» «
מוסקבה
העיר מוסקבה
#על בירת רוסיה
מוסקבה של ימינו היא עיר מערבית ומודרנית ומהערים היפות בעולם, העיר הגדולה באירופה ועיר מרשימה בכל מובן. ביקור בה הוא סוג של כניסה למנהרת זמן המשלבת מהפכות ונצחונות, עם פלישות ותבוסות קשות, רגעים של התעלות עם טרגדיות נוראות, פריצות דרך עולמיות עם ימי דיכוי אזרחים ורמיסת זכויות.

בעיר זו הכל מתחבר. אלו בצד אלו ניצבים בניינים מודרניים ונוצצים, לצד ארמונות פאר ומבנים עתיקים. מגדלי הייטק ואזורי תעשייה מתקדמת סמוכים בה למונומנטים של האימפריה הצארית ומזכרות אפלות מהתקופה הסובייטית.

מוסקבה בירת רוסיה, היא עיר עתיקה שנוסדה בשנת 1147, על גדת נהר מוסקבה. כמעט אלף שנה שהיא מהווה את מרכז החיים הפוליטיים והכלכליים של המדינה והעם הרוסי.

זוהי עיר עם היסטוריה, אדריכלות ותרבות מרשימות ואחת מערי הבירה המאוכלסות בעולם. כרך עתיר אמנות ואטרקציות תיירות היסטוריות, המהווה יעד פופולרי בקרב תיירים רבים מכל רחבי תבל.

בעיר הזו התפתחה התרבות הרוסית הגדולה, על גדולי המוזיקה והמחול, ענקי הספרות והשירה, גאוני האמנות הרוסיים והחוקרים, המדענים והמהנדסים המעולים שלה.

בחדווה מתחדשת מסבים בה היום את המחסנים הנטושים למוזיאונים והמפעלים הישנים הופכים לגלריות של אמנות עכשווית. מסעדות משפחתיות הופכות כאן למסעדות טרנדיות ויקרות וסצנת חיי הלילה הפרועה של העיר מספקת ריגושים לבליינים מכל אירופה, המגיעים לכאן לבלות.

העיר הזו, שכובשים עצומי כוח ניגפו בה והובסו שוב ושוב, גם כשכבשו אותה, היא היום חגיגה של חיים ותשוקה. מטרופולין ענק ומדהים, מרכזה של אימפריה חדשה, עתירת מוזיאונים, אולמי קונצרטים ותיאטראות, לצד אינספור אטרקציות תיירות וחיי לילה.

אם פעם שעטו כאן סוסים וטנקים של כוחות כובשים, היום נוסעות כאן מכוניות פאר נוצצות, עם אוליגרכים עשירים כקורח, מלווים בנשים יפהפיות ועוצרות נשימה, עטויות בתכשיטים יוקרתיים ולבושות בבגדי מעצבים יקרים. מוסקבה היא העיר עם הכי הרבה מיליארדרים בעולם, אבל אין להתבלבל - יש בה גם עוני עצום ועזובה של מיליוני רוסים, שהיגרו אליה מהכפרים העניים שבמדינה.

ראו את כל האטרקציות בעיר בתגית "מוסקבה".


#היסטוריה
קשה להתעלם מההיסטוריה העשירה של מוסקבה. העיר הזו הוקמה בשנת 1147, על נהר שנושא גם הוא את השם נהר מוסקבה. זה היה הנסיך יורי דולוגורוקי ((Yury Dolgoruky), שבנה את חומת העץ הראשונה מסביב לעיר שלו, להגנה מפני פולשים.

מוסקבה, שמשנת 1236 חיה תחת איום השבטים המונגולים, הייתה נכס בעל פוטנציאל כלכלי בשבילם. היא נשרפה לחלוטין על ידי הצבא המונגולי, שלא רק ששרף אותה עד היסוד, אלא גם רצח את מושל העיר ומרבית תושביה.

מכאן הפכה העיר למקור למיסים רבים עבור השליטים המונגולים-טטריים. אך במאה ה-14 מנצח הנסיך דמיטרי דונסקוי את המונגולים, שאמנם מגיבים בהעלאת מוסקבה באש, אבל לא מצליחים למנוע את התהליך. במאה ה-15 העיר מקבלת מעמד של נסיכות עצמאית ונעשית כוח מרכזי ברוסיה.

200 שנות השלטון המונגולי באות לקיצן, כשבשנת 1480 מביס איוון השלישי את המונגולים ללא קרב והופך את מוסקבה לבירתה של מה שעתידה להיות רוסיה המודרנית. איוון השלישי חוגג את הניצחון המרשים בשיפוץ הקרמלין, המבצר שלו בעיר, בנייה של החומה המפורסמת שלו ומגדלי השמירה המרשימים שלו. מחוץ לחומה הולך ונוצר רובע של רוכלים וסוחרים והעיר מתחילה להתפתח החוצה, לכל הכיוונים.

במאה ה-15 מוקמת הכנסייה הרוסית-אורתודוקסית. כשקונסטנטינופול נופלת לידי הטורקים בשנת 1450, מוסקבה ממהרת להכריז על עצמה "רומא השלישית" ומתכוונת להפוך ליורשת של הנצרות. תחת שלטון איוון האיום קמים בעיר מנזרים וכנסיות פאר ומוסקבה מתחילה להיות גם מרכז דתי.

העיר הולכת וגדלה ובמאה ה-17, עם 200 אלף תושבים, היא תהפוך לעיר ענקית במונחי התקופה ותזכה בתואר העיר הגדולה בעולם. אבל מוסקבה של המאה ה-16 תחווה מתקפה טטרית ותישרף שוב, פרט לקרמלין.

במאה ה-17 מעביר הצאר פטר הגדול את בירת רוסיה לסנט פטרסבורג וקרנה של מוסקבה יורד. מגפת המוות השחור, שחיסלה מיליונים ברחבי אירופה ואסיה, מכלה כמחצית מאוכלוסיית מוסקבה. עד המאה ה-19 היא תתאושש. עם הקמת האוניברסיטה, המוזיאון והעיתון הראשון בה, תפרח כאן הסצנה האינטלקטואלית של העיר.

בתחילת המאה ה-19 שועט נפוליאון בראש צבא עצום לכיוון מוסקבה. כשצבאו סוגר על העיר, פוקד הצאר אלכסנדר הראשון על התושבים לשרוף אותה ולעזוב. השיטה הזו מצליחה לגרום לנפוליאון לקפוא עם צבאו בחורף הרוסי והוא נסוג לצרפת עם שארית כוחותיו הרעבים והחלשים, שכמעט הושמדו לגמרי על ידי הצבא הרוסי.

בעקבות תבוסת נפוליאון, הוקמו בה אנדרטאות, כמו שער הניצחון והקתדרלה המפוארת של ישו המושיע.

בשנת 1900 מונה אוכלוסיית מוסקבה כמיליון תושבים. המהפכה הבולשביקית, היא "מהפכת אוקטובר" של 1917, הופכת אותה לבירת הרפובליקה הסובייטית של רוסיה. המהפיכה התעשייתית הכפויה והאכזרית, שיוזם סטאלין בשנות השלושים מביא אל העיר המוני מהגרים חדשים.

בימי סטאלין הייתה העיר מוקד לפעילות הרודנית שלו. מוסקבה של אותם ימים היא בסיסו של המשטר הנוקשה, המדכא, המטהר והאכזרי הזה. מכאן ניהל אותו סטאלין את "המלחמה הפטריוטית הגדולה" כנגד צבא גרמניה הפולש במלחמת העולם השנייה. בשנת 1941 הצבא הנאצי מגיע לפתח העיר והיא מופצצת מהאוויר. סטאלין מסרב להתפנות ממנה והחורף הרוסי מכריע את צבאו של היטלר, הניגף גם הוא מרוסיה.

כאן נוצרה ברית מועצות, אותה ברית כפויה של מדינות קומוניסטיות, מעצמה צבאית אימתנית, המאיימת על המערב במלחמה הקרה. כאן החליף ארגון הקג"ב את הנקו"ד, בתור המשטרה החשאית המאיימת כל כך. אבל כאן מתחיל מיכאיל גורבצ'וב, שליט ברית המועצות, להרפות ולהחיל רפורמות שלטוניות ופתיחות דמוקרטית. ב-1991 מנסים הקומוניסטים לעשות נגד גורבצ'וב. אבל בוריס ילצין, חביבם של תושבי העיר ומי שאפשר להם לבטא את דעותיהם בפומבי, מצליח לעמוד מולם. מהר מאד ברית המועצות מתפרקת ומוסקבה חוזרת להיות בירת רוסיה בלבד.

מוסקבה המודרנית של היום היא עיר מערבית באופיה, עתירת אוליגרכים ומתעשרים חדשים. החא חוגגת את עצצה כעיר תיירות מובילה, עמוסת תרבות, אדריכלות וקולינריה, בצד רוסיה שחוזרת למעמדה העולמי המרשים.


#אדריכלות
ההיסטוריה הרוסית נשקפת במוסקבה מכל ארמון, בניין מפואר ומבנה אדריכלי שתראו. דומה שכל בניין כזה הקפיא את הזמן ומהווה סוג של קפסולת זמן, לא פעם אסתטית וססגנונית.

במאות הכנסיות שתוכלו לראות ברחבי מוסקבה מתגלות כיפות בצל מרשימות ואפילו תחנות המטרו במוסקבה נראות כמו מוזיאונים או ארמונות.

כמובן שבעיר כל כך מרכזית, במיוחד כזו שעוברת התחדשות מטורפת בעשורים האחרונים, תראו לצד הבניינים ההיסטוריים שלל מבנים מודרניים, גדולים ומרשימים.

בניגוד לסנט פטרבורג, עיר עם חזות מערבית ומאופקת, שהיא המתחרה הקבועה של מוסקבה ומי שהחליפה אותה בעבר כבירת הקיסרות הצארית, למוסקבה אופי רוסי לכל דבר.

כמו האוכל הרוסי, האדריכלות של מוסקבה היא בעלת אופי רוסי אבל מציעה מנעד סגנונות בנייה, שמקור רבים מהם בהשפעות זרות ורחוקות, שהתפשטו עם השנים בכל רחבי רוסיה.

בשנות ה-30 של המאה הקודמת הכריז סטאלין על תכנית עירונית חדשה, בה נבנו גורדי שחקים בסגנון ניאו-גותי, שבשבילם נהרסו בעיר קתדרלות היסטוריות ומונומנטים היסטוריים. התוצאה היא בנייני "שבע האחיות". אלו מגדלים אדירים שבנה סטאלין, בכדי לאתגר את גורדי השחקים של אמריקה. הם ממחישים את העושר הארכיטקטוני של העיר הסובייטית, הכולל כיפות, צריחים וחזיתות קלאסיות, לצד מאפייני בנייה אקלקטיים ואף ניאו-קלאסיים.

אחד המאפיינים הבולטים של מוסקבה הבינלאומית של היום, הוא ריבוי שלטי הפרסום הענקיים, עם הסיסמאות הבוהקות והמרצדות. זוהי רק דוגמה מוקצנת לאופן שבו הגלובליזציה מיהרה להשליט במרחב הציבורי כאן את המודרניזם, בשנים שמאז קריסת הקומוניזם הסובייטי.


#לינה
מומלץ בחום ללון במרכז העיר וליד תחנת מטרו, מה שיתרום לטיול מעולה במוסקבה.


#סים
ברשת הסלולר סווייצנוי (Svyaznoy) תוכלו לקנות בזול. יש חנות בשדרת טברסקאיה. חפשו את הכיתוב Связной Мобайл.


#תחבורה
המרחקים שתידרשו ללכת בביקור במוסקבה יהיו לא קטנים ואולי אף גדולים מאד. התמורה לעין ולנשמה תהיה שווה כל צעד.


#אוכל
תרבות האוכל הרוסית משלבת מגוון רחב של מאכלי העמים והעדות שמרכיבים את הפאזל הרוסי. במטבח הזה נכללים מאכלים מגוונים, שחלקם הגיעו במקור ממטבחי סין, מונגוליה והקווקז. הגיוון ועושר הטעמים שלהם מציעים מאכלים שיכולים להתאים לחיכם של כל התיירים המבקרים כאן.

רוב המסעדות כאן נוהגות להגיש שפע של אוכל לשולחן ומנות גדולות. נסו את האוכל הרוסי הטיפוסי, כמו מרק הבורשט הידוע והפירושקי המדובר ומרובה הטעמים. המטבח הרוסי מאופיין בשלל תבשילי בשר, מרקים שונים ומאפי-בצק, לצד חמוצים וכבושים.

נסו גם את המתוקים והעוגות הרוסיות ואת הבירה המקומית.


#חסכון
הימנעו מהמוזיאונים השונים בסופי שבוע ובחגים, כי אז יש לא פעם תורים ארוכים מאד, כשהמקומיים מצטרפים למבקרים במקום.


#תשר
ברוסיה מתן טיפים היה בעבר בגדר המלצה. בשנים האחרונות נוהגים כאן לתת 10-15% ממחיר הארוחה או הנסיעה.


#קידומת רוסיה
+7


#שופינג
ראו בתגית "שופינג במוסקבה".


#בילויים
גם אם נראה שרק ילדי אוליגרכים נהנים מחיי הלילה של מוסקבה, מסתבר שיש כאן מועדונים בשביל כולם. די ג'ייז בינלאומיים מצליחים מבקרים במועדונים המקומיים, כדי לתקלט. גם סצנת הברים מצליחה בעיר הזו מאד, אחרי התעוררות שעברה בשנים האחרונות. ברים רבים מעוצבים כמחווה לעידן הקומוניסטי ובכל זאת פוקדים אותם בעיקר צעירים בוהמיים. במקומות שונים גם מתנהלות הופעות בלייב.

ראו בתגית "בילויים במוסקבה".


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים הם Type F ו-C (ראו למטה קישור עם צילומים).


טעימה מהנסיעה המתקרבת? - הנה העיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/S_dfq9rFWAE


מקומות יפים בה:

https://youtu.be/lgbD8eIRXLY


הילוך מהיר:

https://youtu.be/4dwXM5Tgons


הדרכה:

https://youtu.be/pnN2BNrSrXY
תותח הצאר
תותח הצאר
#על תותח-העל שירה רק פעם אחת ולא בקרב

אתם עומדים מול תותח היסטורי, אבל באופן כלשהו גם היסטרי. הוא נועד להיות גדול התותחים אבל מעולם לא מילא את משימתו. התותח הזה היה אמור לפאר את הטכנולוגיה הצבאית הרוסית, אבל בעיקר בייש אותה. והוא נועד היה להיות לוחם גדול, אבל במקום זה הוא הפך לאטרקציה תיירותית שילדים מטפסים עליה בהמוניהם.

"תותח הצאר" (Tsar Cannon) הענק, כמו שהוא מכונה כאן, ידוע כתותח שלא ירה. זהו תותח ייצוגי שניצוק בשנת 1586, באורך של מעל 5 מטרים ובמשקל של 38 טונות.

התותח הזה, שניצב בלב הקרמלין, עומד על כן גדול ממתכת, שהוצב תחתיו לאחר תבוסת הכובש הצרפתי נפוליאון. הוא החליף בסיס עשוי עץ, שנבנה בשבילו בראשית המאה ה-19. אותו בסיס העץ נשרף בשנת 1812, בזמן כיבוש מוסקבה על ידי נפוליאון בונפרטה.

תותח הצאר הוזמן בשנת 1586, על ידי הצאר פיודור הראשון. זהו תותח הבומברד הגדול ביותר שניצוק אי פעם בעולם. הוא גם מעוטר בתגליפים המתארים את אותו פיודור הראשון, כרוכב על סוסו בגבורה.

לצידו של התותח האימתני מוצגים כיום כדורי התותח הכבדים, המשלימים אותו ונותנים לו רושם רב. אבל הכדורים האלה, שהוצבו לידו בשנת 1835, נוצרו בכלל כקישוט. קוטרם של הכדורים, כמה משעשע, יותר גדול מקוטר התותח הענקי... כן כן, יש מי שמדדו אותם.

אין תיעוד היסטורי כלשהו על שימוש מבצעי בתותח. מעניין עם זאת לציין שבבדיקה שנעשתה בשנת 1980, מצאו חוקרי האקדמיה הצבאית דז'רז'ינסקי בלועו שרידי אבק שריפה. הדבר מצביע על כך שלפחות פעם אחת ירו או ניסו לירות בו. איש לא יודע מתי ובאילו נסיבות זה קרה. כנראה שגם לאטרקציית תיירות כל כך מפורסמת ומבוקשת יכולים להיות קצת סודות ומעט מסתורין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IvvLvEIg4oQ
שער הניצחון במוסקבה
שער הניצחון במוסקבה
#על השער שמנציח את הניצחון הרוסי על נפוליאון


שער הניצחון של מוסקבה (Triumphal Gate) מזכיר את שער הניצחון הידוע של פריז, אבל עם עמודים כהים המשולבים באבן הבהירה שלו.

השער נבנה כאן לציון הניצחון על צבאו של נפוליאון בשנת 1812. תכנן אותו האדריכל אוזיפ בוב (Bove) והחלו לבנות אותו ב-1829. הוא הושלם בשנת 1834. מאז הוא עבר שינויים שונים, משמעותיים יותר ופחות. במהלך השנים הוא הורחב והועתק ממקומו המקורי למיקום הנוכחי.

גובהו של שער הניצחון המרשים 28 מטרים והוא עשוי אבן וברזל. הוא בנוי כשתי קשתות, שסביבן 6 זוגות של עמודי ברזל בגובה 12 מטרים.

בין העמודים, שימו לב לפסלי הניצחון בסגנון הרומי ולפסלה של אלת הניצחון, המתנוסס מעליו. היא נראית בו כשהיא דוהרת על מרכבה הרתומה ל-6 סוסים.


הדרכה:

https://youtu.be/TCX8AjmtRjo
כנסיית ואסילי הקדוש
כנסיית ואסילי הקדוש
#על הכנסייה הצבעונית והאייקונית ביותר של רוסיה

הכנסייה המפורסמת ביותר של רוסיה וזו שמייצגת אותה בכל הפוסטרים, היא ללא ספק כנסיית ואסילי הקדוש, הנחשבת לאחד האתרים התיירותיים הבולטים במוסקבה.

הקתדרלה הצבעונית והמיוחדת הזו, על הצריחים הססגוניים וכיפות הבצל הצבעוניות שלה, היא מהיפות ברוסיה. רק כשעומדים מולה, מבינים כמה היא מרשימה. לא לחינם היא מופיעה כמעט בכל כתבת טלוויזיה או סרט שצולמו אי-פעם במוסקבה, לפחות לכמה שניות.

הקתדרלה נבנתה בין השנים 1534 ל-1561, בהוראת הצאר איוון הרביעי, הידוע כאיוון "האיום". היא נועדה להנציח את כיבוש העיר קאזאן ונקראה על שם הקדוש הנוצרי ואסילי שקבור בה. האגדה מספרת שאיוון האיום כל כך התפעל מהתוצאה, שמיד עם סיומה הוא הורה לנקר את עיניו של האדריכל שתכנן אותה, כך שלעולם לא יתכנן עוד מבנה כל כך יפה...

הכנסייה הזו, שנקראת לעיתים גם קתדרלת סנט בזיל, היא אחד הסמלים המובהקים של מוסקבה ושל רוסיה כולה. היא מרשימה מאד מבחוץ ובמיוחד בשעות הערב והלילה. בפנים, לעומת זאת, הצפיפות של קבוצות התיירים היא לרוב גדולה, במיוחד בשעות השיא.

כיום, כולל מבנה הכנסייה מוזיאון. לצידו פועלת כאן גם כנסייה אורתודוקסית, ששבה לפעול משנת 1991, לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי, שתיעב את הדת ולכן בתקופתו לא הייתה פעילות רבה כאן.


#אדריכלות הכנסייה
בקתדרלת סנט בזיל אין חלל תפילה גדול, כמו שבדרך כלל מוכר בכנסיות. למעשה, היא מורכבת מ-8 כנסיות קטנות ושונות זו מזו. לכל אחת יש את חלל התפילה שלה ומגדל משלה. שמונה הקפלות מייצגות את שמונה התקיפות המוצלחות של צבא הצאר כנגד המעוז הטטארי.

את הקפלה התשיעית שבכנסייה הוסיפו מאוחר יותר מעל קברו של הסגפן האדוק בזיל, הוא ואסילי הקדוש שעל שמו נקראת הקתדרלה. כל הקפלות מקושרות לכנסייה המרכזית והגדולה יותר וכמובן גם בינן לבין עצמן. החיבור נעשה באמצעות מסדרונות צרים ומעברים שנראים מעט סודיים. אגב, את אחד מגרמי המדרגות הסודיים שכאן גילו בכנסיה ממש במקרה. זה היה במהלך שיפוצים שנערכו בה בשנות ה-70 של המאה הקודמת.

סיור בקתדרלה יגלה לכם גם את ציורי הקיר המעטרים את המבנים השונים שבה. תוכלו לצפות כאן בתערוכות היסטוריות ובתצוגות מעניינות. טיפוס במעלה המדרגות אל ראש המגדל המרכזי יציג לכם את נופה המרהיב של העיר מוסקבה.


#תולדות הכנסייה
את קתדרלת ואסילי הקדוש הקים הצאר הרוסי "איוון האיום", בשנת 1552. היא נועדה לציין את ניצחונו על הטאטרים ואת כיבוש העיר והמעוז הטטארי קאזאן, שנמצא כ-800 קילומטרים מזרחית למוסקבה. מאז, תוקדש כל אחת מהכיפות הצבעוניות של הכנסייה המקורית לקדוש נוצרי כלשהו, או לניצחון חשוב בקרבות שינהלו הרוסים כנגד הטאטרים.

הכנסייה זכתה לכינויה העממי, כנסיית ואסילי הקדוש, על שום מקום בנייתה, באתר הקבורה של הקדוש ואסילי. שמה האמיתי והנכון, עם זאת, הוא "פוקרובסקי סובור" (Pokrovsky Sobor), שפירושו "הכנסייה לתפילה למען הזולת".

מבנה הקתדרלה נבנה במאה ה-16, בסגנון הרוסי-האורתודוקסי הקלאסי. מלכתחילה הוא כלל עיטורים צבעוניים, משולבים בגוון זהוב, בסגנון האופייני לכנסיות הרוסיות של התקופה.

באורח פלא ולמרות נזקים שהוא ספג בשרפה גדולה שהתרחשה בו, שרד מבנה הקתדרלה במשך השנים. המבנה גם נפגע לא פעם בידי צבאות זרים, במהלך הקרבות והכיבושים של מוסקבה. הבולט שבצבאות שפלשו ופגעו בכנסייה הוא צבא נפוליאון בונפרטה הצרפתי, שפלש לעיר בשנת 1812.

בסוף המאה ה-20, עם קריסת הקומוניזם הרוסי, עבר בניין הקתדרלה שיפוץ ארוך ויסודי וכיום הוא מוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EyzNzPbxi2g


מבפנים:

https://youtu.be/EVP-8Yvg8-U


הדרכה:

https://youtu.be/C-y4sFpS1LE?t=29s


סיפורו של ואסילי, או סנט בזיל:

https://youtu.be/_9T8sQ-8vqU

מוסקבה

הכיכר האדומה
הכיכר האדומה
#על הכיכר האדומה שהיא לא אדומה

הכיכר האדומה (Red Square), ברוסית "קראסניה פלושד", היא הכיכר המרכזית במוסקבה ושל רוסיה כולה. היא ממוקמת במרכז מוסקבה, בסמוך לחומה המזרחית של הקרמלין.

בעברה שימשה הכיכר לחגיגות גדולות ולכינוסים עממיים. מעת לעת התקיימו כאן בעבר גם הוצאות להורג ומצעדים צבאיים. כיום, חוץ מחשיבותה הפוליטית ברוסיה, היא גם בעלת חשיבות דתית, בכנסייה הרוסית-אורתודוקסית.

בימינו נחשבת הכיכר האדומה לכיכר המפורסמת ביותר במוסקבה ולאחד מסמליה המובהקים של רוסיה כולה. בכל שנה מגיעים לכאן מיליוני תיירים ופעמים רבות מתקיימים בה מצעדים גדולים, מופעים וקונצרטים ענקיים.

הכיכר האדומה הוכרזה על ידי אונסק”ו כאתר מורשת עולמית. עם שטח של 73 אלף מ"ר, הכיכר הזו גדולה מאד. היא גם יפה להפליא, במיוחד בשעות הערב, כשהיא מוארת באורות נפלאים.

6 הכנסיות המרהיבות שבכיכר האדומה, לצד המבנים ההיסטוריים החשובים שניצבים בה ובסביבתה, הופכים אותה גם למוקד תיירות פופולרי וגם למקום חשוב בתרבות הרוסית. אבני הריצוף המיוחדות שלה נשמרות היטב ולכן אוסרים על כניסת כלי רכב אל תוכה.

אגב, זוהי כיכר מרשימה אבל כלל אינה אדומה. רבים חושבים שהיא זכתה לשמה על שום הלבנים האדומות, מהן בנויים חלק מהמבנים שמסביבה. אבל השם הזה ניתן לה במאה ה-17, בזמנים שבהם פירוש המילה "קראסניה" בשפה הרוסית היה גם "יפה". כך ששמה היה בעצם "הכיכר היפה". המילה הפכה עם השנים ל"אדום" או "אדומה" והכיכר בעקבותיה, הייתה ל"כיכר האדומה".


#תולדות הכיכר
הכיכר האדומה נבנתה בהוראות הצאר איוואן השלישי, הוא "איוון הגדול", בסוף המאה ה-15. באותם זמנים היא נקראה "כיכר המסחר".

במאות הבאות שימשה הכיכר האדומה לשווקים וירידים שהתקיימו בה. מאז הוקמה, בשנת 1490, התקיימו בה גם הוצאות להורג של מתנגדי הצאר והמשטר. היא ידעה טקסים דתיים ואסיפות עממיות גדולות, רגעי אבל, לצד זמנים של התרוממות רוח.

במאה ה-20, לאחר המהפכה הבולשביקית, היא הפכה לאחד מסמלי המשטר הקומוניסטי. עד להתפרקותו, בשנת 1990, היא שמשה את המשטר הסובייטי כאזור לקיום של הפגנות ומצעדים צבאיים. באותם ימים הרסו הקומוניסטים 80% מהכנסיות ברוסיה והיגלו חלק גדול מאנשי הדת הרוסיים למחנות עבודה. כך פינו הטקסים הדתיים באותה תקופה את מקומם למצעדי ה-1 במאי ולמצעדים צבאיים של נשק סובייטי בזמן המלחמה הקרה. התקיימו כאן אז אספות פוליטיות מרשימות ופטריוטיות והושמעו בה נאומים של גדולי המשטר הסובייטי.

לאחר התמוטטות הקומוניזם ב-1991, הכיכר חזרה להיות מקום עממי יותר. הכנסיות שבה חזרו לפעול ולמשוך אליהן המוני מתפללים. כיום הכיכר האדומה היא אחד הסמלים של העיר מוסקבה ושל רוסיה כולה. פוקדים אותה המוני תיירים בכל יום וגם בשעות הערב והלילה.


#מיקום הכיכר
מצידיה השונים מוקפת הכיכר האדומה במבנים שונים:

בדרום-מערב חומת הקרמלין על בית הקברות שבה ומאוזוליאום לנין.

בדרום-מזרח קתדרלת ואסילי הקדוש על צריחי הבצל הססגוניים שלה, האופייניים לכנסייה הרוסית אורתודוקסית, לצד אנדרטת מינין ופוז'ארסקי ולובנויה מייסטו.

בצפון-מזרח שני מרכזי קניות גדולים והיסטוריים, אחד מהם הוא "גוּם" (GUM), המשתרע על צלע שלמה של הכיכר האדומה. לידו קתדרלת קאזאן.

בצפון-מערב תראו את מבנהו האדום והמרשים של המוזיאון ההיסטורי של רוסיה. לידו רואים את שער התחייה ובסמוך לו גם קפלה קטנה. לידה תראו לוח ארד, המסמן את נקודת האפס של הקילומטרים במוסקבה.


#טיפים
בתום הסיור כאן יוכלו חובבי השופינג להיכנס לחנות הכלבו היוקרתית GUM, הסמוכה הכיכר ולמרכז הקניות גאסטיני דבור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xLktYf8MOac


ביקור במקום:

https://youtu.be/oAA1mrDjTnA


בכריסמס:

https://youtu.be/TyXDoIhBEW0


הדרכה:

https://youtu.be/qDf_kRDAtW0


הכיכר והדת:

https://youtu.be/bpS5OU2bTvo
המוזיאון הלאומי להסטוריה במוסקבה
המוזיאון הלאומי להיסטוריה
#על המוזיאון להיסטוריה של מוסקבה

המוזיאון הלאומי להסטוריה (The State Historical Museum) הוא המוזיאון ההיסטורי הממשלתי של רוסיה. במוזיאון יש מוצגים רבים, המהווים אוסף מצוין ללימוד והיכרות עם תולדות רוסיה, ללא ספק מהארצות החשובות בתולדות אירופה.

זהו אתר חובה לחובבי היסטוריה, המבקשים ללמוד על ההיסטוריה הרוסית, עוד מהתקופה שבה לא סערו ובערו בה המהפכנות והתיאוריות החברתיות והכלכליות מרעידות העולם של המאה ה-20.

המוזיאון, הממוקם בקצה הצפון-מערבי של הכיכר האדומה, הוא אחד הבניינים היפים בכיכר ובמוסקבה בכלל. הוא עשוי מלבנים אדומות, שהיו לסימן ההיכר שלו.

הבניין המרשים, הבנוי בסגנון ניאו-גותי, הוא התוצאה הישירה של מכרז שחייב את מתכננו, האדריכל ולדימיר שרווד, לעצב בניין שיתאים לתקן של המבנים המרהיבים שבכיכר האדומה, קתדרלת ואסילי הקדוש וכנסיית קאזאן, שנבנו בה במהלך המאה ה-16 וה-17.


#מה תראו כאן?
המוזיאון נפתח בשנת 1894, לאחר שתוכנן ונבנה במשך עשרות שנים. כבר מלכתחילה הוצגו בו אלפי פריטים היסטוריים, שנאספו לקראת פתיחתו. 20 שנה ועבודת נמלים קפדנית ומקדימה של איסוף הניבו כאן שלל מוצגים נהדרים, המציגים תמונה רחבת ממדים של ההיסטוריה הרוסית.

יש כאן שלל ממצאים ארכיאולוגיים, כלי נשק עתיקים, מסמכים, תעודות, מכתבים ושאר פריטי עבר מסקרנים, הנותנים כאן תמונה מרהיבה של ההיסטוריה הרוסית במהלך הדורות.

נסקרות כאן תולדות רוסיה, החל משחר האנושות, דרך התקופה הניאנדרטלית ותקופת האבן, ההתיישבות ביבשות אסיה ואירופה והולדת האומה הרוסית. כמו כן נסקרת כאן מדיניות החוץ של רוסיה והמאבקים שלה עד המאה ה-18. מכאן ממשיכה התצוגה אל הניצחון על נפוליאון בונפרטה ושליטת שושלת הצאר ובית המלוכה הרוסי במאה ה-19. כמובן שחלקה של המהפכה הבולשביקית והתקופה הקומוניסטית לא נעדר מההיסטוריה הרוסית וגם קריסת הקומוניזם והמעבר אל רוסיה החדשה, של המאה ה-21.

המוזיאון מכיל מעל 4 מיליון פריטים ומוצגים, לצד כ-15 מיליון מסמכים ודפים שונים. רובם לא מוצגים לקהל הרחב ובאופן טבעי הם שמורים כאן לצורכי מחקר, שכן המוזיאון הוא גם מקור ידע משמעותי לחוקרים רבים. רבים מהם היסטוריונים רוסים ואחרים חוקרים זרים, הנוהרים לכאן בכל שנה, מכל רחבי העולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rCiZVgEoFxY


ועיטורי המבנה

https://youtu.be/Hrjirkd0xQ0
קתדרלת קאזאן
קתדרלת קאזאן
#על הקתדרלה שמולה נקודת האפס של רוסיה

קתדרלת קאזאן (Kazan Cathedral) היא כנסייה לבנה, עם צבעי זהב ואדמדם, הנמצאת בפינה הצפונית של הכיכר האדומה במוסקבה. היא נבנתה במאה ה-17, בעקבות הניצחון של רוסיה ושחרורה מידי הפולנים, שפלשו אליה בשנת 1612.

באמצעות קתדרלת קאזאן מונצחים גם קורבנות המאבק ההוא בפולנים. היסטורית, כנסיית קאזאן הייתה גם הקתדרלה הראשונה שנבנתה במוסקבה מחדש, לאחר התמוטטות המשטר הקומוניסטי.

בקתדרלה המרשימה הזו שמור האיקונין הקדוש של מריה מקאזאן, שבו נראית מריה, אימו של ישו. האיקונין הזה נחשב לאחד האיקונות הקדושות ביותר ברוסיה.

גם אם אינה גדולה, 92 מ"ר בלבד, מבנה קתדרלת קאזאן הוא מרשים לכל הדעות. היא צבועה בצבעי לבן, זהב ואדום, כשהלבן מסמל טוהר וקדושה, האדום את דמו של ישו והזהב את זוהר האל.

אבל יש שיאמרו שמה שמעניין רבים מהרוסים המבקרים כאן, נמצא דווקא מחוץ לכנסייה. מדובר בנקודה שממוקמת בחזית הקתדרלה היפה והיא נקודת ה-0 של רוסיה. הנקודה הזו, שממנה במוסקבה מודדים את המרחקים בכל המדינה, מהווה אטרקציה אמיתית לרוסים.


#תולדות הכנסייה
במוסקבה נבנו כמה כנסיות לזכר ניצחונותיה הצבאיים של רוסיה, במהלך ההיסטוריה שלה.

"קתדרלת קאזאן" היא אחת משלוש כאלה, שמנציחות נצחונות רוסיים גדולים. בעוד את "כנסיית ואסילי הקדוש" הקימו הרוסים לזכר הניצחון על הטטארים ו"קתדרלת ישו המושיע" מנציחה את הניצחון הרוסי על נפוליאון, קתדרלת קאזאן מנציחה את הניצחון על הפולש הפולני במאה ה-17 ושחרור רוסיה מהפלישה בשנת 1612 ולזכר קורבנות המאבק.

דתית, הכנסייה נבנתה לכבוד האיקונין של מריה, הציור הדתי שנמצא בה עד היום ומציג את אמו של ישו. המסורת מספרת שכומר מקומי גילה את הציור בשנת 1579 בקאזאן.

30 שנה אחר כך התמנה אותו כומר לראש הכנסייה הרוסית. ב"תקופת הצרות", עת שלטו הפולנים ברוסיה, הוא היה לאחד מראשי ההתנגדות הרוסית נגדם ונהרג מידיהם. לפי המסורת, החזיקו באיקונין המורדים הרוסיים, בראשות קוזמה מינין והנסיך דמיטרי פוז'רסקי, עת הסתערו ושחררו את מוסקבה מידי הכובש הפולני.

מבנה הקתדרלה הוקם במאה ה-17. למעשה, המבנה הנוכחי החליף את קתדרלת העץ המוקדמת, שהקים הנסיך פוז'רסקי לאחר הניצחון, בכדי להציב בו את האיקונין הקדוש. היה זה לאחר שמבנה עץ זה נשרף.

בשנת 1801 בנו בקתדרלה את מגדל הפעמונים החדש, שהורחב בשנת 1865. במהלך המאה ה-19 הורחב המבנה כולו ובשנות ה-20 של המאה ה-20 הוא הוחזר למראהו המקורי מהמאה ה-17, בידי האדריכל פיוטר ברנובסקי.

לאחר המהפכה הבולשביקית ובהתאם לתיעוב הקומוניסטי לדת, נסגרה הקתדרלה ובקיץ 1936 הרסו אותה כליל. האדריכל ברנובסקי הספיק לבצע לפני ובמהלך ההריסה מדידות מדויקות של המבנה. הללו נשמרו על ידי אנשי הכנסיה הרוסית במשך שנים רבות ובכך אפשרו את הקמתה מחדש, עם נפילת השלטון הקומוניסטי, בשנות ה-90 של המאה ה-20.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jQqCDpmuskw
שוק איזמאילובסקי
שוק איזמאילובסקי
#על שוק המזכרות והמתנות עם הניחוח רוסי

שוק איזמאילובסקי (Izmaylovskiy Vernisazh) הוא שוק פשפשים גדול, צבעוני ואותנטי, שבו שפע מזכרות ומתנות מהתרבות הרוסית.

הוא פתוח כל השבוע ונחשב השוק הגדול ביותר לאמנות עממית באזור. מבחינת קניות ומציאות השוק לא מדהים, אבל הוא חביב מבחינה אנתרופולוגית, קולינרית עממית ובמיוחד מקום צבעוני ומהנה מבחינת המפגש עם המקומיים.

יש כאן החל מענתיקות, בגדים משומשים, מזכרות, חפצי אמנות, עבודות יד, כובעי פרווה, מפות פשתן, תכשיטי ענבר, קופסאות פח משנות הקומוניזם, שטיחים עמוסי ציורים ממרכז אסיה ומקלטי רדיו ישנים.

זה המקום לרכוש במחירים הוגנים שלל מזכרות מהטיול. במיוחד יש כאן שפע של מטרושקות, ה"בבושקות" המפורסמות של רוסיה. אלה מציעות את הדמויות הרוסיות הקלאסיות, או את הגרסאות הממוסחרות, עם דמויות של מנהיגים רוסים, אמריקאים ואפילו כוכבי כדורסל מליגת ה-NBA האמריקאית.

בדוכני האוכל יש כאן מגוון מאכלים, כמו שיפודי כבש, חזיר, סלמון ועוף שמציעים כאן טבחי הקווקז המדהימים. בתיאבון!

בסמוך לשוק נמצא קרמלין איזמאילובסקי (Izmaylovskiy Kremlin), מעין מצודה מצועצעת, שנבנתה לתיירות וכמקום לפסטיבלים וחתונות.


#טיפים
אם תרצו לקנות מזכרות במחירים טובים ממוסקבה, השוק הזה הוא הכתובת.

מותר ואף רצוי להתמקח כאן, אבל הרפו בזמן ואל תנסו "לנצח" את המוכרים.

בסוף השבוע מעניין כאן במיוחד ואז שווה להגיע.

השתדלו להגיע בבוקר ואפילו מוקדם ככל הניתן. יש מציאות יותר שוות ושלא כמו בצהריים, כל הדוכנים פתוחים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-YC0kviR3oI


השוק בפעילות מלאה:

https://youtu.be/u9m6_xfJscw


ועוד שיטוט בו:

https://youtu.be/U1R-bgSv8mA


בית הכנסת קוראל
בית הכנסת קוראל
#על בית הכנסת העתיק והגדול במוסקבה

בית הכנסת קוראל (Choral Synagogue) הוא בית כנסת עתיק שנפתח לקהל המתפללים בשנת 1906. מאז היווסדו ביקרו בבית הכנסת הזה יהודים רבים, כולל ידועים ומוכרים מרחבי העולם.

זהו בית הכנסת הגדול והעתיק בעיר מוסקבה. בתור שכזה הוא היה לאחד הסמלים החשובים בתקופת המאבק היהודי לעלייה חופשית מברית המועצות אל מדינת ישראל. הוא המשיך לפעול לאורך כל התקופה הסובייטית והיה מושא להתרחשויות "שלח את עמי", במהלך תקופת ה"סירובניקים", מי שלא קיבלו היתר לעלות למדינת ישראל.

בתחילת המאה ה-21 שוחזר בית הכנסת ושופץ, בסיוע כספי העיר מוסקבה. במהלך השיפוץ הזה שופץ החלל המרכזי שלו ולמעשה הוא כמעט ונבנה מחדש, בגרסה מודרנית.

בסמוך לבית הכנסת יש אנדרטת "יד ושם" לזכר הנספים בשואה ובפעולות טרור.

בסמוך תוכלו לראות גם כותל דמעות, המעוצב בדומה לכותל המערבי בירושלים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/p2EdmdROEQ4


ועוד מבט:

https://youtu.be/XJjMgW2Abgs
בניין עיריית מוסקבה
#על בניין העירייה הוותיק של העיר

בניין עיריית מוסקבה (Moscow city hall), ליתר דיוק בניין עיריית מוסקבה הישן, נמצא במספר 13 של רחוב טברסקיה, אחד הרחובות הראשיים במוסקבה.

בכיכר טברסקאיה פלושאד, ממש מול בניין העירייה תוכלו לראות את פסלו של הנסיך הרוסי יורי דולגורוקי מהמאה ה-12. הוא היה נסיך קייב וגם נסיך רוסטוב-סוזדל ונחשב למייסד ההיסטורי של העיר מוסקבה, בשנת 1147.
גאראז'
#על המרכז לתרבות ולאמנות בת זמננו

מרכז גאראז' (Garage) הוא מרכז לתרבות ואמנות בנות זמננו. במקום נערכות תערוכות שונות של אמנות עכשווית, לצד פעילויות לימודיות, סדנאות תרפיה באמנות לתלמידים ולילדים בסופי השבוע ופעילויות חינוכיות נוספות.

זהו פרויקט ללא כוונת רווח שהעמיד לעצמו כמטרה לגלות ולפתח את האמנות והתרבות בת-זמננו ברוסיה ולסייע לדור החדש של האמנים הרוסיים.

במקור הוקם מרכז גאראג' לתרבות בת זמננו בתוך מסוף אוטובוסים ישן משנות ה-20 של המאה הקודמת. המקום והאופן שבו פעל בו המרכז עוררו הרבה סקרנות והתלהבות, על האופן שבו מקום תרבותי צומח בעזובה של מתחם סגור ונטוש. עיצובו בסגנון תעשייתי קונסטרוקטיביסטי היה אחד מהסודות והקסם של המקום.

בשלב מסוים, משהלך והתפתח, זכה המרכז לתרומה נאה של האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ'. בעידוד זוגתו של המיליארדר, נבנה מבנה חדש ומרשים בגורקי פארק, שבו המרכז שוכן כיום.

במוזיאון הגראז' לאמנות מודרנית יש גם חנות ספרים נהדרת ובית קפה טרנדי, מעוצב ובאופן מפתיע גם טעים ולא יקר. גם אם לא תיכנסו לתערוכות, תוכלו לשבת כאן על הספות הצבעוניות והכורסאות המעוצבות וליהנות מאווירה תרבותית במקום נהדר.


#על המיליארדרית שהוכיחה את רצינותה
מי שהפכה את מרכז הגאראז' למרכז אמנותי חשוב ומשמעותי במוסקבה היא דריה זוקובה. הגברת היא חברתו של האוליגרך הרב-לאומי ובעליה של קבוצת הכדורגל הלונדונית צ'לסי, רומן אברמוביץ'.

כשהיא הכריזה על תכניותיה להפוך את המרכז הצנוע למקבילה הרוסית לטייט גאלרי של לונדון, לעגו וגיחכו רבים במוסקבה. דריה היפהפיה הייתה אז ידועה יותר כחובבת אופנה והעניין שהפגינה באמנות רצינית ועכשווית לא היה, אם לומר זאת בעדינות, מתכונותיה הבולטות.

אבל דריה זוקובה החליטה ועשתה את הלא יאומן, או בעצם את הלגמרי יאומן - כשאת בת הזוג של אחד האנשים העשירים ברוסיה. היא יזמה בניית מבנה מרהיב ויוקרתי והעבירה אליו את הגאראז' והמוזיאון, מהמקום שבו הוקם במקור - במוסך אוטובוסים ישן ונטוש.

מאז שנפתח המרכז ב-2008, ביקרו בו אורחים מכל רחבי העולם. כמובן שגם הוצגו בו תערוכות רבות. במוזיאון התקיימו מסיבות וחגיגות, שהוקדשו לאמנות ולאמנים רבים והוא הפך למרכז האמנות העכשווית של בירת רוסיה.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים עד גיל 10, כמו גם לפנסיונרים ולמבקרים עם מוגבלויות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wfD41BHuCo4?t=2m14s&end=3m15s


בפתיחה שלו:

https://youtu.be/HUnZUSTbj6s
מנזר נובודביצ'י
#על מנזר הנשים החשוב והיפה במוסקבה

מנזר נובודביצ'י (Novodevichy Convent) הוא מנזר לנשים, שבו שוכנו גם נשות הארמון לאורך ההיסטוריה של המאה ה-16. עיצובו הושפע מזה של הקרמלין וניתן לראות זאת במיוחד במגדלי החומות ובחומות המנזר עצמן.

"מנזר הנשים החדש" נוסד בשנת 1524, בידי הצאר ואסילי השלישי, בכדי לשמש כבית לנזירות. הקתדרלה הלבנה שבמתחם, זו עם בצלי הזהב בראשה, היא מאותה בנייה מקורית. היכנסו אליה כי בפנים היא לא פחות יפה.

לאורך השנים המנזר הזה עבר גלגולים שונים. אם במשך תקופה מסוימת שוכנו כאן חלק מנשות הצארים, בהמשך ההיסטוריה הוא היה גם מקום קבורה, מקום חלופי למגורי משפחת הצאר ובהמשך גם בית ספר ללימודי דת. במנזר שכאן גם נדרו אריסטוקרטים רוסיים רבים את נדריהם, מה שפרסם אותו בתור המנזר של בני האצולה.

במאה ה-17 התווספו למנזר בניינים נוספים בסגנון הבארוק. אז נבנה כאן מגדל הפעמונים הגבוה, שהפעמונים בו הם המקוריים, אלו שהוצבו כאן אז. בתחתיתו של המגדל הייתה בעבר כנסיה.

יוזמת ההרחבה של המאה ה-17 הייתה, אגב, סופיה רומנובה. היא שלטה במשך שבע שנים על רוסיה, עד שאחיה, פטר הגדול, הגיע לגיל בגרות והפך לצאר. בהמשך, אגב, הוא הדיח אותה מהשלטון וכלא אותה במנזר הזה, שבו היא נשארה עד מותה.

ההיסטוריה של המנזר ממשיכה, כשבשנת 1812 הוא נכבש על ידי חיילי נפוליאון. הם ניסו להצית את המתחם, אבל הנזירות הצליחו להצילו ברגעים האחרונים. בהמשך ההיסטוריה הוא שימש תקופה כבית כלא, ובתקופה הקומוניסטית אף הפך למוזיאון.

לא רבים יודעים שהאגם הסמוך למנזר נובודביצ'י, היווה לפי האמונה את ההשראה ליצירתו של צ'ייקובסקי "אגם הברבורים". ביקור במנזר, כדאי שישלב ביקור גם באגם המקסים ובאזור הירוק והשליו שבו הוא ממוקם.

מאז שנת 2004 המנזר הוא ברשימת נכסי העולם של אונסק"ו. בזכות התאורה הנפלאה שלו וההשתקפות במימי האגם, המנזר יפה במיוחד בשעות הלילה.


#טיפים
ראו גם את בית הקברות נובודביצ'י, שבצידו השני של האגם. זהו בית קברות מעניין ושווה ביקור.

הגיעו לקראת שקיעה ואז תיהנו גם מהמנזר ביום וגם בערב בו הוא מואר באור נהדר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RZiyqO2POUE


ועוד מבט:

https://youtu.be/WxxG8emCPGQ


הדרכה:

https://youtu.be/XPVxdKa3oxY


אגם הברבורים שלידו:

https://youtu.be/8XBDHsHWuJE
גורדי השחקים של סטאלין
#על התשובה הקומוניסטית לגורדי השחקים של אמריקה

ברחבי העיר מוסקבה קשה להחמיץ את "שבע האחיות של סטלין". הבניינים הללו הוקמו בתקופתו של סטלין, בסגנון שזכה לשם "עוגת חתונה" והונהג בעבר בבנייני ממשל גדולים.

הסגנון היה חלק מהאדריכלות הקומוניסטית בסגנון סובייטי. הוא הונהג בברית המועצות ובמדינות הקומוניסטיות של ברית ורשה, כתשובה קומוניסטית לגורדי השחקים המרשימים של אמריקה.

הגבוה והבולט מבין שבעת המגדלים הגבוהים הללו, של "האחיות של סטאלין" (Kotelnicheskaya Embankment), הוא בניין האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה. כאן נמצאות כמה מהפקולטות של האוניברסיטה הגדולה, המתקדמת והעתיקה ביותר ברוסיה. הקיצור שלה באנגלית הוא MGU.


#על בניין האוניברסיטה הלאומית
בקו הרקיע של העיר מוסקבה בולט מאד בניין האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה. זהו הבניין הראשי של האוניברסיטה, שהוקם בתקופתו של סטלין, בתחילת שנות ה-50 של המאה העשרים.

גובהו של המגדל הראשי של בניין האוניברסיטה הלאומית הוא 240 מטר. יש בו 36 קומות ולא פחות מ-5,000 חדרים. לשם המחשה לגודלו של המבנה הזה - הכוכב שמתנוסס על קיר המגדל שוקל לבדו 12 טונות!

בבניין עצמו שוכנות 4 פקולטות מהגדולות באוניברסיטה: הפקולטה לגיאולוגיה, הפקולטה לגיאוגרפיה, הפקולטה למתמטיקה ולמכניקה והפקולטה לאמנות של האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה.

עוד בבניין יש תחנת משטרה, בריכת שחייה, דואר, בנק, מוזיאון, מעצבי שיער, מכבסות וכמובן משרדי ההנהלה של האוניברסיטה.

הבניין הזה הוא אחד מ-7 מגדלים גבוהים המכונים "האחיות של סטאלין" (Kotelnicheskaya Embankment), קבוצת גורדי שחקים, שהם מהמבנים הגבוהים ביותר במרכז מוסקבה.

המגדלים הללו נבנו כדי לאתגר את גורדי השחקים של ניו-יורק, היריבה הקפיטליסטית של סטאלין ושל ברית המועצות הקומוניסטית, בתחילת שנות ה-50. מדובר בתקופת המלחמה הקרה בין שתי המעצמות והגושים שבראשם הן עמדו.

כשסטלין הורה לבנות את מגדלי שבע האחיות, היה בניין האוניברסיטה שאתם עומדים מולו הגבוה מביניהם. באותה עת הוא גם היה המגדל הגבוה ביותר בעולם, מחוץ לאלו שבעיר ניו-יורק. אגב, ביבשת אירופה הוא המשיך להיות המגדל הגבוה ביותר, עד שנת 1988.

משנת 1953 ממוקמות כל הפקולטות של האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה בהרי הדרורים. אם בתקופה בה נבנה המגדל היה אזור הרי הדרורים מחוץ לעיר, כיום הוא מוקף בשכונות ונמצא בין הקרמלין לגבולות העיר מוסקבה. עם השנים הוקמו במקום גם הפקולטות לספורט, לעיתונאות, לפסיכולוגיה והפקולטה ללימודי אפריקה ואסיה.


#אדריכלות המגדלים
שבעת גורדי השחקים שזכו לכינוי "שבע האחיות של סטלין" נבנו בסגנון אדריכלי שזכה לשמות שונים בעולם הארכיטקטורה, כמו "הסגנון הגותי-סטליניסטי", "קלסיציזם סטליניסטי" או "אדריכלות סטליניסטית".

את בניין האוניברסיטה הלאומית של מוסקבה, שמולו אתם עומדים, תכנן אז האדריכל לב רומלב. כמוהו נבנו אז כל המגדלים בסגנון שכונה באותם זמנים "עוגת חתונה". הוא אפיין את האדריכלות הקומוניסטית של התקופה.

הסגנון המרשים והעוצמתי הזה הוא שנתן לדיקטטור סטאלין השראה להקים גורדי שחקים בסגנון סובייטי בברית המועצות ובהמשך גם בשאר המדינות הקומוניסטיות שבשליטתה. זו הייתה מבחינת השליט הקומוניסטי התשובה הסוציאליסטית לגורדי השחקים של אמריקה הקפיטליסטית.

את הבניינים הללו, שאפשר לראות כמעט מכל נקודה גבוהה בעיר מוסקבה, נוטים לכנות היום לא מעט מתושבי העיר בכינוי "המפלצות של סטאלין".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BSXGvehtp2w?t=43s
כנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויה
#על הכנסייה שנראית כמו טיל העולה לשמיים

כנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויה (Kolomenskoye) היא מהכנסיות העתיקות והמרשימות ביותר בבירה מוסקבה.

הכנסייה הזו, שנמצאת כיום ברשימת הנכסים העולמיים של אונסק"ו, הוקמה בשנת 1532 ע"י הצאר ואסילי השלישי. הוא הורה להקימה לכבוד לידתו המיוחלת של בנו, יורש העצר איוון, מי שלימים יזכה לשם בתור הצאר איוואן האיום.

ניצבת מעל הנהר ונראית כטיל הנוסק אל השמיים, הכנסייה הלבנה הזו היא ללא ספק, אחד המבנים המרשימים והיפים בעיר.

אגב, מבחינה דתית המסורת הרוסית רואה בקולומנסקוייה את ירושלים החדשה. לאמונתם זו ירושלים שלא נחרבה ולא חוללה. המאמינים הנוצרים של הכנסייה הרוסית אורתודוקסית אומרים שאליה יגיע ישו המשיח, בביאתו השנייה והאחרונה.


#טיפים
הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VF9PFcGtG18


ביקור במקום:

https://youtu.be/lJA1uOr6Drw


פעמונים:

https://youtu.be/byPT7CaOk3U
קבר החייל האלמוני
#על האנדרטה להנצחת חללי מלחמת העולם השנייה

בגן אלכסנדר שבסמוך לחומת הקרמלין נמצא קבר החייל האלמוני (Tomb of the Unknown Soldier). זהו אתר הנצחה שבמרכזו אנדרטה, המוקדשת לחיילי הצבא האדום, החיילים הסובייטים שנהרגו בבצערכה נגד הצבא הגרמני, במלחמת העולם השנייה.

במרכז האנדרטה אתם רואים במה שעשויה מאבן גרניט אדומה. מעטר את הקבר פסל ברונזה שהוצב כאן בשנת 1975. נראים בו ענף עץ דפנה וקסדת חיילים.

בתוך בור רבוע במרכז הקבר, תראו כוכב מחומש, שבמרכזו דולקת אש תמיד. על הכוכב כתוב ברוסית המשפט "שמך לא ידוע, אבל מעשיך ייזכרו לעד."

על קיר גרניט משמאל לקבר, יש כתובת "לזכר אלה שנפלו למען המולדת 1941-1945". מימין לקבר תראו קירות שעליהם כתובים שמות כל הערים שבהן התנהלו קרבות נגד הצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה. ביניהן הערים לנינגרד, אודסה, קייב ולגוגרד, שבמלחמת העולם השנייה נקראה סטלינגרד.


#היסטוריה
קבר החייל האלמוני נוסד בדצמבר 1966, במהלך ההכנות לחגיגות יובל ה-25 לקרב ההגנה על מוסקבה. באותה תקופה הועברו אליו שרידיהם של חיילים אלמונים, שנהרגו בקרב ונקברו בקבר אחים, בסמוך לכביש הראשי שבין מוסקבה ללנינגרד.

האנדרטה הזו נחנכה ב-8 במאי 1967. היא תוכננה בידי קבוצת האדריכלים בורדין, קלימוב וראבאייב, ביחד עם הפסל תומסקי. למקום הובאה אש-תמיד משדה מרס שבעיר לנינגרד.

ב-8 בדצמבר 1997 נחקק חוק בפדרציה הרוסית שקבע שמשמר כבוד ישמור על הקבר. משמר הכבוד משתייך לגדוד משמר הקרמלין ומתחלף כאן לאורך שעות היממה.


מבט אל חילופי המשמר ליד קבר החייל האלמוני:

https://youtu.be/gV3EUAqWzSs
כנסיית הבשורה
#על הקפלה הפרטית ששימשה את משפחת הצאר

עם צריחי הבצל שלה, קתדרלת הבשורה (Blagoveshchensky Sobor), או כנסיית הבשורה, אינה שונה מאחרות במוסקבה. תמצאו אותה בדרום כיכר הקתדרלות שבקרמלין, במרכז העיר.

הכנסייה מוקדשת לבשורה, היא ההודעה שהביא המלאך גבריאל בשם האל למרים, ובה הוא מסר לה שהיא הרה ועתידה ללדת את ישו.

אבל לכנסייה הזו, שנבנתה במאה ה-15 ונכללת היום ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסקו, יש ייחוס של ממש. מדובר בכנסייתם הפרטית של מי שהיו בני משפחת המלוכה, משפחת הצאר הרוסי.

במהלך השנים מאז בנייתה הוסיפו הצארים הרוסיים לכנסייה מגדלים רבים ונוספים. כל צאר הוסיף גם את הקישוטים והצבעים שהוא בחר. התוצאה מסוגננת ומתוקה, גם אם מעט קיטשית.

בתקופה הקומוניסטית, במסגרת התיעוב הבולשביקי לדת וראייתה כ"אופיום להמונים", נסגרה כנסיית הבשורה. מאז המהפכה של 1918 היא לא תפקדה כמקום פולחן ותפילה דתית.

גם לאחר קריסת המשטר הקומוניסטי היא לא שבה לתפקידה המקורי. כיום היא משמשת כמוזיאון. התיירים הרבים שפוקדים אותה מוצאים כאן שלל ציורים ואיקונות דתיות מרשימים ומתפעלים מהמבנה המיוחד שלה, המזוהה בצבעו הלבן וכיפות הזהב שמעליו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kZhqwGOIUbE
מגדל הפעמונים של איוואן הגדול
#על המגדל שניצב במרכזה הסמלי של מוסקבה

מגדל הפעמונים של איוואן הגדול (Ivan the Great Bell Tower) נמצא בכיכר הקתדרלות, שבחלקו הצפון-מזרחי של מתחם הקרמלין.

מדובר במגדל הגבוה ביותר בקרמלין. מגדל הפעמונים של איוואן הגדול מתנשא לגובה של 81 מטרים. לפי המסורת כאן, הוא מסמן את המרכז המדויק של העיר מוסקבה.

במשך שנים ארוכות הוא היה המבנה הכי גבוה במוסקבה. מאז נבנה ובמשך שנים רבות, הוא עבר גלגולים רבים. אבל כאז כן היום, הוא נשאר תמיד אחד המבנים המרשימים בקרמלין.

להעצמת הרושם של המבנה הזה, יש בו לא פחות מ-34 פעמונים. בעבר הם שימשו במגדלים רבים, בכדי להזהיר מפני אויב המתקרב אל העיר.


#טיפים
הכניסה למגדל חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KLEfH61rx6g


כך הפעמון מצלצל:

https://youtu.be/lbOISHucYxg


גן הפסלים הסובייטיים
#על גן הפסלים מתקופת ברית המועצות

בפארק הפסלים הנופלים של מוסקבה (Fallen Monument Park), הידוע גם כ"פארק הגיבורים הנופלים", תוכלו לראות חלק מהפסלים הקומוניסטיים, שבעידן הקומוניסטי ניצבו במקומות שונים בעיר. הם הוצאו ממקומם אחרי קריסת ברית המועצות והועברו לכאן.

הגן הזה נחשב לאחד המוזיאונים הפתוחים הגדולים ביותר ברוסיה. יש כאן פסלים גדולים, החל מסמלי ענק של ברית המועצות ועד לפסליהם של מנהיגי, יקירי ונכבדי המפלגה הקומוניסטית. יש כאן קרוב ל-900 פסלים, כולל דמויותיהם של לנין, סטאלין וקרל מרקס, לצד חיילים סובייטיים, עובדים וחקלאים מהקולחוזים של העידן ההוא, שרוסיה כל כך רוצה לשכוח...

נראה אם תגלו את אחד הפסלים המרתקים כאן הוא זה של פליקס דירז'ינסקי, מייסד ומפקד המשטרה החשאית הסובייטית. האיש הזה שהאכזריות שלו לא ידעה גבול, זכה בעידן הסובייטי לכינוי "פליקס הברזל". העברת הפסל ב-1991 לכאן, ממקומו בסמוך למטה הקג"ב, הייתה רגע משמעותי מאד בחיסול הקומוניזם במדינה ובשחרור המרחב הציבורי מאימתם של אנשיו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7LwWovrzfWQ


הדרכה:

https://youtu.be/GGBg26zkasw
סופרמרקט אליסיבסקי
#על הסופרמרקט שנראה כמו ארמון

סופרמרקט אליסיבסקי (Eliseevsky Supermarket) ידוע בתור "המכולת המפוארת בעולם", או "הסופרמרקט הכי יפה בתבל". מדובר במוסד מוסקבאי שבו תוכלו לקנות מצרכי מזון סופר מעודנים וטעימים ולסעוד כאילו אתם עשירי מוסקבה.

אבל גם אם הפרוטה לא ממש מצויה בכיסכם (למי לעזאזל יש היום פרוטה בכיס? מה זה פרוטה בכלל?) בסופרמרקט אליסיבסקי שווה לבקר כדי לראות אותו. מדובר בסוג של ארמון קטן ושווה את מבטכם המשתאה וכמה תמונות ואפילו לאינסטגרם.

בתיאבון ולא לפספס!


ביקור במקום:

https://youtu.be/GZ5HC2cv7fw
רחוב טברסקיה
#על רחוב הקניות היקר להחריד של מוסקבה

רחוב טברסקיה (Tverskaya Street), מהרחובות הראשיים במוסקבה, הוא אחד הרחובות הרחבים בעיר. טברסקאיה הוא רחוב ענק ויפה ולמעשה הלב של הלב של העיר מוסקבה. יש בו מבני פאר עתיקים וחדשים יותר, מונומנטים ופסלים מרשימים, מזרקות מרהיבות וחנויות פאר יוקרתיות.

בעבר שימש הרחוב הזה כדרך המלך. בה נהגו לצאת ולהגיע קיסרי רוסיה, בדרכם אל הקרמלין מסנט פטרסבורג וההיפך. הדרך הזו עברה והגיעה מהעיר טבר, כך שהרחוב קיבל את שמה ונקרא טברסקיה.

בשנות ה-30, במהלך התקופה הסובייטית, הרחיבו את הרחוב. לשם כך הרסו או הזיזו חלק גדול מהבניינים ההיסטוריים שבו. במקומם בנו כאן מבנים בסגנון סטאליניסטי, שבימינו מאפיין את הרחוב הזה.

את פרסומו בעולם של ימינו קיבל רחוב טברסקיה מעצם העובדה שמדובר באחד הרחובות היקרים ביותר בתבל. להחזיק כאן חנות, משרד או מסעדה, הוא סמל סטטוס של ממש במוסקבה.

רחוב טברסקאיה מהווה ציר מרכזי באירועי החגים של העיר. לא פעם בחגים חשובים נוהגים לסגור את הרחוב לתנועה והוא הופך למדרחוב. בנוסף, נוהגים לקיים בו את המצעדים של יום הניצחון על הנאצים, כמו גם את מצעדי הצבא הרוסי, על הטנקים והנשק המאיים שמסיעים בו אז.


#מבנים מעניינים ברחוב
אמנם בתקופה האחרונה נבנו ברחוב טברסקיה מספר בניינים חדשים, אבל הוקפד כאן לשמור על הקו האדריכלי של הרחוב ועל סגנונו.

כמעט לכל בניין ותיק ברחוב טברסקיה יש משמעות היסטורית ואפילו חשיבות של ממש. לוח בפתחו של כל בניין ברחוב מציין את האישים החשובים שהתגוררו בו במהלך ההיסטוריה.

בין המבנים החשובים ברחוב, יש כמה בולטים:

מלון "נציונל" שבקרבת הקרמלין הוא מלון היסטורי. פרסומו מתחיל עוד בימים שלפני המהפכה הקומוניסטית.

מלון ריץ-קרלטון שלידו הוא אחד המלונות היקרים בעולם. הבניין הנובורישי מייצג את ימינו, בעידן שבו רוסיה היא מקום קפיטליסטי לכל דבר.

בניין הטלגרף שבהמשך הרחוב מדגים את הקונסטרוקטיביזם שהלך והחליף את האדריכלות המודרנית בשנות ה-20 של המאה הקודמת.

עוד ברחוב נמצא בניין העירייה החשוב מאד בחיי העיר הגדולה. אל מול הבניין, שניצב בכיכר טברסקאיה פלושאד, תוכלו לראות את פסלו של הנסיך הרוסי יורי דולגורוקי, מי שייסד במאה ה-12 את העיר מוסקבה.


#טיפים
אם שבעתם מהחנויות של רחוב טברסקיה תוכלו להציץ גם ב"קוזניצקי מוסט", שגם הוא במרכז מוסקבה, לא רחוק מהקרמלין.


מבט מקרוב בחג המולד:

https://youtu.be/xE5P_FQaZVQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/d1nZIt3YVFo
הקרמלין
#על המבצר שהיה למרכז השלטון של רוסיה

רבים רואים בקרמלין (Moskovsky Kreml), את סמלה וליבה של העיר מוסקבה. מדובר באטרקציה תיירותית מרכזית, שהיא גם מרכז שלטוני וגם אתר היסטורי מטורף. כאן תוכלו להתרשם מהפאר והעושר של העבר הרוסי, מהארמונות, הכנסיות ובנייני המשטר ולהבין כיצד הפכה האומה הזו בחצי האלף האחרון, לאחת החשובות והחזקות בעולם.

קרמלין הוא אכן מבצר מרהיב, מסוגר, מתנשא ואפילו מנוכר, הבנוי בלב העיר מוסקבה, על גבעת בורוביצקי המתנוססת מעל לנהר וממערב לכיכר האדומה. הוא קיבל את השם "קרמלין", בעברית "מבצר", בשנת 1331. מאז ישבו בו כמעט כל הצארים הרוסיים ושלטו ממנו על רוסיה.

כמו מגדל אייפל בפריז, הביג בן בלונדון והטאג’ מאהל ההודי, נחשב הקרמלין במוסקבה לאתר תיירות אייקוני ובעל חיי נצח. זהו אחד מאתרי התיירות המוכרים בעולם והוא מהווה מגנט לתיירות המגיעה לעיר ולרוסיה כולה. הסיור בתוך חומותיו נחשב לאחת מחוויות החובה לתיירים המבקרים בעיר הזו. רק כאן תוכלו לראות מבנים מרשימים לצד זוטות היסטוריות, כמו התותח הגדול בעולם שמעולם לא ירה והפעמון הגדול בעולם, שלא זכה לצלצל אפילו פעם אחת.

אבל הקרמלין של היום אינו רק אתר היסטורי ומרכיב יסוד בהיסטוריה הפוליטית של רוסיה המודרנית. זהו גם מבצר שלטוני בכל המובנים. כאן מתגורר נשיא רוסיה ומנהל את רוסיה.

מאז שנת 1990 הקרמלין מוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק”ו. זאת גם על שום האתרים ההיסטוריים החשובים, הפתוחים לתיירים, שבו.


#תולדות הקרמלין
הקרמלין נוצר בשנת 1147, כששליט קייב, בירתה של האומה הרוסית באותו זמן, מקים מבצר עץ בסמוך למפגש שני הנהרות הגדולים. מסביב למקום הזה מתחילים אז להתקבץ מתיישבים, בונים בתים והעיר מתחילה לצמוח.

בשנת 1208 משמידים הכובשים המונגולים את הקרמלין לגמרי. זו הפעם הראשונה אך לא האחרונה שזה יקרה. למעשה, במהלך השנים הוא עתיד להישרף כמה פעמים, אך הוא ישוב וייבנה כל פעם מחדש ויהיה מרשים עוד יותר.

במאה ה-14 הקרמלין נבנה מחדש ומתחיל לשמש כמקום מושבם של המלכים הרוסיים. למעשה, כאן עתידים לשבת כל הצארים הרוסיים, עד לתקופת הצאר פטר הגדול, שיעביר את בירתו לעיר סנט-פטרבורג.

במקביל ובאותה מאה, גם הכנסייה הרוסית האורתודוקסית מתחילה להעביר את מרכזה לכאן. זו התקופה שבה מתחיל הקרמלין, במקביל להיותו מרכז השלטון הרוסי, לשמש גם כמרכז הדת הרוסית.

במאות ה-15 וה-16 הוחלפה חומת העץ בחומת אבן ומוסקבה הפכה לבירתה של רוסיה המאוחדת. אז גם נבנו המבנים המרכזיים של הקרמלין, כולל המגדלים, ארבעת השערים וחלק מהכנסיות היפות שבו.

בשנים הבאות ינהיג הצאר איוואן האיום מהקרמלין את שלטון האימים שלו. מאותו מבצר יצפה נפוליאון במוסקבה העולה באש, ככל הנראה מהצתות של הרוסים, שהקשו על הצבא הצרפתי ליהנות מהכיבוש שלה.

מאז מלחמת העולם הראשונה שכן בקרמלין מרכז השלטון של ברית המועצות. לאחר המהפכה הבולשביקית בשנת 1917, חזר הקרמלין למרכזיות שלו בשלטון הרוסי. תחת השלטון הסובייטי הוא הופך למובלעת של האליטות הפוליטיות בברית המועצות ומכאן ינהיג לנין את הדיקטטורה של הפרולטריון וסטלין אחריו - את הטיהורים האיומים והטרור האדום שלו.

אחרי מלחמת העולם השנייה, מכאן ינהל חרושצ'וב את המלחמה הקרה, העימות הבין גושי אל מול ברית נאט"ו בהנהגת ארצות הברית.

ומהקרמלין יודיע גורבצ'יוב על הפרסטרויקה וישחרר את הלפיתה הקומוניסטית, יכניס רוח של פתיחות ויביא להתמוטטות ברית המועצות. ילצין אחריו יעמוד על המשך הרפורמות וישלים את הפיכת רוסיה לדמוקרטיה.

גם כיום יושב כאן המרכז השלטוני הפוליטי של רוסיה ומקומו של הממשל הרוסי כולו. בקרמלין מתגורר נשיא רוסיה וזה גם מקום עבודתו. חשיבותו הפוליטית העצומה של המקום נובעת מכך שזה המקום שבו מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר בענייני הפנים והחוץ, במדינה העצומה הזו.

במקביל הוא נחשב לאתר תיירות מוביל במוסקבה ומיליוני תיירים באים לפקוד את המוזיאונים והקתדרלות שבו.


#מה תראו כאן?
מצודת הקרמלין כוללת למעשה מכלול מבוצר וענק, שבו ארמונות, קתדרלות ומוזיאונים, המוקפים בחומות, עם מגדלים מחודדים, המגינים עליו היטב.

הקרמלין נראה כמתחם משולש בצורתו, ששטחו הוא 275 אלף מטרים רבועים. הוא מוקף בחומה, באורך של 2,235 מטרים. בחומה 20 מגדלי שמירה, שהראשון מהם נבנה עוד בשנת 1485.

כיאה לאימפריה המשתרעת מקצה מערב ועד קצה מזרח, מרוכז בקרמלין עושר עצום ורב. יש בו מבנים היסטוריים רבים שהוסיפו בו הצארים השונים, במהלך השנים. ביניהם תמצאו את מגדלי הקרמלין, הכיכרות והגנים, הארמונות, הקתדרלות והכנסיות השונות.

בין מגדלי הקרמלין תוכלו לראות את מגדל טרויצקאיה, המגדל הגבוה בקרמלין, שהוא גם המגדל המשמש כשער הכניסה הראשי, מכיוונו של גן אלכסנדר, אל מתחם הקרמלין. תוכלו למצוא גם את מגדל ספאסקיה, המגדל היפה מכולם ואת מגדל טאינצסקיה, שהוא העתיק ביותר ממגדלי הקרמלין כולם.

בקרמלין תוכלו לצפות רק מבחוץ בכמה מבנים מרשימים. ביניהם ארמון הקרמלין, ארמון פוטשני בו התגורר סטאלין בזמן שלטונו, ארמון הקונגרסים של הקרמלין, ארמון הסובייט העליון, ארמון הסנאט והמבנה שבו נמצא כיום משרדו האישי של נשיא רוסיה.

עוד אתרים מרכזיים במתחם הקרמלין הם המוזיאונים השונים, הכיכרות והגנים. בולטים כיכר הקתדרלות, כיכר איוונובסקיה וגן אלכסנדר. מעניינות גם הקתדרלות - במיוחד קתדרלת הבשורה, כנסיית העלייה לשמיים, קתדרלת התרדמה, קתדרלת המלאך מיכאל וכנסיית מיכאל הקדוש.


#טיפים
כניסת המבקרים הראשית היא ממגדל קוטאפיה (Kutafya) הסמוך לחומה המערבית שלו.

לרכישת כרטיסים הגיעו מוקדם - לפחות חצי שעה לפני הסיור של 10 בבוקר. לפני הסיורים של 12:00, 14:30 ו-16:30 הקדימו בשעה לפחות!

עדיף להגיע ללא תיקים - כי חובה להניחם בתאי שמירת החפצים, העולים כסף, ממוקמים רחוק ולא פעם יש בהם תור משמעותי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k5rqY-mMRGQ


מבפנים:

https://youtu.be/cnwoWSeEdtw


הדרכה:

https://youtu.be/xSqbubwS4N4
פסל פטר הגדול
גורקי פארק
מוזיאון היהדות והסובלנות
תחנת המטרו מאיאקובסקאיה
קרמלין איזמאילובסקי


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.