלכות כאן לא פעם בנעלי עקב ושמלות קצרצרות, לצד נשים בחיג'אב או ברעלה שחורה עם חרכים לעיניים.

הפסל מסמל גם את האומה כולה. כי אזרבייג'ן המוסלמית היא אמנם שיעית, שמרנית ומשפחתית - אך עדיין מדינה דמוקרטית, מתקדמת ובעלת אופי חילוני וחופש דת מוחלט.

פסל "האישה המשתחררת", בו היא פושטת מעליה את הרעלה, הוא גם סמל לזכויות הנשים במדינה. כי זו מדינה שלא רק חזותה היא מערבית, אלא גם אופיה, עם רחובות בטוחים גם לנשים ולא רק לגברים.
הטיילת של באקו
טיילת החוף של באקו
#על הטיילת שלאורך החוף של באקו

הטיילת של באקו, או שדרת באקו (Baku Boulevard), היא טיילת נהדרת לאורך חופו הרוגע של הים הכספי. טיול של ערב בה יספק לכם אוויר ים צח ונקי, ביחד עם היכרות נעימה עם באקו של שעות הפנאי.

באקו נראית מכאן כמעין שילוב של דובאי, עם המבנים האולטרה מודרניים שלה, ושל פריז עם הרחובות הגדולים והמסודרים כל כך.

הטיילת, השואפת להיות הארוכה ביותר בעולם, הוקמה בעבר הרחוק על ידי ברוני הנפט המקומיים. היא שופצה והורחבה עם השנים שיפוץ משמעותי.

היום תראו כאן שלל מבנים אדריכליים מטורפים, כולל קניונים מודרניים, מלונות ענק ועוד. מרחוק ניבט גם קו המגדלים המרשים של העיר.

גם אם הכול מסביבכם מרשים, מנצנץ וענקי, יש כאן כמעט 16 קילומטרים של טיילת מוארת על החוף, בה כיף ליהנות מטיול רגוע על שפת המים.

לאורכה של הפרומנדה המהודרת שלל פסלים, מזרקות, אמני רחוב, ספסלים לצפייה רגועה אל הים, בתי קפה ומסעדות.

בהליכה בטיילת יתכן שתגיעו ותעברו גם ליד אטרקציות ומתקני ספורט כמו מועדון יאכטות ומתחם שחייה אולימפי.

הילדים ואתם תוכלו ליהנות כאן ממיני לונה פארק, עם גלגל ענק וקרוסלת סוסים לכל המשפחה ולכל כיס, מהגלגל הענק שנקרא "העין של באקו" וממתחם "ונציה הקטנה" המדמה את עיר התעלות ומאפשר לשוט בו בגונדולה.


#טיפים
הטיילת היא מקום מעולה להליכה ספורטיבית וריצה באווירה שונה.

טיול של ערב על רקע העיר ואורותיה המנצנצים הוא חוויה מיוחדת ורומנטית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bZLAE-ArEAg


ביקור במקום:

https://youtu.be/OsuhOJLDEOQ


ריקוד:

https://youtu.be/ET8-w3Qw5ME


הדרכה:

https://youtu.be/la5LAEngmI8


7/40 restaurant
מסעדת 7/40
#על בבאקו: מסעדה כשרה עם טעמים כמו בבית

מסעדת 7/40 הכשרה (7/40 restaurant) בעיר באקו היא תגלית של ממש ליהודים דתיים או מסורתיים שרוצים לאכול אוכל כשר ויהודי בעיר.

אומרים כאן שהמסעדה שנפתחה בשנים האחרונות במרכז באקו היא המסעדה הכשרה הראשונה באזרבייג'אן. המנות בה הן מנות יהודיות מסורתיות, ביחד עם אוכל ישראלי פופולרי כמו פלאפל וחומוס.

מטבע הדברים יש ב-7/40 גם אוכל אזרי מהמטבח של אזרבייג'ן, לאחר התאמות כך שיעמדו בכללי הכשרות.

הרב המקומי בעיר, שניאור סגל, הוא המשגיח של המקום אבל נא להתעדכן בזמן הביקור במקום.
מסגד ביבי-אייבאט
#על המסגד שמשקיף על העיר מלמעלה

מסגד ביבי-אייבאט (Bibi Heybat Mosque) מדגים היטב את האדריכלות האיסלאמית המסורתית והכל כך מיוחדת. זהו מסגד מרשים ויפה להפליא. רבים רואים בו אתר חובה בביקור בעיר.

העיצוב המקורי של המסגד הוקם במאה ה-13 על ידי מלכי שושלת שירוואן. את המסגד הקדום ההוא הרסו הבולשביקים לחלוטין ב-1936. כבוד לדתות לא היה הקטע שלהם. הם הרי גרסו שהדת היא אופיום להמונים...

אך בשנות ה-90 של אותה מאה, 60 שנה אחרי ההרס ועם תום התקופה הקומוניסטית, חזרה הלגיטימיות של הדת לחיי התושבים. אז שוחזר המסגד בשחזור מדויק, מוקפד ונאמן למקור המפואר שניצב כאן בעבר. את המסגד המשוחזר אתם רואים עכשיו והוא כאמור אחד היפים שתראו בחייכם.

התיירים, אגב, מגיעים למסגד לא רק בשביל לראות את המבנה המיוחד והאדריכלות שלו, אלא גם כדי ליהנות מהתצפית הנהדרת שבסמוך לו. ממיקומו על הגבעה הצופה על כל באקו מלמעלה, מאפשר מיקומו של המסגד נקודת תצפית יפהפייה אל העיר כולה ואל הים הכספי, עד קו האופק.


#טיפים
השתדלו להגיע בשעת בין הערביים. התצפית על השקיעה מכאן היא מחזה מרהיב ואחד הרגעים היפים והרומנטיים בבאקו.

הגיעו במכנסיים ארוכים, גם גברים וגם נשים. נשים שלא יגיעו בשרוולים ארוכים יקבלו צעיפים בכניסה. גברים המכנסיים קצרים יקבלו ארוכים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Cj3AxFQfjg4
מסגד טאזה פיר
#על המסגד הגדול בבאקו

בשטח של 1,400 מטרים רבועים מסגד טאזה פיר (Taza Pir Mosque) הוא המסגד הגדול ביותר והמרשים בבאקו.

לידתו לא הייתה קלה. יזמה ומימנה את בנייתו בשנת 1905 פילנתרופית תושבת באקו והבנייה הסתיימה ב-2014. שלוש שנים אחר כך הביאה מהפכת אוקטובר הרוסית לסגירתו.

במהלך תקופת הבולשביקים בברית המועצות, כשהשלטון לא מתיר פולחן דתי כי "הדת היא אופיום להמונים", הפך המסגד המפואר לבית קולנוע. במשך השנים הוא ימשיך ויירד עוד יותר. לעיתים הוא שימש אפילו כאסם תבואה. רק בשנת 1943 הוא שב והיה לבית תפילה.

עיצוב המסגד הוא בסגנון הקלאסי, בקווים סימטריים ופשוטים במיוחד, סממנים שהופכים אותו למבנה חינני ומרשים.

חלקם העליון של שני צריחי המסגד מצופה כיום בזהב טהור ועל כיפתו המפוארת אפשר לראות תבליטים ורישומים דתיים.

בתוך המסגד ניתן לראות עיטורים מסורתיים וקישוטים מצוירים ונדירים בסגנון האזרי הייחודי.


מבט מרחוק:

https://youtu.be/ls64swiE9ZQ
אטשגה, מקדש האש
#על מקדש פולחן הזרטוסטרים העתיק

מקדש האש, אטשגה בלשון המקום או ארמון האש (Ateshgah Fire Temple), מזכיר בצורתו מצודה עתיקה. אבל בעצם מדובר במקדש ובו מתחם דתי, בעל צורה מתומנת, שבמרכזו מזבח.

בעבר דלקה במזבח הזה אש תמיד של גז טבעי שבקע מהאדמה ללא הפסקה.

המקדש המרשים נבנה במאה ה-17 על ידי נזירים זורואסטרים שהאמינו וסגדו לאש ונמשכו אל האש התמידית שדלקה כאן. מאז הוא שימש כמקדש וכמקום פולחן למאמיני דת זרטוסטרא, דת פרסית עתיקה שעד המאה ה-6 הייתה נפוצה באזור.

את המזבח שבו בערה אש התמיד הקיפו חדרי הנזירים הצנועים. במקור הם היו אנשי ה"זורואסטריאניזם", דת הזרתוסטרא שהאש היא מרכזית בפולחנם ומסמלת את הטוב שבעולם. אגב, הם סגדו לא רק לאש, אלא גם לצלב ההפוך, מהסמלים החשובים של המזרח הרחוק וזה שממנו נגזר צלב הקרס, אבל סמל טוב.

המבנה, שהוקם במקור כמקדש לדת הזרתוסטרא, שימש בהמשך גם מאמינים הינדים, שעברו כאן כסוחרים ותיירים על דרך המשי העתיקה, שבאקו הייתה עיר מרכזית בה.

המקדש הזה מהווה את אחד מסמלי אזרבייג'ן. לא כולם יודעים שהמילה "אזר" (Azer) באזרבייג'ן פירושה בשפה העתיקה שלהם "אש".

במוזיאון ההיסטורי הקטן שבמקום, מוצגים ממש בתוך חדרי הנזירים הקדומים, שלל ממצאים ומיצגים המספרים את סיפורו של המקום ואת סיפורה של דת זרתוסטרא.

מקדש האש הזורואסטרי העתיק הזה נמצא בסוראחאני (Surakhani), פרבר המרוחק כחצי שעה נסיעה ממרכז העיר.


#איך בוערת כאן האש?
באזור בו נבנה המקדש דלקה בעבר אש תמידית. היא ניזונה מגז טבעי שבקע ללא הפסקה ממרבצי גז טבעי תת-קרקעיים.

התופעה הזו המשיכה מאות שנים. אך לאחר שהחלו לשאוב את הגז באזור באופן מסחרי, חלה הידלדלות במאגר הגז הטבעי שסיפק גז לבערה. ב-1969, משאזל הגז באדמה, כבתה האש הקדושה. מאוחר יותר ובעקבות כך, המתחם הקדוש ננטש.

עם הזמן התקינו פרנסי אזרבייג'ן במקום צנרת גז והחלו להזרים שוב גז אל המזבח, הפעם בצינור. מאז דולקת שוב האש, התחדש הקסם, גם אם ח"כ באופן טבעי, והתיירים חזרו לבקר במקדש המסקרן.


#טיפים
במקום יש חנות מזכרות נחמדה.

במסעדה שכאן תוכלו לסעוד כשברקע מוזיקה אזרית שמשלימה את האווירה המיוחדת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Xqc2GB4CzYo


ביקור במקום:

https://youtu.be/n2dAaZFSqfY


הדרכה:

https://youtu.be/6MzFb1N8qz0
דאשגיל גבעות הבוץ
#על הרי הגעש הבוציים המבעבעים על הגבעה

דמיינו הר געש שמבעבע בוץ דווקא וקיבלתם את אזור גבעת דאשגיל (Gobustan Mud Volcano). הגבעה הזו מאופיינת בהרי געש של בוץ וחובבי הטבע ישמחו לגלות כי כאן נמצאים כמעט מחצית מתוך 800 כאלה שקיימים בעולם.

מדובר בפסגת גבעת דאשגיל (Daşgil) בה תגלו נוף שמזכיר את הירח ובו צורות חרוט בכל מיני גדלים. זהו סוג של הרי געש בוציים (Palcik Vulkanlar) וזעירים, שמדי פעם מתפרץ מהם בוץ אפור ומאוד סמיך. בין לבין הם פולטים נוזלים וגזים מרובים.

זו תופעת טבע נדירה ומסקרנת ומחזה מרשים מאוד. הבוץ שמבעבע מתוך האדמה ללא הפסקה מכיל שלל מינרלים. אפשר למרוח אותו על הגוף ויש אפילו מי שממלאים בקבוק למזכרת.


#טיפים
הביקור בדאשגיל, שנמצא רבע שעה מהכניסה לשמורת גובוסטאן, מומלץ מאוד.

אפשר להגיע לכאן בסיורים מבאקו או לשכור נהג מונית שיכול לנסוע בשטח.

גם בשמורת גובוסטאן תוכלו לשכור נהג עם ג'יפ או מכונית לאדה שייקח אתכם לכאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/FilOLE2Ihv4


ביקור במקום:

https://youtu.be/kbX2hrSURL8


הדרכה:

https://youtu.be/qHDDt9AbnQQ
אולם הקריסטל
#על האולם המפואר שנבנה לכבוד האירוויזיון

מדינות רבות מתחרות על אירוח תחרות האירוויזיון. משזכתה אזרבייג'ן בתחרות היא נאלצה לבנות בתוך שנה אולם גדול לאירוח התחרות היוקרתית.

התוצאה הייתה אולם הקריסטל של באקו (Baku Crystal Hall), אולם מרשים המסוגל להכיל 25,000 צופים, שנבנה בבירת אזרבייג'ן ובו התקיימה ב-2012 תחרות השירה האירופית.

את האולם היוקרתי בנו אז על חוף הים הכספי, על מעין חצי אי קטן שיצרו מדרום למרכז העיר, בצמוד לכיכר הדגל הלאומי.

וכך, מאז התקיימה בו תחרות השירה האירופית, ממשיכים בעיר לקיים באולם הקריסטל מופעים והוא נחשב לאולם האירועים הפופולרי שבה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XAK0cDtypio


מרחוק:

https://youtu.be/ipzz54XtSEs


ביקור במקום באירוויזיון:

https://youtu.be/MeG2SSsaoww
פארק בולוואר
#על הפארק עם הקניון בבאקו

פארק בולוואר (Park Bulvar) בבאקו הוא פארק גדול, שופע מדשאות ירוקות ומטופחות, ערוגות פרחים ועצים נדירים, מתקני שעשועים ושלל מקומות ישיבה ומנוחה.

באזור בפארק שנקרא "ונציה הקטנה" תוכלו לשוט בקיץ בגונדולה.

הפארק נמצא לצד הטיילת הרחבה של העיר, ממש ליד מוזיאון השטיחים שצורתו היא של שטיח מגולגל.

בקצה פארק בולבארד הגדול תמצאו את מרכז הקניות (Park Bulvar Mall) קניון מפואר ויוקרתי עם שלל חנויות. מעבר לחנויות מציע הקניון בתי קפה, מסעדות, אזורי פעילות לילדים, בתי קולנוע ופלנטריום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JseUzJXqtR8


ביקור במקום:

https://youtu.be/Wi2b0KgId3U


הפארק והרחוב שלו בלילה:

https://youtu.be/7NshN83Mc9s
קניון פארק בולוואר
#על הפארק עם הקניון בבאקו

הקניון שבקצה פארק בולבארד הגדול הוא מרכז קניות ענקי ומרשים (Park Bulvar Mall) המציע ארבע קומות של קניון מפואר ויוקרתי, עם שלל חנויות ומותגים בינלאומיים רבים.

בין המותגים שנמכרים כא אפשר למצוא שמות כמו נייקי, בנטון, טומי הילפיגר, אדידס, מנגו, ניין ווסט ועוד.

מעבר לחנויות מציע הקניון בתי קפה, מסעדות, אזורי פעילות לילדים, בתי קולנוע ופלנטריום.

מיקומו ממש ליד חוף הים ובסמוך למלונות הגדולים בעיר מזרים לכאן לא מעט תיירים. אך הקניון אהוב כמובן גם על תושבי באקו עצמם.


#טיפים
למי שזקוקים למנוחה מהשופינג יש בחוץ שלל ספסלים ומדשאות מטופחות, עם בריזה נעימה ונוף אל הים הכספי.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/x3k81An3WB0


ביקור במקום:

https://youtu.be/0r6NQQqi3BU


אופנה בקניון:

https://youtu.be/6RpAP8IzEc8
שוק טאזה באזאר
#על השוק המרכזי של באקו

טאזה בזאר (Taza Bazaar) הוא אחד המקומות שבהם תחושו את המסורת והמטבח של באקו ואזרבייג'ן כולה. השוק המקומי שפועל כאן ברצף מאז המאה ה-15 הוא השוק העיקרי של באקו.

למבקרים הוא מציע חוויית שוק צבעונית ותוססת, עם מיטב ריחות וטעמי העיר. הוא מוצף בתוצרת חקלאית טריה מהכפרים והחקלאים שברחבי האזור ומאזרבייג'ן כולה. עוד נמכרים כאן מגוון דגים ושלל מעדני ים מהים הכספי שעל גדותיו שוכנת באקו.

בשלל הדוכנים והחנויות הקטנות של השוק תוכלו לטעום ולקנות כמעט כל דבר שתחפשו. יש כאן מגוון גדול של חליטות לתה, פירות יבשים, צנצנות חמוצים צבעוניים ובחלקם ממש מפתיעים.

תמצאו בשוק טאזה שלל תבלינים, כולל נדירים. ביניהם גם תמצאו את הזעפרן בגרסה מקומית ועוד.

ליד מגוון פירות וירקות, אגוזים, רימונים ועוד מטעמים במחירים שווים, יש בשוק העתיק הזה גם שלל מסעדות ודוכנים של אוכל רחוב, עם ההפתעות הקולינריות מסביבתן של באקו ואזרבייג'ן, בין השאר מהמטבחים של רוסיה, טורקיה וגיאורגיה.

רבים יודעים שאין מקום טוב מהשוק כדי לחוות בו את טעם העיר שאליה הגיעו. ואכן, כאן בשוק תמצאו כמה וכמה מסעדות אזריות זולות במיוחד, שבהן תוכלו לקבל את החוויה הקולינרית המדויקת ביותר של באקו, במחירים שווים לכל נפש.


#טיפים
התמקחו אבל לא להגזים. המחירים נמוכים גם ככה.

קוויאר בלוגה, הוא הקוויאר השחור והלא חוקי לדיג, נמכר כאן בסתר ובמחיר זול יחסית. אם אתם חייבים, זה המקום לטעום את המאכל של האלפיון העליון ולגלות אם החמצתם משהו.


ביקור במקום:

https://youtu.be/DfE9--WneRc


קניון גנג'ליק
#על הקניון המוצלח ביותר לשופינג שווה

על קניון גנג'ליק (28 mall baku) תיירים רבים אומרים שזה הקניון הכי שווה לעשות בו שופינג.

הקניון הזה שבמרכז העיר, לא נמצא באזור שתיירים מרבים לפקוד. לכן הוא פחות מוכר למי שאינם תושבי באקו.

אבל קניון Ganjlik הוא קניון גדול מאוד ומציע הרבה מותגים ידועים, הנמכרים במחירים מצוינים לכיס. בין השאר תמצאו כאן מותגים בינלאומיים כמו זארה, ברשקה, פול אנד בר, סטרידבריוס ועוד.

בנוסף להם יש כאן גם לא מעט מותגים מקומיים וזולים יותר. ביניהם אפשר למצוא בין היתר גם נעליים, בגדי בייסיק ובגדי ילדים שווים.

ואם הזכרנו ילדים אז יש בקניון Ganjlik כמה מתחמים מעולים לילדים. עם ג'ימבורי, הוקי שולחן, מתחם ארקייד ומשחקי מחשב ועד בית קולנוע - הילדים ייהנו כאן מאוד.

בקניון גם חנות ענקית ונעימה למוצרי חשמל ואלקטרוניקה, סופרמרקט Bravo גדול שמציע גם צעצועים ובגדים ועוד.


#טיפים
יתרון גדול הוא האפשרות לשלם כאן לא רק בכסף מקומי או באשראי, אלא גם בדולרים וביורו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k4NNxExoyHI


ביקור במקום:

https://youtu.be/xQ3eCYEk-5E
מדרחוב ניזאמי
#על מדרחוב הקניות והבילוי של באקו

שדרות ניזאמי (Nizami Street), או מדרחוב ניזמי, נקרא על שמו של המשורר הפרסי המפורסם ניזאמי. זהו הרחוב הראשי לבילויים וגם מדרחוב הקניות והשופינג בסטייל אירופי של מרכז העיר.

בין שלל הפסלים, המזרקות היפות, המסעדות, דוכני הפאסט פוד ובתי הקפה הנעימים, ממתינים לאורך המדרחוב הראשי ספסלים לישיבה וגינות ציבוריות.


#שופינג
בשדרת הקניות ניזאמי חובבי השופינג ימצאו רשתות יוקרה רבות, מאות חנויות אופנה, עיצוב ומזכרות, ליד שלל חנויות נעליים, תכשיטים וצעצועים.


#בערב
בבילוי של סוף היום המדרחוב הכיפי ושוקק החיים הזה מואר היטב ונותן תחושה של חגיגה שנעים להיות בה.

אמנים, נגנים, עושי להטים ומופעי רחוב משעשעים מוסיפים צבע לבילוי כאן ומניזאמי יוצאות סמטאות עם מסעדות קטנות של אוכל מקומי.

רחוב ניזאמי, או ליתר דיוק שדרת הקניות ניזאמי, הוא אולי המקום לחפש בו מציאות בקניות ובשופינג. אבל הוא גם מקום נחמד לבילוי של ערב בבאקו.


#טיפים
בסופי השבוע המדרחוב נוטה להיות מעט עמוס.

בניזאמי תמצאו חנויות להמרת כסף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/a0zaHq7h9RM


ביום:

https://youtu.be/R1-3mEcBOTo


ביקור במקום:

https://youtu.be/LKxa1C2FOhs
סומגאיט
#על עיר התעשייה הכבדה של קזחסטן

סומגאיט (Sumgayit) היא עיר תעשייה חשובה באזרבייג'ן. העיר האזרית הזו מהווה ככל הנראה את המרכז המסחרי הסובייטי באזרבייג'ן.

יש בה עשרות מפעלים שמזהמים את הסביבה ופולטים מעל 100 אלף טונות בשנה של כימיקלים תעשייתיים וחקלאיים.

העיר הזו היא סיפור עצוב של זיהום בלתי אפשרי שהוא תוצאה של תיעוש מוגזם, נצלני ובעיקר לא חכם. שיעורי מחלת הסרטן בעיר עברו את 50% האחוז מהממוצע הלאומי של ההדבקה בשאר המדינה. גם כמות התינוקות שנולדים עם פגמים גנטיים חמורים והעוברים המתים בסומגאיט, הם גבוהים לא פחות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Mt5fVKBvaDE
ארמון שירוואנשה
#על הארמון היפהפה והאוריינטלי של שושלת שירוואנשה

ארמון שירוואנשה (Shirvanshah Palace) הוא ארמון מרכזי יפהפה ומרובה מבנים, בו משולבים קשתות ועיטורים אוריינטליים, לצד מבני מסגד, חמאם ומאוזוליאום עתיקים.

את הארמון אדיר הממדים בנו בימי הביניים בני שושלת שירוואן העתיקה, שושלת מלכותית ששלטה בצפון-מזרח אזרבייג'ן בעבר. הוא הוקם, כך מאמינים, על קברו של קדוש סופי, שהיה בחסות השושלת. הארמון שרד במשך כמעט 800 שנה. אך את בני שושלת שירוואנשה הוא שירת רק במשך מאה אחת, לפני שנכבש על ידי שושלת פרסית שפלשה אז לעיר.

ארמון שירוונשה, שיש הכותבים את שמו "ארמון שירואן שאה" (Shirwan Shah), הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. כמו מגדל הבתולה העגול, גם הוא ממוקם בנקודה גבוהה ברובע העתיק בבאקו וגם הוא נחשב לסמל לאומי של אזרבייג'ן.

מרבית המבנים שתראו בארמון של ימינו נבנו במאה ה-15 ושוחזרו בקפדנות במהלך המאות האחרונות. לצידם ניתן לראות את את הקברים המפוארים של בני משפחת המלוכה ואת שרידיו של אולם הנשפים והמסגד שעמדו כאן בעבר.

המבנה המרשים ורחב הידיים הוא כיום מוזיאון המתעד את חייו כאן של השאה המקומי. בין תחביביו של השאה היו נשק וסוסים וניכר כאן עד כמה השקיע בשניהם.


#מה תראו כאן
בכניסה לארמון תוכלו לראות מצגת אורקולית שבוקעת מקרקעית באר. בהמשך תראו תקרה מגולפת, גבוהה ומרהיבה. עוד מוצגים כאן שלל פריטים מהארמון של אותם ימים, כמו תכשיטים, כלי קרמיקה, שטיחים ופריטי אמנות עתיקים.

אחדים מהחללים שבארמון מאחסנים את המוזיאון להיסטוריה של שושלת שירוואן.

הקומפלקס של ארמון שירוואנשה (Şirvanşahlar sarayı) מכיל כמה מבנים. ביניהם בולטים:

דיוואן האנה (Divan xanə) - הוא ביתן אבן מתומן הממוקם במרכז חצר מוקפת בקשתות ועיטורים אוריינטליים מרהיבים.

מאוזוליאום - קברי המלכים. לידו מסגד מהמאה ה-15, שממוקם בחצר התחתונה של המתחם.

עוד מסגד - נמצא בצידו הצפון-מזרחי של הארמון ובו שני אולמות תפילה - אחד לגברים ואחד לנשים.

חמאם - בעל 26 חדרים ונמצא בצד הדרומי של הארמון. חלקו בנוי מתחת לאדמה במטרה לשמור על הטמפרטורה.


#טיפים
הסיור בארמון מעניין. השתדלו שלא להחמיץ אותו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/x5bp7Lozq4g


ביקור במקום:

https://youtu.be/hOWdqluLREw
מסעדת סקיי גריל
מסעדת דולמה
שמורת גובוסטן
הדגל הגבוה של באקו
קניון נרגיז


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.